Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Sprzątali zrujnowany pałac. Odkrycie w ruinach na Dolnym Śląsku

73
Podziel się:

Od kilku miesięcy trwa odgruzowywanie wnętrz zrujnowanego Pałacu w Goszczu w gminie Twardogóra. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował właśnie, że dokonano tam niezwykłego odkrycia.

Sprzątali zrujnowany pałac. Odkrycie w ruinach na Dolnym Śląsku
Pałac w Goszczu, zdjęcie z lotu ptaka (Dolnośląski Wojewódzki konserwator Zabytków)

Odgruzowywanie wnętrz ruin pałacu prowadzone jest od jesieni 2021 r. w ramach zadania związanego z zabezpieczeniem konstrukcyjnym murów w formie trwałej ruiny i przystosowaniem do zwiedzania, w tym budowy platformy widokowej.

Niezwykłe odkrycie w pałacu

"Pałac w Goszczu w gminie Twardogóra (woj. dolnośląskie) odkrywa przed nami kolejne tajemnice" - poinformował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Spod warstwy gruzu, ziemi i porastającej ruinę roślinności (sięgającej niemal dawnego stropu pierwszej kondygnacji) wyłonił się pierwotny układ pomieszczeń. Do tej pory odgruzowano większą część pałacu pod ścisłym nadzorem archeologa i historyka architektury - relacjonuje konserwator zabytków.

"Jednym z większych odkryć jest w całości zachowana posadzka w jednym z bocznych pomieszczeń, będącym prawdopodobnie łazienką wraz z toaletą, czy też kominek z kamiennym detalem. Odsłonięto również pomieszczenie z systemem grzewczym dla części pałacu" - dodaje.

Pozyskiwany w trakcie odgruzowywania wnętrz materiał jest na bieżąco sprawdzany i przeszukiwany w celu pozyskania jak największej ilości detalu architektonicznego oraz elementów dawnego wystroju pałacu, które składowane są w tymczasowym magazynie, urządzonym w jednej z oficyn w zespole pałacowym.

Zespół pałacowy w Goszczu został wzniesiony około 1730 r. dla Heinricha Leopolda v. Reichenbacha, odbudowany został po pożarze w 1749 r. prawdopodobnie wg projektu K. M. Frantza. Przebudowa zespołu pałacowego nastąpiła w latach 1886-88 przez wrocławskiego architekta K. Schmidta w stylu nawiązującym do habsburskiego baroku. Pałac został częściowo zniszczony w 1945 r. spalony w 1948 popadł w ruinę.

Zobacz także: Polacy jasno o obostrzeniach. "To stawia rząd w trudnej sytuacji"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(73)
skondbierzeci...
4 miesiące temu
no niessamowita sęsacja na skalę światową, nawte galaktyczną.
Pożar
4 miesiące temu
Z tym paleniem pałacy to mi znajomy opowiedział jak było w innej miejscowości, w jego wsi w wojnę dziedzic pałacu za bardzo zakolegował się z hitlerowcami urządzał dla nich przyjęcia ,popijawy ,gry w karty itd miejscowym chłopom z czasem to się nie spodobało zresztą każdemu by się nie spodobało bo walczymy z okupantem a on przyjaźnił się z okupantem i jak zbliżał się koniec wojny i front i ruscy byli już ileś km od pałacu to dziedzic się spakował kosztowności i co tam udało się zabrać i uciekł razem z niemcami co było dalej z dziedzicem miejscowi nie wiedzą ale za to miejscowi z nienawiści ograbili z czego się dało pałac i na koniec podpalili i spalili go doszczętnie popem przez kilka lat trwało wyburzanie a raczej rozbierali rujny dla odzyskania cegły i wieś się zmodernizowała pobudowała z tej cegły po wojnie do dziś zostało może ciut fundamentów i zgliszcza zarosły krzakami i pokrzywami i do dziś nie ma chętnego spadkobiercy by to odzyskać he he i zmnajomy mi mówi jak byśmy tego nie spalili i nie rozebrali to stało by w całości nasz kraj łożył by w utrzymanie tego a po 90 latach znalazł by się zapewne spadkobierca co by zarządał zwrotu a o tym ze to my społeczenstwo łożyliśmy z naszych podatków przez 70 lat na utrzymanie tego by zapomniał i ani w głowie było by mu zwrucić za utrzymanie pałacu przez 70 lat a tak to sprawiedliwość dziejowa mende dopadła spaliliśmy pałac jak gniazdo szczurów i menda spadkobierca nie pojawił się do dziś tak go ogniem wykużyliśmy Zresztą to palenie to jest od wieków przypomnijcie sobie co robili Tatarzy jak był najazd tatarski rabowali a potem palili całe wsie co robili hitlerowcy jak dowiedzieli się ze wieś sprzyja partyzantce palili całe wsie a potop szwedzki rabowali i palili zamki i wsie zreszta współcześnie to samo było podczas wojny w Jugosławi jakies zadawnione zatargi i płonoł dom gość był bogatsze i wykupił się od wojska nie poszedł na front tylko wykupił sie i wyjechał w bezpieczne miejsce a miejscowi o tym wiedzieli poszli i spalili mu dom a kto palestyńczykom pali domy czy buldożerami równa już nie wspomnę Zresztą spalenie domu to bardzo wielki cios załużmy ze tez jest wojna i wykupiłem się i nie poszłem jak inni z mojej wsi na front ludzie to widzą i złość w nich kipi i tylko czekają na dogodną okazję i jak wyjadę np w bardziej bezpieczne rejony bo front się zbliza to mam pewne jak w banku ze mi dom spalą zresztą nieraz dochodziło do tego np w jugosławi ze w nocy obrzucili dom koktajlami mołotowa i mieszkańcy domu jedynie pierzyne zdążyli zabrać całość spłoneła Oj jak świat światem jedni drugim w odwecie palili domostwa
Gosc
4 miesiące temu
Palace zniszczono bo byly symbolem wyzysku czlowieka przez czlowieka Arystokracja wykorzystywala ludzi jako tania sile robocza Same budynki o wielkim metrazu calkowicie nieprzydatne i malo funkcjonalne trudno przystosowac do jakiegokolwiek biznesu Dobrze ze ich nie ma
GLEIWITZ-Rich...
4 miesiące temu
Dolny Śląsk to Polska D. Niegdyś perła,od 45 roku ukraińskie zadupie. Tam jeszcze długo po wojnie wszelka napływowa swołocz szabrowała co się dało. Pożar w 48 i popadanie w ruinę pałacu w Goschütz? Czemu nie dziwi to rdzennych mieszkańców Śląska...
Plotki
4 miesiące temu
Podobno archeolodzy w Polsce mają najdroższe w Europie egzemplarze starych monet. Tak słyszałem czy to prawda ???
Wacek
4 miesiące temu
Jak Obajtek kupi za nasze pieniądze to i zapłacimy z naszych podatków za remont.
Płytkarz
4 miesiące temu
No szok. Podłogę w placu odkryli. Dzisiaj nie zasnę.
Iuyt
4 miesiące temu
To dobrze że remontują zabytki. Tylko dlaczego tak późno? Zniszczyli a teraz będą wydawać krocie na remonty. Pytanie ile wsiąknie po drodze?
Wiess
4 miesiące temu
Większa część pałaców została zrujnowana w latach 90 po upadku pgr-ow. Obecnie często w rękach prywatnych służą do wyludznaia dotacji na zabytki, niszczejac.
Leopolis Semp...
4 miesiące temu
Za 9 baniek to by można nowy dach zrobić
Kkkk
4 miesiące temu
Moja mama była świadkiem rozgrabiania i niszczenia tego pałacu po wojnie przez żołnierzy radzieckich. Meblami palili ognisko.
Henryk
4 miesiące temu
Wszędzie takie zabytki się remontuje a nie pozwala by popadały w ruinę i były rozkradane
Polak
4 miesiące temu
Na Polskie zabytki nie ma pieniędzy !! ale dla żydów na cmentarze i muzeum polin daje sie miliony i Rydzykowi też
roki
4 miesiące temu
Kiedyś się robiło porządnie a nie jak dziś ? rzucą kawał śmierdzącego linoleum i już
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić