Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Oburzenie w sieci. Nagrali, jak weterynarz "bada" konie jeżdżące do Morskiego Oka

51
Podziel się:

Szokującym nagraniem na Facebooku podzieliła się organizacja "Kampania przeciwko transportowi i ubojowi koni". Autorzy filmu twierdzą, że zarejestrowali oburzający moment, gdy weterynarz zatrudniony przez Tatrzański Park narodowy dokonuje "badania" zdrowia pracujących tam zwierząt.

Oburzenie w sieci. Nagrali, jak weterynarz "bada" konie jeżdżące do Morskiego Oka
(Facebook.com)

Nagranie z Tatr oburzyło internautów. Organizacja, która je opublikowała twierdzi, że badanie przeprowadzono nieprawidłowo. Przede wszystkim chodzi o to, ze na co dzień konie pracują na asfalcie, a nie, jak podczas badania - na wysypanym szutrze. Ponadto lekarz miał przyznać, że powinno się je przeprowadzać, stojąc przed koniem lub z boku. Lekarki zatrudnionej przez organizację nie dopuszczono jednak do badania zwierząt.

Zbulwersowani internauci masowo komentują sprawę. Choć TPN twierdzi, że badania przeprowadzono prawidłowo, to jednak kontrowersje wokół sprawdzania stanu zdrowia koni narastają. Od lat coraz więcej ludzi protestuje przeciwko wwożeniu turystów bryczkami w góry. Internauci oskarżają też TPN o "przymykanie oka" na cierpienie zwierząt.

Kulawizna to częsta dolegliwość wśród koni. Polega na nierównomierności ruchu, spowodowanej odciążaniem jednej (lub więcej) bolejącej kończyny lub sztywnością kończyn. Według Kampanii przeciwko transportowi i ubojowi koni badania stawów koni od zawsze przeprowadzane są niezgodnie ze sztuką. Tak pisali o nich jeszcze kilka tygodni temu:

Tatrzański Park Narodowy kompletnie nie wywiązał się z przygotowania twardego odcinka do badania. Lekarz weterynarii zatrudniony przez park nie zgłosił jednak żadnych zastrzeżeń do podłoża. Co więcej - mając czas na dokładne badanie nie badał koni indywidualnie, a obserwował tylko konie w kłusie ciągnące po tej mieszance kamieni i wody. Można w tej sytuacji uznać, że badanie ortopedyczne w tym roku się nie odbyło zgodnie ze sztuką, a wiec jest duże prawdopodobieństwo, że kulawe konie będą cały sezon pracowały na trasie - czytamy na profilu organizacji.

Głos w sprawie zabrał też lekarz, który wykonał wątpliwe badanie kilka tygodni temu. W oświadczeniu napisał on, że "w trakcie badań podłoże nie zmieniało się i zachowywało porównywalne
parametry pomimo opadów deszczu"

U żadnego z badanych koni nie stwierdziłem objawów kulawizny - podsumował weterynarz po wykonaniu badania na 316 koniach.

Zobacz także: Zobacz także: "Money. To się liczy". Ile kosztuje nocleg w górach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(51)
hags
4 lata temu
A czy jest jakakolwiek instytucja u nas, która zrobi coś zgodnie ze sztuką ? Po prostu trzeba omijać Zakopane i niech sobie tam kisną we własnym sosie. Co wy tam ludzie widzicie fajnego -nikt nie wie.
joda
4 lata temu
To są teoretyczne badania bo jakie mają być w teoretycznym państwie.
Byk
4 lata temu
Pisowiec nie moze już patrzeć na konie jak zobaczył motorynkę
adam
4 lata temu
Kur...przecież,ja siedząc przed monitorem widzę, że koń z lewej ma problemy z układem ruchu-wywalić tego patałacha i dać zakaz wykonywania zwodu, skoro umie tylko w łapę brać!
Koniarz
4 lata temu
Piękne konie w świetnej kondycji aż się rwią do pracy
sien
4 lata temu
Przecież bryczka może być napędzana silnikiem a koń to tylko atrakcja dla oczu turystów. Do stwierdzenia kulawizny nie potrzeba weterynarza bo prawdziwy woźnica zna się na tym lepiej.
Nickowska
4 lata temu
Dlaczego tu wszyscy piszą o bryczkach??? Bryczki czy dorożki to można znaleźć, np. na Rynku w Krakowie, a na trasie do Morskiego Oka kursują raczej kilkunastoosobowe wagony/tramwaje konne ważące razem z tłustym, leniwym "wsadem" ok. 2 ton!
🌼 Małgorzata
4 lata temu
Ludzie przejdźcie się na własnych nogach!!! A jeszcze lepiej jak napchacie w plecak kamieni to zobaczycie jak to miło.
rvierj
4 lata temu
Górale to bardzo prości ludzie, myslą zazwyczaj o dutkach. Temat koni do Morskiego Oka nieustannie sie pojawia i NIC SIĘ NIE DZIEJE! Oni nadal wykorzystują te zwierzęta nie płacąc podatków, nie wystawiając rachunków...
Szczerze
4 lata temu
Takie mam pytanie czy Ci górale mają zarejestrowane firmy? Czy płacą ZUS i podatki? Czy wystawiają rachunki na polecenie turysty?
Tu jest pies ...
4 lata temu
Zmienić przepisy podatkowe i skończy się wykorzystywanie koni do tego biznesu. Górale nie chcą przesiąść się na melexy, bo serwis droższy niż utrzymanie konia. Poza tym musieliby płacić normalne podatki jak wszyscy w usługach transportowych.
Me
4 lata temu
I to się nazywa lekarz weterynarii?! Powinna być to osoba dbająca o dobro tych zwierzęt,a nie dbająca czy pieniądze mu się zgadzają. 😡😡😡
Spartakus
4 lata temu
Proponuję aby ci pazerni górale porobili sobie riksze i sami Polegając na swoich siłach wozili ,,turystów ''...Swoją drogą tyle się mówi o niedoli tych zwierząt a te zwierzaki na dwóch nogach ciągle wsiadają na te wozy !!
kat
4 lata temu
Morderca ! Czapa!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić