"Oddajcie nam dyrektora". Sprzeciwili się kurator Nowak

16

O dyrektorze tarnowskiego liceum, zawieszonego w obowiązkach przez małopolską kurator po tym jak wsparł uczennicę doświadczającą przemocy ze strony swojej matki, od kilku dni rozpisują się wszystkie media. Teraz w obronie Jana Ryby wystąpili tarnowianie. "Oddajcie nam dyrektora" skandowali podczas zorganizowanego pod szkołą protestu.

"Oddajcie nam dyrektora". Sprzeciwili się kurator Nowak
Jan Ryba dyrektor III LO w Tarnowie (Facebook, Jakub Włodek)

O tym, że coś złego dzieje się w domu jednej z uczennic, Jan Ryba zawiadomił sąd rodzinny pod koniec zeszłego roku szkolnego. W ten sposób chciał pomóc jednej z uczennic, która skarżyła się na złe relacje z matką.

W wyniku jego interwencji matce dziewczyny postawiono zarzut znęcania się nad dzieckiem, w tej sprawie toczy się postępowanie, a córka zamieszkała osobno.

W odwecie, matka dziewczyny złożyła na dyrektora donos do Małopolskiego Kuratorium Oświaty, a kierująca nim Barbara Nowak postawiła go przed komisją dyscyplinarną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Barbara Nowak nie zostanie odwołana? "Wypowiedzi kurator Nowak bardzo im pasują"

Na taką sytuację zareagowała szkolna społeczność. Uczniowie i absolwenci placówki murem stają za swoim dyrektorem i nie godzą się na jego zwolnienie. By dać wyraz swoim poglądom we wtorek pod szkołą zorganizowali protest w obronie dyrektora.

Tłumnie zebrali się pod budynkiem absolwenci III LO w Tarnowie, rodzice, uczniowie innych szkół oraz miejscy radni. Na szkole zawisł transparent z napisem: Oddajcie dam dyrektora", a protestowi z okien wymownie przyglądali się uczniowie placówki, którzy na prośbę dyrektora nie brali czynnego udziału w proteście.

Nie chcę, by mi zarzucono, że ich wykorzystuję w swojej sprawie, i by protestowali w czasie, w którym powinni być na lekcji - tłumaczył dyrektor w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jak donosi "GW", podczas protestu na jednym z transparentów widniał napis: "Panie dyrektorze Ryba, dziękuję, że jest pan człowiekiem", kilka osób ubranych było w koszulki z napisem #FreeRyba.

Pan dyrektor Ryba jest dla dzieci, a nie dla władzy, która nami rządzi, i pewnie dlatego tej władzy się naraził - mówiła w rozmowie z mediami jedna z matek absolwenta szkoły.

W związku z postępowaniem wszczętym przez kuratorium, dyrektor Ryba powinien do wyjaśnienia pozostać zawieszony w obowiązkach przez prezydenta miasta, ale jak przyznał Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, "czuje wewnętrzną niezgodę" i dotychczas tego nie zrobił.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić