aktualizacja 

Nowe informacje ws. ciała Nawalnego. Jest przełom

"Ciało Aleksieja Nawalnego zostało oddane jego matce" - przekazała w mediach społecznościowych Kira Jarmysz. Rzeczniczka zmarłego rosyjskiego opozycjonisty dodała, że nie wiadomo, czy rosyjska władza będzie chciała przeszkodzić w uroczystościach pogrzebowych.

Nowe informacje ws. ciała Nawalnego. Jest przełom
Nowe informacje ws. ciała Nawalnego. Jest przełom (PAP, Abaca)

W sobotę, 24 lutego, po południu za pośrednictwem mediów społecznościowych Kira Jarmysz, rzeczniczka zmarłego rosyjskiego opozycjonisty, przekazała, że ciało Aleksieja Nawalnego zostało przekazane jego matce, Ludmile.

Dodała, że kobieta jest w oddalonym o 50 km od kolonii karnej mieście Salechard, gdzie miały zostać przewiezione zwłoki zmarłego antyputinowskiego opozycjonisty.

Pogrzeb jest jeszcze przed nami. Nie wiemy, czy władze będą przeszkadzać w przeprowadzeniu go tak, jak chce rodzina i na co Aleksiej zasługuje. Przekażemy informacje, gdy tylko będą dostępne - napisała Kira Jarmysz na platformie X (dawniej Twitter).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 22.02
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Władze postawiły matce Nawalnego ultimatum

Kobieta wcześniej informowała, że matka Nawalnego otrzymała ultimatum od rosyjskich władz: albo w ciągu trzech godzin wyrazi zgodę na pogrzeb syna bez udziału żałobników albo zostanie on pochowany w łagrze, w którym był więziony.

Napisała też, że Ludmiła Nawalna odmówiła śledczemu i "domaga się przestrzegania prawa, zgodnie z którym śledczy mają obowiązek wydać ciało w ciągu dwóch dni od ustalenia przyczyny śmierci".

Z podpisanej przez nią dokumentacji medycznej wynika, że te dwa dni upływają jutro. Nalega, aby władze zezwoliły na zorganizowanie pogrzebu i nabożeństwa żałobnego zgodnie z normalną praktyką - przekazała we wpisie umieszczonym na platformie X (dawniej Twitter)
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Przed tygodniem władze rosyjskie poinformowały o niespodziewanej śmierci Aleksieja Nawalnego, najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina. Nawalny miał umrzeć w łagrze, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności, a groziło mu nawet 30 lat za kratami.

Źródło: serwis X, o2.pl, pap

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić