Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Hakerzy zaatakowali rządowy portal. Atak przeprowadzono zza granicy

Rządowy serwis służący do obsługi zamówień publicznych e-Zamówienia padł w poniedziałek ofiarą hakerów. Witryna od rana jest całkowicie nieczynna. Informację o ataku wymierzonym w portal potwierdził Urząd Zamówień Publicznych. Opublikowano w sprawie krótki komunikat.

Hakerzy zaatakowali rządowy portal. Atak przeprowadzono zza granicy
W poniedziałek doszło do ataku hakerskiego na rządowy serwis zamówień publicznych (Getty Images, Urząd Zamówień Publicznych)

Atak hakerski na platformę e-Zamówienia miał miejsce w poniedziałek 7 listopada z samego rana. RMF FM podaje, że serwery zostały zaatakowane tuż po godz. 9. Od tego momentu na stronie zaczął wyświetlać się komunikat o przerwie technicznej.

Szanowni Państwo, informujemy, że od godziny 09:07 mamy atak DDOS z zewnętrznych serwerów na infrastrukturę Platformy e-Zamówienia i aktualnie podejmowane są niezbędne działania, mające na celu przywrócenie prawidłowości działania Platformy. O przywróceniu działania poinformujemy Państwa odrębnym komunikatem. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy – można było przeczytać na stronie.

Atak na rządową platformę zamówień publicznych. Sprawę badają służby

Jakiś czas później portal ezamowienia.gov.pl przestał całkowicie działać. Urząd Zamówień Publicznych, który prowadzi serwis, potwierdził w rozmowie z dziennikarzami RMF FM, że doszło do ataku. O sprawie w pierwszej kolejności zawiadomione zostały odpowiednie służby.

Eksperci mają odpowiedzieć na pytanie, co dokładnie się stało i kto odpowiada za atak na stronę. Do tej pory udało się ustalić, że do sparaliżowania witryny doszło przy pomocy serwerów zza granicy.

Urząd Zamówień Publicznych nie był jak dotąd w stanie ustalić, czy doszło do wycieku danych. Nie wiadomo także, kiedy serwis zostanie przywrócony do użytku.

Serwis e-Zamówienia służył głównie zleceniodawcom i wykonawcom biorącym udział w przetargach publicznych. Celem uruchomienia usługi w wersji online miało być zapewnienie informacji o funkcjonowaniu rynku zamówień publicznych w Polsce.

Atak hakerski wymierzony w szpital. Nasilają się tego typu incydenty

To kolejny w ostatnim czasie atak hakerski na infrastrukturę publiczną w Polsce. W czwartek 3 listopada miał miejsce paraliż Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Odcięcie od sieci stanowiło spory problem dla lekarzy oraz pacjentów. Placówka musiała tymczasowo wrócić do prowadzenia dokumentacji w formie papierowej.

Apelujemy o wyrozumiałość. Będziemy informować o przywróceniu pełnej sprawności systemu informatycznego – tłumaczył rzecznik placówki Adam Czerwiński, cytowany przez Wirtualną Polskę.

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Polsce nasiliły się incydenty cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza w placówkach medycznych. – Atak hakerski na infrastrukturę informatyczną szpitala może kosztować zdrowie, a nawet życie pacjentów, dlatego tak ważne jest maksymalne zabezpieczenie tych systemów m.in. przed próbami włamań – podkreślają rzecznicy NFZ, cytowani przez serwis prawo.pl.

Obejrzyj także: Rosyjskie ataki cybernetyczne na Polskę. Ekspert: poziom złożoności tych ataków wzrósł

Autor: JKM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić