O tym objawie koronawirusa się nie mówiło. Zgłasza go co czwarty zarażony

245

Chorych na koronawirusa przybywa każdego dnia. Wielu z nich przechodzi przez chorobę bez szwanku, jednak 1 na 4 zakażonych boryka się z pewnym tajemniczym objawem jeszcze długo po zakończeniu choroby.

O tym objawie koronawirusa się nie mówiło. Zgłasza go co czwarty zarażony
Nieznany objaw koronawirusa. Dotyka nawet 1/4 zakażonych. (Unsplash.com)

Lekarze, mówiąc o koronawirusie, przykuwają uwagę w szczególności do objawów choroby takich jak kaszel, duszności czy podwyższona temperatura. To objawy, które towarzyszą chorym w trakcie zakażenia.

Jednak jest pewien objaw, który pojawia się po pokonaniu choroby. Jak donosi portal The Sun, nawet 1 na 4 zakażonych koronawirusem po wyzdrowieniu ma problemy z wypadającymi włosami. Włosy wypadają chorym całymi kępami, co przypomina skutek uboczny, jaki występuje podczas przyjmowania chemioterapii.

Grace Dudley z Wielkiej Brytanii wyznała w rozmowie z The Sun, że doświadczyła tego objawu. W pewnym momencie bała się, że straci wszystkie włosy, a wtedy będzie zmuszona kupić sobie perukę. Jak wspomina - była tym faktem wprost zdruzgotana.

Wypadanie włosów a koronawirus - przyczyną nie jest COVID-19

Choć pozorny związek przyczynowo-skutkowy może sugerować, że wypadanie włosów ma powiązanie ściśle z koronawirusem, to jednak nie jest to prawdą. W rzeczywistości wypadanie włosów to skutek stresu, jaki osoby przeszły, będąc zarażonymi.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Nowe ograniczenia jesienią? Tomasz Dzieciątkowski komentuje

Ogromny stres, jaki przechodzą chorzy na koronawirusa, spowodowany lękiem przed nieznanym, lękiem przed śmiercią z powodu COVID-19, powoduje wypadanie włosów. Dermatolog dr Shilpi Khetarpal w rozmowie z The Sun przyznał, że wielu pacjentów zgłaszało u niego wypadanie włosów. Byli to pacjenci chorzy na koronawirusa, którzy wyzdrowieli z COVID-19 około 2-3 miesiące wcześniej.

Zdaniem doktora Khetarpala jest to tzw. "łysienie telogenowe", czyli łysienie spowodowane wysokim stresem. Silny stres zaburza gospodarkę hormonalną w organizmie, co powoduje właśnie wypadanie włosów.

Jak wyleczyć się z telegenowego łysienia? Podpowiada dr Nate Favini.

Bądź cierpliwy i zaopiekuj się swoim ciałem, aby mogło dojść do siebie i się zregenerować - radzi dr Favini w rozmowie z redakcją Science Alert.
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić