o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Nowa groźna choroba z Chin. Wirus Nipah zabija 75 proc. zarażonych

487
Podziel się

Naukowcy z całego świata dążą do zwalczenia pandemii COVID-19. Prawdopodobnie czekają na nich jednak kolejne wyzwania – wirus Nipah. Wywołuje chorobę, której śmiertelność wynosi nawet 75 procent. Jego naturalnymi żywicielami – jak przy koronawirusie – są zwierzęta.

Nowa groźna choroba z Chin. Wirus Nipah zabija 75 proc. zarażonych
Wirus Nipah (Getty Images, BSIP , Contributor)
bECWVuFx

Nipah jest w pierwszej dziesiątce wirusów, które według ekspertów WHO mogą dać początek kolejnej epidemii. Podobnie jak w przypadku SARS-CoV-2 naturalnymi żywicielami Nipah są zwierzęta, a dokładniej –  owocożerne nietoperze i to właśnie od nich wirusem zarazili się ludzie.

Wirus Nipah – świat czeka nowa pandemia?

Koronawirusa i Nipah łączy nie tylko to, że pierwotnie wywoływały one choroby u zwierząt. Objawy zarażenia również bywają zbliżone: trudności z oddychaniem, kaszel, ból gardła i mięśni czy zmęczenie. W przypadku zarażonych Nipah dodatkowo występuje zapalenie oraz obrzęk mózgu.

bECWVuFz

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia dążą do zatrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa Nipah w Azji. Jak podaje BBC, na przestrzeni ostatnich lat jego obecność potwierdzono już m.in. w Chinach, Indiach oraz Bangladeszu. W ostatnim z państw między 2001 a 2011 zarejestrowano aż 11 ognisk – łącznie zachorowało 196 osób, spośród których 150 zmarło.

bECWVuFF

Okres inkubacji Nipah wynosi nawet do 45 dni. W konsekwencji zarażony wirusem nie zdaje sobie sprawy ze swojego złego stanu zdrowia i przekazuje go kolejnym osobom. Do zakażenia wystarczy kontakt z nosicielem lub spożycie skażonej żywności.

Zobacz także: Zobacz też: Nowa mutacja koronawirusa w Europie. WHO niepokojąco o liczbie krajów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECWVuGa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(487)
mała mi
7 miesięcy temu
no i chinole nas zdziesiątkują, bo o to im chodzi!! zaczął się wielki reset, puszczają wirusa za wirusem z labolatorium sztucznie wychodowanego, a nie od zwierząt!!
kukuła
7 miesięcy temu
Bzdurne dane. "Do zakażenia wystarczy kontakt z zakażonym". Ale jaki(?) kontakt. Jesli w ciągu 10 lat zakaziło się mniej niż 200 osób i średnio każde ognisko miało ok 20 osób , okres inkubacji 45 dni to oznacza , ze przeciętnie pacjent umiera zanim zacznie zakażać. W przeciwnym przypadku mielibyśmy pandemię Nipah a Covid razem z grypą zbladły by do nicości.
MIzantrop
8 miesięcy temu
I dobrze , ludzi jako najgorszy wirus Ziemi należy wytępić, nienawidzę ludzi
bECWVuGb
Franc
8 miesięcy temu
Żeby się pozbyć wirusów, należałoby chyba zrobić nową rewolucję francuską.
opol
8 miesięcy temu
to ma 75% czy nawet może mieć 75%. Bo nawet 75% to równie dobrze może być 1%!!!!!!!!!!!!!!!
Bombardo
8 miesięcy temu
Na ten wirus jest szczepionka bo ma on 20 lat ale po takim czasie napewno nie raz mutował pytanie brzmi czy ta szczepionka pomoże. Napiszczie jak wy myślicie i zostawcie lika może 30 lików. kto napisze komentarz dostaje łape w gurę:)
Bombardo
8 miesięcy temu
Na ten wirus jest szczepionka bo ma on 20 lat ale po takim czasie napewno nie raz mutował pytanie brzmi czy ta szczepionka pomoże. Napiszczie jak wy myśłicie i zostawcię like było by mi miło dobijemy 30 lików (:
BOBOL.
8 miesięcy temu
Póki co to świąt powinien zwalczyć wirusy takie jak chciwość, zawiść,obłudę itp.
Radosny
8 miesięcy temu
I trzeba będzie wyprodukować nową szczepionkę... Covid 19 to mało. Wypuśćmy nowego wirusa. Ale bzdura.
Olulla
8 miesięcy temu
Tylko straszyć ludzi potrafią
Wiesio
8 miesięcy temu
Może jest i nowy wirus a może i nie ale czyż nie jest to dziwne że jeżeli jest to pojawiły się tylko w krajach o największej liczebności na świecie.
Emdżi
8 miesięcy temu
Jak wypuszcza nowego wirusa to będzie 😂
Kamil
8 miesięcy temu
Odpowiecie przed sądem za nękanie i straszenie ludzi
bECWVuFT
Matematyk
8 miesięcy temu
Załóżmy że ludzi jest 8 miliardów. Załóżmy, że każdy zjada 3 nietoperze dziennie. Jak długo trzeba czekać na zjedzenie ostatniego nietoperza? Ułóż równanie i wyznacz rozwiązanie optymalne.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić