Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Niepokój w Afryce. Nowe warianty COVID-19 sieją spustoszenie

155
Podziel się:

Eksperci nie kryją niepokoju w związku z przebiegiem pandemii COVID-19 na terenie Afryki. Jak wynika z ich obserwacji, wśród mieszkańców kontynentu rośnie liczba zakażeń nowymi wariantami koronawirusa. Obawiają się również, że nie będą w stanie ustalić skali problemu.

Niepokój w Afryce. Nowe warianty COVID-19 sieją spustoszenie
W Afryce rośnie liczba osób zarażonych nowymi mutacjami koronawirusa. Eksperci biją na alarm (Getty Images)

Jak informuje BBC, w ciągu ostatnich tygodni w Afryce dało się zaobserwować nową falę zakażeń koronawirusem. Dotyczy ona Afryki Północnej i Środkowej – wzrost przypadków zgłoszono w takich państwach, jak Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Libia i Tunezja. Jednocześnie ogólna liczba zachorowań na COVID-19 na kontynencie w ciągu ostatniego miesiąca zmalała o 5 proc.

Pandemia COVID-19 w Afryce. Nowe warianty koronawirusa na kontynencie

Zdaniem ekspertów wzrost zachorowań na COVID-19 w północnej i środkowej części kontynentu wynika z rozprzestrzeniania się nowych mutacji SARS-CoV-2. Wiele z nich jest bardziej zaraźliwych niż pierwotny wariant i dlatego liczba przypadków rośnie.

Na teren Afryki dotarł już indyjski wariant koronawirusa. Jego obecność po raz pierwszy potwierdzono u pacjenta z Ugandy, a w późniejszym okresie m.in. u chorych na COVID-19 z Kenii, Maroka oraz Republiki Południowej Afryki – według ekspertów WHO wszystkich państw miało być łącznie 20.

W wielu państwach afrykańskich chorych na COVID-19 nie poddaje się testom, które mają zidentyfikować odmianę SARS-CoV-2. Stanowi to poważne utrudnienie dla przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia oraz Afrykańskiego Centrum Kontroli Chorób – nie są oni w stanie rzetelnie zbadać skali zakażeń nowymi wariantami i odpowiednio im przeciwdziałać.

Jeszcze w 2020 roku obie organizacje doprowadziły do utworzenia na terenie Afryki sieci laboratoriów. Była to próba zwiększenia rozpoznawalności nowych mutacji na kontynencie. Z czasem jednak okazało się, że ośrodkom brakuje zarówno pieniędzy, jak i odczynników oraz kompetentnego personelu.

Zgodnie z ustaleniami ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia na terenie Afryki odnotowano łącznie 3 324 451 przypadków COVID-19. 83 807 spośród zarażonych zmarło. Najgorsza sytuacja panuje w Republice Południowej Afryki, w której doszło aż do 1 596 595 zachorowań i 54 735 zgonów.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus na świecie. Mocne słowa szefa WHO o szczepionkach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(155)
.zwykłu myślą...
rok temu
Kolejna nagonka na przyjmowanie nieprzebadanego specyfiku. Zalegają teraz ampuły co/ ludzie zaczynają widzieć a nie tylko słuchać TVPis
prosze
rok temu
no ale macie szczepionki i swiencona wode
pozdrawiam my...
rok temu
Nie wierzę w ani jedno słowo co ta "najuczciwsza istota świata" mówi
lkop
rok temu
No eksperci alarmują ale granic nikt nie zamyka to samo do Indii sąsiedzi byli to kwarantanne może mieli ale osób po drodze z lotniska do marketu do banki spotkali to swoją drogą
qas
rok temu
Nie wyizolowali podstawowego covida, ale rozróżniają jego mutacje. Patologia, czego nie rozumiecie w tym planie depopulacji...
Tdx
rok temu
W Afryce 3,3 mln u nas 2,8 zakażeń… tam koniec świata,a u nas… szkoda tego komentować.
QASD
rok temu
Że z głodu pada 300 dziennie i tyle samo od maczet,y to nie tak ważne jak siedmiu co na całvid padło? Aha
Marcin
rok temu
III wojna nad nami, a ci dalej biją covidową pianę. Zaraz będziecie mieć prawdziwy problem covidodzbany
mikka
rok temu
A świstaki turlają się ze śmiechu....
max
rok temu
Serio? Ja słyszałem, że mało kto tam o tym covidocyrku słyszał. Znowu fakenewsy prosrovidowe : ))))
rus
rok temu
Mafia Rotszylda nie ustaje w rozsiewaniu koronowirusa !
T 99 B
rok temu
Co to Bill Gates nie może się zdecydować która odmiana wypuszczonego śmiertelnego świrusa jest groźniejsza Indyjska czy afrykańska?
zorientowany
rok temu
Przestańcie robić ludziom wodę z mózgu! W Afryce żyje ponad 1.2 mld ludzi. Na covid zmarło (rzekomo) 84 tys.
Karol
rok temu
W niedzelę słyszalem opinie sąsiada po mszy o ludziach masowo umierających w Afryce. Powiedział: " przynajmniej nam tu nie przyjdą" To opinia chrześcijanina tuż po mszy nie muszę dodawać ,że to wyznawca PISu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić