Wróć na
Wojciech Darewicz
|
aktualizacja

Nowe zasady użycia broni jądrowej w Rosji. Robi się groźnie

114
Podziel się

Rosja ma nową politykę dotyczącą broni nuklearnej. Dotyczące jej dokumenty podpisał we wtorek 2 czerwca prezydent kraju Władimir Putin. Nowe zasady dają mu jeszcze większe uprawnienia.

Na zdjęciu wybuch bomby jądrowej podczas przeprowadzony podczas testów broni w 1971 roku.
Na zdjęciu wybuch bomby jądrowej podczas przeprowadzony podczas testów broni w 1971 roku. (Getty Images)
bCGdjAFx

Zmiany w dotychczasowej polityce użycia broni atomowej przez Rosję. Jak donosi agencja AP, dotyczą one użycia jej w ramach odpowiedzi na atak, który nie musi być przeprowadzony za pomocą broni jądrowej.

Nowe zasady użycia broni nuklearnej w Rosji. Oto czego dotyczą

Według nowych zasad Władimir Putin będzie mógł użyć broni jądrowej w odpowiedzi na atak przeprowadzony przy pomocy konwencjonalnych środków. Dotyczyć ma to ataków na najważniejsze strategiczne cele w Rosji, takie jak kluczowe obiekty rządowe bądź militarne.

Komentatorzy widzą w działaniu Rosji odpowiedź na politykę USA. Kreml obserwując ekspansję mocarstwa, obawia się, że Waszyngton może w przyszłości wyeliminować kluczowe rosyjskie siły wojskowe i obiekty rządowe bez użycia broni jądrowej. Możliwość odpowiedzenia "atomem" ma odstraszyć rywala od takiego działania.

bCGdjAFz

Zobacz też: Nieoczekiwane wsparcie. Bomba atomowa pomogła badaczom

Nowa doktryna. Rosja może teraz odpowiedzieć na wymierzony w nią atak bronią konwencjonalną za pomocą broni jądrowej lub innej broni masowego rażenia, jeżeli uzna, że "zagrożone jest jej istnienie". W załączniku do dokumentu znajduje się informacja, że będzie to możliwe np. w sytuacji, gdy Rosja otrzyma "wiarygodne informacje" o wystrzeleniu pocisków balistycznych, których celem są obiekty na jej terytorium.

Stosunki pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Aktualnie są one najgorsze od czasów zakończenia zimnej wojny. Wspływ na to ma sytuacja na Ukrainie oraz oskarżenia o wtrącanie się Rosji w wybory prezydencie w USA w 2016 roku. Jak pisze AP, "różnic" jest zresztą znacznie więcej. W zeszłym roku Kreml i Waszyngton wycofały się z podpisanego w 1987 roku układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu.

bCGdjAFF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGdjAGa
KOMENTARZE
(114)
GOść
miesiąc temu
Na pewno to jest działanie jednej jak i drugiej strony w imieniu ludzkości i dla dobra człowieka . Świat zabrnął w ślepy zaułek i nigdy nie powinien dopuścić do władzy wojskowych nigdy .
Walerian
miesiąc temu
Śmiechu warte, aczkolwiek śmiechu tragicznego. Podpisywanie jakichkolwiek umów, to farsa, która w historii nigdy nie była respektowana. Jedynie jako sygnalizator; uważaj, bo jak co, to właśnie to zrobię. Faktycznie, to w razie konfliktu nikt niczego nie będzie przestrzegał. Tym bardziej, jeżeli szala będzie się przechylała na przegraną. Wówczas zostaną uruchomione wszelkie środki globalne, które w efekcie nikomu nie dadzą zwycięstwa... Człowiek nie dorósł do stanu myślenia, że jedynym jego środowiskiem życia jest Ziemia, o którą nie należy walczyć, lecz o nią dbać.I to wszelkimi wspólnymi siłami.
aaa
miesiąc temu
Rosja zapada się gospodarczo, nie jest w stanie utrzymywać wojsk konwencjonalnych, więc straszy bronią atomową, to początek końca upadku imperium.
bCGdjAGb
czytałam
miesiąc temu
Czytajcie ze zrozumieniem. Nie chodzi tylko o atak USA. Każdy kraj ma broń konwencjonalną. I gdy Rosja "poczuje" zagrożenie.... :(
STAN
miesiąc temu
To jeszcze nic. Kim - car Korei Półn. nie ma żadnych w tym zakresie przepisów, bo on jest konstytucją, bo on jest regulacją i już ma rakiety zdolne dotrzeć do każdego zakątka ziemi z atomówkami.
Najnowsze komentarze (114)
proste
2 tyg. temu
Terytorium Ameryki nikt nawet nie musi atakowac zadna bronia a oni i tak moga zaatakowac prewencyjnie atomem w ramach swoich norm krzewienia wolnosci i demokracji.
Sark
2 tyg. temu
Czuje ze sie zrobi bardzo jasno w kraju nad Wislo, dnia bliskiego, kara nadeszla
Kidala
2 tyg. temu
Super, na wszelki wypadek jak by Polakom zachcialo sie podjudzac innych, badz byc w szpicy. Teraz beda siedziec cicho Ukry, Litwiny i inne prawicowe pingwiny
kloss88
miesiąc temu
no i bardzo dobrze ze daja ale to nie Rosja jest swiatowym wrogiem nr1 tylko Chiny
adere
miesiąc temu
Z rana 3 czerwca zarejestrowano 8536 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Rosji. Większość przypadków dotyczyła Moskwy (+1842 osób w ciągu ostatniego dnia), obwodu moskiewskiego (+736), Petersburga (+380), Swierdłowsku (+357) i Niżnego Nowogrodu (+347). Ostatniej zaś doby zmarło kolejnych 178 pacjentów z COVID-19...PYTAM SIĘ WIĘC PO CO ATOM, gdy wykańczają się sami, a pamiętać trzeba też o wszechobecnym HIV-ie i po popromiennych nowotworach (kremlowskich prezentach), które też wyprawiają pęczkami Rosjan w zaświaty.
@ karol
miesiąc temu
Karolu a tak szczerze, od serca napisz jeszcze, czy znasz jakikolwiek naród który bez kija, przymusu i dobrowolnie chce BRATAĆ SIĘ lub PRZYJAŹNIĆ z ROSJANAMI, bo ja o takowym nie słyszałem...
valdLee
miesiąc temu
Wielki Imperator Rosji wszystko może i co zrobicie !
Polska
miesiąc temu
Do kościoła a nie w bombki atomowe sie bawić jak dzieci.Przez takich to świat na psy i do piekła się stacza.
bCGdjAFT
Pekr-a
miesiąc temu
Wyścig zbrojeń został wznowiony przez Stany zjednoczone. Trudno wymagać od Rosji, aby pozostawała bierna.
sowa
miesiąc temu
Tylko Rosja powinna brać pod uwagę fakt że jeśli użyła by atomu to musi się liczyć z odwetem o wiele większym. Straty będą ogromne po obu stronach.
akas
miesiąc temu
Rosja i zasady prowadzenia walki to pojęcia jak sucha woda lub ciepłe lody. W Rosji obowiązuje jedna zasada walki. Żadnych zasad.
1958
miesiąc temu
Zrzućcie atomówki to koronawirus zniknie razem z jego nosicielami i ziemia będzie miała spokój
alf
miesiąc temu
z traktatu INF wycofały się Stany Zjednoczone. dopiero wtedy zrobiła to również Rosja
olo
miesiąc temu
może tak na maseczki te środki przeznaczyć? Szumowskiemu pomysł podsunąć trzeba
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić