Wojciech Darewicz| 
aktualizacja 

Nowe zasady użycia broni jądrowej w Rosji. Robi się groźnie

189

Rosja ma nową politykę dotyczącą broni nuklearnej. Dotyczące jej dokumenty podpisał we wtorek 2 czerwca prezydent kraju Władimir Putin. Nowe zasady dają mu jeszcze większe uprawnienia.

Na zdjęciu wybuch bomby jądrowej podczas przeprowadzony podczas testów broni w 1971 roku.
Na zdjęciu wybuch bomby jądrowej podczas przeprowadzony podczas testów broni w 1971 roku. (Getty Images)

Zmiany w dotychczasowej polityce użycia broni atomowej przez Rosję. Jak donosi agencja AP, dotyczą one użycia jej w ramach odpowiedzi na atak, który nie musi być przeprowadzony za pomocą broni jądrowej.

Nowe zasady użycia broni nuklearnej w Rosji. Oto czego dotyczą

Według nowych zasad Władimir Putin będzie mógł użyć broni jądrowej w odpowiedzi na atak przeprowadzony przy pomocy konwencjonalnych środków. Dotyczyć ma to ataków na najważniejsze strategiczne cele w Rosji, takie jak kluczowe obiekty rządowe bądź militarne.

Komentatorzy widzą w działaniu Rosji odpowiedź na politykę USA. Kreml obserwując ekspansję mocarstwa, obawia się, że Waszyngton może w przyszłości wyeliminować kluczowe rosyjskie siły wojskowe i obiekty rządowe bez użycia broni jądrowej. Możliwość odpowiedzenia "atomem" ma odstraszyć rywala od takiego działania.

Zobacz także: Zobacz też: Nieoczekiwane wsparcie. Bomba atomowa pomogła badaczom

Nowa doktryna. Rosja może teraz odpowiedzieć na wymierzony w nią atak bronią konwencjonalną za pomocą broni jądrowej lub innej broni masowego rażenia, jeżeli uzna, że "zagrożone jest jej istnienie". W załączniku do dokumentu znajduje się informacja, że będzie to możliwe np. w sytuacji, gdy Rosja otrzyma "wiarygodne informacje" o wystrzeleniu pocisków balistycznych, których celem są obiekty na jej terytorium.

Stosunki pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Aktualnie są one najgorsze od czasów zakończenia zimnej wojny. Wspływ na to ma sytuacja na Ukrainie oraz oskarżenia o wtrącanie się Rosji w wybory prezydencie w USA w 2016 roku. Jak pisze AP, "różnic" jest zresztą znacznie więcej. W zeszłym roku Kreml i Waszyngton wycofały się z podpisanego w 1987 roku układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić