Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Niepokojące odkrycie. Oby to był fałszywy alarm. Badają kobietę w Kongo

280

Profesor Jean-Jacques Muyembe Tamfum mówi, że niszczenie środowiska naturalnego i niehigieniczne "mokre targi" powodują gwałtowny wzrost liczby nowych chorób odzwierzęcych. To może oznaczać kolejną pandemię, potencjalnie groźniejszą od COVID-19.

Niepokojące odkrycie. Oby to był fałszywy alarm. Badają kobietę w Kongo
Mokre targi to wylęgarnie nowych epidemii (Getty Images, Ezra Acayan)

Mikrobiolog, który odkrył Ebolę, ostrzega przed "apokaliptyczną" pandemią. Profesor Jean-Jacques Muyembe Tamfum jest znany jako jeden z pionierów badań nad wirusem Eboli, który wywołuje chorobę zabijającą ponad 90 proc. zarażonych. Teraz Muyembe Tamfum ostrzega świat przed kolejnym kataklizmem.

Żyjemy w świecie, który produkuje nowe patogeny. I to stanowi ogromne zagrożenie dla ludzkości – podkreśla prof. Muyembe Tamfum w wywiadzie dla CNN.

Odkrył Ebolę. Ostrzega przed apokaliptyczną pandemią

Koronawirus SARS-CoV-2 to patogen odzwierzęcy, tak jak Ebola. Profesor Muyembe Tamfum jest zwolennikiem teorii, że pierwsze zakażenie COVID-19 miało miejsce na tzw. mokrym targu w chińskim Wuhan. A ponieważ pracownicy przemysłu mięsnego na całym świecie mają kontakt z inwentarzem trzymanym w złych warunkach higienicznych, takie sytuacje będą się powtarzać.

Jeśli zniszczysz las, większe zwierzęta wymrą, a mniejsze, takie jak owady i szczury, przeniosą się do wiosek. I przyniosą nowe wirusy, z którymi do tej pory nie mieliśmy do czynienia – tłumaczy mikrobiolog.

W Kongo już obawiają się nowej choroby. Lekarze w Kinszasie badają kobietę, która wykazuje objawy gorączki krwotocznej. Być może zaraziła się wirusem Eboli, ale naukowcy martwią się, że mogą mieć do czynienia z pacjentką zero nowej choroby. "Ebola była nieznana. Covid był nieznany. Musimy się strzec nowych chorób" – cytuje lekarzy z Kinszasy CNN.

Zobacz także: Zobacz też: Mutacja koronawirusa prawdopodobnie już w Niemczech
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić