Obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi? Stanowcza reakcja WHO

284

Europa zmaga się z IV falą pandemii COVID-19. Coraz częściej słychać głosy, że jedynym sposobem na powstrzymanie koronawirusa są obowiązkowe szczepienia. Jest odpowiedź dyrektora Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi? Stanowcza reakcja WHO
WHO stanowczo: Nakazy dotyczące szczepień są absolutną ostatecznością (Twitter.com, WHO)

WHO sprzeciwia się pochopnemu wprowadzaniu obowiązkowych szczepień. Dyrektor WHO na Europę Hans Kluge stanowczo sprzeciwia się takim ruchom władz, o ile nie zostały wyczerpane wszystkie opcje zachęcania społeczeństwa do dobrowolnych szczepień.

Nakazy dotyczące szczepień są absolutną ostatecznością i mają zastosowanie tylko wtedy, gdy wyczerpane zostaną wszystkie możliwe opcje poprawy przyjmowania szczepień – powiedział dziennikarzom Kluge, cytowany przez agencję Reutera.

WHO podkreśla, że wszystko zależy od specyfiki danego kraju i jego obywateli. Przy wprowadzaniu obostrzeń pandemicznych oraz obowiązkowych szczepień należy brać pod uwagę poziom zaufania społeczeństwa do władzy.

To, co jest akceptowalne w jednym społeczeństwie i społeczności, może nie być skuteczne i akceptowalne w innym - powiedział dyrektor WHO na Europę.

Obowiązkowe szczepienia od 1 marca. Dotyczy trzech grup zawodowych

Polski rząd we wtorek ogłosił nowe obostrzenia i wprowadzenie obowiązku szczepień dla określonych grup. Medycy, nauczyciele i służby mundurowe muszą być przygotowani na to, że od 1 marca będą musieli być zaszczepieni, w przeciwnym razie nie zostaną dopuszczeni do pracy.

Tak jak w przypadku lekarzy konieczne dziś jest posiadanie szczepienia przeciw WZW - podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Coraz więcej krajów w Europie, w tym Niemcy, debatuje, czy wprowadzić obowiązkowe szczepionki na COVID-19 po tym, jak Austria ogłosiła w listopadzie, że do 1 lutego przyszłego roku wszyscy obywatele mają obowiązek zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Decyzja władz wywołała kilkudziesięciotysięczne protesty w Wiedniu.

Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić