aktualizacja 

Odkrycie w Polsce. Mówili o tym już 400 lat temu

306

Jak dotąd znano tylko jednego jadowitego ssaka w Polsce. Mowa o rzęsorku rzeczku, który powszechnie występuje w naszym kraju. Teraz polscy uczeni zidentyfikowali drugi polski gatunek jadowitego ssaka.

Odkrycie w Polsce. Mówili o tym już 400 lat temu
Ryjówka aksamitna (Wikimedia Commos)

Krzysztof Kowalski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Paweł Marciniak oraz Leszek Rychlik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza odkryli drugi polski gatunek jadowitego ssaka.

Do tej pory sądzono, że jedynym występującym powszechnie w Polsce jadowitym ssakiem jest rzęsorek rzeczek.

W ślinie rzęsorka rzeczka jad jest silnie paraliżujący. W ten sposób zwierzę, może unieruchamiać ofiarę. Wyżej wymienieni uczeni pobrali wyciąg ze ślinianek rzęsorka rzeczka oraz ryjówki aksamitnej - jednego z najpospolitszych polskich ssaków.

W ten sposób naukowcy chcieli sprawdzić, czy ryjówka aksamitna jest jadowita, jak to sugerowali przodkowie 400 lat temu. Uczeni zdobyli dowody na to, że w ślinie ryjówki aksamitnej jest obecny jad.

Uzyskane przez nas wyniki jasno pokazują, że jad ryjówek wywołuje hemolizę, pozwalając tym zwierzętom na polowanie na większą zdobycz. Wykazaliśmy, że jeden z członków licznego rodzaju Sorex jest jadowity. Jest więc prawdopodobne, że wytwarzanie jadu wśród ryjówkowatych i innych ssaków z rzędu owadożerów, jest znacznie bardziej rozpowszechnione, niż się przypuszcza - czytamy w pracy opublikowanej na łamach Zoological Letters.
Zobacz także: Czas na zaciskanie pasa? PiS przed trudnym egzaminem
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić