o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Od dziś wyższe kary za psa bez nadzoru. Istnieją jednak znaczące wyjątki

4
Podziel się

Od soboty 10 kwietnia zmienia się wysokość grzywien, jakie mogą zostać nałożone na właścicieli psów, jeśli ci nie będą przestrzegać nakazanych środków ostrożności. Czy każdy pies musi być prowadzony na smyczy?

Od dziś wyższe kary za psa bez nadzoru. Istnieją jednak znaczące wyjątki
Nowe kary za wykroczenia dla właścicieli psów (Pixabay)
bEDQtwzp

Nowe kary dla właścicieli psów. Jaki grozi mandat?

Od soboty 10 kwietnia wchodzi w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

bEDQtwzr

Jak wysoki mandat można dostać np. podczas spaceru z psem? Za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia właściciel może dostać od 50 do 250 zł mandatu. Z kolei za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka - 500 zł.

Smycz nie zawsze jest konieczna. W kagańcu i na smyczy muszą być prowadzone tylko agresywne osobniki. A co z pozostałymi? Jak podaje gazetaprawna.pl, z uzasadnienia Sądu Okręgowego w Olsztynie, orzekającego w sprawie właściciela psa, który "nie zachował zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia" wynika, że niektóre psy mogą spacerować bez smyczy.

Nie ma bowiem ustawowego nakazu, który obligowałby do założenia smyczy zwierzęciu. Wyjątek został podany w art. 166 Kodeksu wykroczeń.

bEDQtwzx
Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany. (Art. 166. KW)

Pies musi być natomiast oznakowany, a właściciel lub opiekun musi mieć nad nim kontrolę. Oznacza to, że czworonóg powinien mieć obrożę, na której będą się znajdowały informacje kontaktowe do właściciela lub opiekuna. Co więcej, osoba wyprowadzająca go na spacer powinna w pełni go kontrolować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDQtwzS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Jac
6 miesięcy temu
Kolejna głupota ! Nie pomoże ani smycz ani kaganiec jak dziecko wyprowadza psa który waży więcej od niego! I nie jest winą psa że jest źle wychowany .
Lck.
6 miesięcy temu
L. Należy skutecznie zmusić właścicieli do sprzątania po swoich pupilach. Puki co smród i zgroza.
Bea
6 miesięcy temu
To tak zamiast „Piątki dla zwierzat”. Nic dodać, nic ująć.
bEDQtwzT
Chester
6 miesięcy temu
I bardzo dobrze i jeszcze wprowadzić podatek na 2 i kolejnego psa takie - 500 minus po co w dzisiejszych czasach ludziom więcej niż jeden pies czy kot.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić