Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Koronawirus. Przyczyna utylizacji ponad 800 dawek szczepionki na COVID-19

19

Agencja Rezerw Materiałowych wyjaśnia, dlaczego w Polsce doszło do utylizacji ponad 800 dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Koronawirus. Przyczyna utylizacji ponad 800 dawek szczepionki na COVID-19
Dlaczego zutylizowano ponad 800 dawek szczepionki przeciw COVID-19? (PAP, PAP, EPA, ERDEM SAHIN)

Szczepionka przeciw COVID-19 w Polsce

Według przekazanych przez Kancelarię Premiera Rady Ministrów informacji, w Polsce zaszczepiono już około 337 tys. osób. Niestety, ponad 800 dawek szczepionki trzeba było zutylizować. Jaka była przyczyna?

Dlaczego w Polsce pozbyto się części szczepionek przeciw COVID-19?

Informacje na ten temat podała Agencja Rezerw Materiałowych (ARM). Jak się okazuje, przyczyną utylizacji ponad 800 dawek szczepionki był brak możliwości pozyskania szóstej dawki z jednej fiolki.

Główną przyczyną utylizacji dawek był brak możliwości uzyskania 6 dawki (np. pozostałość preparatu w dłuższej igle etc.) oraz uszkodzenia mechaniczne fiolek. Jesteśmy w kontakcie z producentem i w przypadku wad produkcyjnych będziemy reklamować konkretne partie dostaw - podała na Twitterze Agencja Rezerw Materiałowych.

ARM dodaje, że każda utylizacja szczepionki przeciw COVID-19 jest raportowana. Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, problem z pozyskaniem szóstej dawki szczepionki wynika z techniki pobierania lub specyfiki samej strzykawki. Czasem zdarza się, że z uwagi na konstrukcję strzykawki pobierana jest nieco większa dawka szczepionki. Tym samym z jednej fiolki nie da się pobrać sześciu pełnych dawek.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić