o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Od miesięcy czekają na decyzję sądu. Ślub będą musieli wziąć przez internet

233
Podziel się

Pani Małgorzata przed rokiem wyznaczyła datę ślubu ze swoim partnerem ze Stanów Zjednoczonych. Wyjątkowy dzień miał nastąpić 4 sierpnia. Prawdopodobnie jednak ceremonia nie odbędzie się, gdyż sąd od miesięcy nie zdążył wydać stosownego dokumentu.

Od miesięcy czekają na decyzję sądu. Ślub będą musieli wziąć przez internet
Ślub z obcokrajowcem wiąże się w Polsce ze żmudnymi formalnościami (Getty Images)
bECGQjfp

Pani Małgorzata przyjechała na swój ślub ze Szwajcarii, gdzie ukończyła doktorat. Jej narzeczony Brett, obywatel USA, także przybył już do kraju swojej wybranki, ponieważ na początku sierpnia w Warszawie miała odbyć się wyjątkowa dla nich ceremonia. Ślub jednak stoi pod wielkim znakiem zapytania - podaje "Gazeta Wyborcza"

Ślub z obcokrajowcem. Niekończące się formalności

Para wyznaczyła datę uroczystości prawie rok temu. Jako że wstąpienie w związek małżeński Polki z obcokrajowcem wiąże się z wieloma formalnościami, narzeczeni od razu przeszli do przygotowań. Nie spodziewali się jednak, że proces będzie aż tak czasochłonny.

bECGQjfr
Skoro rok to za mało, by zdążyć z formalnościami w polskich instytucjach, warto o tym pisać, by inni zdążyli. Niech zaczną przygotowania dwa lata wcześniej, może tyle czasu wystarczy – mówi pani Małgorzata na łamach "Gazety Wyborczej".

Już w marcu para złożyła wniosek do sądu o zwolnienie Bretta z obowiązku ukazania zaświadczenia o zdolności prawnej. Aby zawrzeć związek małżeński w Polsce, taki dokument jest bowiem wymagany. Szkopuł w tym, że osoba bez obywatelstwa polskiego nie może uzyskać takiego zaświadczenia.

bECGQjfx

Sprawą zajmuje się VI wydział do spraw rodzinnych sądu rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. Minęły cztery miesiące, a orzeczenia w tej sprawie dalej nie ma. Nie pomogły nawet czterokrotne prośby o przyspieszenie postępowania.

Przesłuchanie... za dwie godziny

Pewnego dnia pani Małgorzata otrzymała maila o godzinie 12:30, w którym sąd wyznaczył przesłuchanie stron na 14:30. Pary nie było wtedy nawet w Polsce. Sąd na tę wiadomość zgodził się pójść im na rękę i przesunął termin... o godzinę. Warunkiem było jednak stawienie się wraz z tłumaczem przysięgłym.

W tym dniu przebywałam w Szwajcarii, mój narzeczony w Kalifornii, gdzie warszawskiej godzinie 12.30 odpowiada godzina 3.30 w nocy. Nie udało się nam zapewnić obecności tłumacza przysięgłego o tej porze - opowiada kobieta.
bECGQjfy
Żaden inny termin nie został wyznaczony, zostałam jedynie poinformowana, że pytania sąd wyśle więc pocztą. To sytuacja głęboko poniżająca dla nas obojga i naszych bliskich, którzy planują udział w ślubie, przyjazd do Polski ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii - napisała pani Małgorzata w skardze złożonej prezesowi śródmiejskiego sądu.

"Okres czterech miesięcy nie może zostać uznany za zbyt długi"

"Gazeta Wyborcza" zwróciła się do sądu z pytaniem, skąd bierze się tak długi czas oczekiwania na orzeczenie. Sąd tłumaczył, że w przypadku ślubu z obcokrajowcem niezbędne jest orzekanie na podstawie obcego prawa, o którego treść należy poprosić resort sprawiedliwości.

Następnie otrzymane przepisy muszą jeszcze zostać skierowane do tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego. "W takiej sytuacji okres czterech miesięcy, jaki upłynął od wpływu wniosku, nie może zostać uznany za zbyt długi" – mówi sędzia Beata Adamczyk-Łabuda, rzecznik prasowa do spraw karnych, rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Warszawie.

bECGQjfz

Ślub przez internet

Sprawa Małgorzaty i Bretta ma zostać rozpoznana nie wcześniej niż we wrześniu tego roku, czyli po wyznaczonej dacie ślubu. W obliczu tej sytuacji para jest skłonna sięgnąć po alternatywny plan - ślub przez aplikację Zoom.

Taka forma zawarcia związku małżeńskiego jest uznawana w Stanach Zjednoczonych. "Dostaliśmy już licencję, co zajęło kilka minut" – mówi kobieta. Dodaje, że jest jej przykro, że jej rodzimy kraj uniemożliwił jej ślub.

bECGQjfA

Śródmiejski sąd przekazał skargę pani Małgorzaty do sądu okręgowego. Organ ma zdecydować, czy w tym przypadku rzeczywiście doszło do przewlekłości postępowania.

Zobacz także: Weselne wpadki. Kilka rzeczy, które mogą zniszczyć ten wyjątkowy dzień
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECGQjfS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(233)
Zwykły Polak
2 miesiące temu
Polskie sądy to jakaś parodia . Znajomi mają dziecko ciężko niepełnosprawne zarówno fizycznie jak i intelektualnie ,wymagające opieki 24/h ,stałej rehabilitacji.Skończyło 18 lat i orzecznik stwierdził że jest zdolne do samodzielnej egzystencji .Odwołali się od decyzji do sądu i już 1,5 roku czekają na decyzję ,wyznaczenie daty w sądzie .
Nina
2 miesiące temu
Ja brałam ślub z obcokrajowcem z tym że on znał j.polski b.dobrze. Sprawa załatwiona została w ciągu 2 miesięcy. Niestety skończyło się rozwodem.
eMka
2 miesiące temu
Olac i wziac slub za granica.
bECGQjfT
Jurand
2 miesiące temu
Właśnie takimi ludzkimi sprawami powinien zajmować się aparat władzy- jak ulżyć ludziom, jak przyśpieszyć różne sprawy, jak pomagać i jak zapobiegać wielu przestępstwom, jak zmieniać przepisy aby pomóc obywatelom i jak zmieniać inne, aby karać bandytów.A tymczasem rząd politykuje,premier zamiast rządzić jeździ po Polsce i gada bzdety, ministrowie nie wiedzą o co chodzi w ich resortach a bezpieczeństwo państwa- leży i kwiczy.Co tu się wyrabia pytam?
anij
2 miesiące temu
chłopie to może być palec boży, zastanów się jeszcze, może ci to niepotrzebne
Michał
2 miesiące temu
Ja od roku nie mogę się w Polsce rozwieść z obcokrajowczynią, która jest w Irlandii, masakra, a mam już dziecko z inną
metafizyk
2 miesiące temu
ale protestować to prawnicy umieją.... rozgonić to całe towarzystwo
jaa
2 miesiące temu
Oj te sądy. Najgorsze jest to, że tej patologiczno-komunistycznej patologii biurokratycznej i myśleniowego impossibilizmu nie da się ani wytłumaczyć ani wybić z sądowych głów.
A i S
2 miesiące temu
Ograniczenia są bardzo duże, zwłaszcza z Obywatelami innych kontynentów. My mamy księgę wywiadów pewnie grubą jak encyklopedia (jeśli jeszcze ktoś pamięta, że taka książka istniała).Zezwolenie na ślub dostaliśmy po miesiącach spotkań w różnych urzędach. W sobotę był zaplanowany ślub a czwartek był dniem kiedy to zezwolenie otrzymaliśmy od pani z USC, która marudzila ile wyjazdów do województwa ją to kosztowało. Pewnie było już wcześniej bo nie kazała się martwić... to jak lot w kosmos w małej miejscowości P......c.
Ewa
2 miesiące temu
Dlaczego w takim razie nie biorą ślubu w Szwajcarii?
Sara
2 miesiące temu
Takie są właśnie sądy w Polsce. Oni tam naprawdę uważają się za lepszych od reszty obywateli. Są tak bardzo odczłowieczeni, że nawet jak chcą przedstawić się w dobrym świetle to mówią że są "nadzwyczajną kastą".
Dalida
2 miesiące temu
Przecież nasze sądy wszystko robią żeby, chyba na złość,utrudnić załatwianie czegokolwiek i być dumnym że są Góra.
Marek
2 miesiące temu
Polska to jest dziki kraj. Tak mogę powiedzieć po 12 latach spędzonych za granicą. A załóż tu działalność gospodarczą. Porażka wyjechać z tąd jak najdalej
bECGQjfL
vbn
2 miesiące temu
miliony ludzi na swiecie zyje,z osobami z innego kraju wspolnie,ijakos problemow niemaja im tezsie uda zalatwic,moja znajoma,tez nie ma polakow jako,partnerwo,kilka nawet wiec w czym problem,same sa polkami,ale juz ich partnerzy z innych narodowosci
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić