Odkrycie sprzed 300 mln lat. Nie była znana nauce
Naukowcy z Portugalii odkryli nieznany dotąd gatunek paproci sprzed 300 mln lat. Skamieniałość. Analizy obejmują skamieniałości liści oraz zarodni — informueje Polska Agencja Prasowa.
Najważniejsze informacje
- Nowy gatunek paproci: Acitheca machadoi odkryty w Portugalii.
- Skamieniałość sprzed 300 mln lat: Znalezisko z rejonu Anadia.
- Adaptacja do klimatu: Rośliny musiały przystosować się do suchszych warunków.
W środkowo-zachodniej Portugalii, w rejonie miasta Anadia, naukowcy odkryli skamieniałość nieznanego dotąd gatunku paproci. Znalezisko datowane na 300 mln lat wstecz, rzuca nowe światło na florę epoki karbonu.
Zespół portugalskich paleontologów, prowadzący badania od 2024 r., zidentyfikował nowy gatunek jako Acitheca machadoi. Skamieniałość ta jest jednym z najmniejszych znanych gatunków z rodzaju Acitheca, charakteryzującym się wydłużonymi, wrzecionowatymi zarodniami.
Sofia Pereira, członkini zespołu badawczego, podkreśla, że odkrycie pomaga zrozumieć, jak rośliny w epoce karbonu przystosowywały się do zmieniających się warunków klimatycznych. Paprocie musiały ewoluować, aby przetrwać w suchszych warunkach, co umożliwiło im efektywne rozprzestrzenianie zarodników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie odkrycie na Mazurach. Syn rolnika znalazł skarb
Znaczenie badań
Badania prowadzone przez naukowców z Centrum Nauk Geologicznych Wydziału Nauki i Technologii uniwersytetu w Coimbrze, dostarczają cennych informacji o przeszłości geologicznej i biologicznej regionu. Odkrycie to nie tylko wzbogaca wiedzę o florze karbonu, ale także pokazuje, jak rośliny adaptowały się do zmieniających się warunków środowiskowych.
Dalsze analizy mogą ujawnić więcej szczegółów na temat roślin w tamtym okresie, co może mieć znaczenie dla zrozumienia ewolucji roślin na Ziemi. Naukowcy planują kontynuować badania, aby odkryć więcej tajemnic sprzed milionów lat.
Czytaj też: To znaleźli w lesie. Jest ich ponad 400