Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Ostatni wilkowór na świecie. W sieci pojawiło się unikatowe nagranie

26
Podziel się

W internecie pojawiło się wzruszające nagranie sprzed prawie 90 lat, na którym widać ostatniego znanego przedstawiciela wilkowora tasmańskiego, opisywanego częściej jako tygrys tasmański. Naukowcom udało się nie tylko znaleźć unikatowe ujęcia, ale i "ożywić" zwierzę.

Ostatni wilkowór na świecie. W sieci pojawiło się unikatowe nagranie
Tygrys tasmański (YouTube)
bETxDKTF

Australijski przyrodnik David Fleay uchwycił niezwykłe zwierzę na 35-milimetrowej taśmie filmowej w grudniu 1933 roku w zoo Beaumaris w miejscowości Hobart w Australii. Wcześniej nagranie znajdywało się w Narodowym Archiwum Filmu i Dźwięku Australii, a negatyw został niedawno odtworzony w rozdzielczości 4K i pokolorowany pod nadzorem producenta filmowego Samuela François-Steiningera z Composite Films w Paryżu.

Ostatni żyjący tygrys tasmański

Na nagraniu, które pojawiło się w serwisie YouTube 6 września widać, że tygrys tasmański miał żółtawe futro z ciemnobrązowymi paskami na plecach i z tyłu. Zwierzę ziewa i pokazuje zęby, dzięki temu widać, że jego język i wnętrze pyska mają delikatny odcień różu.

bETxDKTH

Amerykańska stacja CNN wyjaśnia, że Benjamin był ostatnim znanym żyjącym w niewoli wilkoworem, a film to prawdopodobnie ostatnie nagranie przedstawiciela tego gatunku. Tygrys zmarł 7 września 1936, co najprawdopodobniej oznaczało wyginięcie tego gatunku. Pięć lat wcześniej inny tygrys padł w zoo w Londynie.

Unikatowość materiału filmowego z wilkoworem sprawia, że każda sekunda jest naprawdę cenna. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy udostępnić ten materiał wszystkim w internecie – komentował nagranie kurator NFSA Simon Smith.
bETxDKTN

Tygrysy zostały wyparte z naturalnego środowiska

Tygrys Benjamin był też nagrany kilka miesięcy przed śmiercią. Materiał pochodzi z 1935 roku i powstał na potrzeby filmu przyrodniczego "Tasmania – cudowna kraina". Widać na nim przechadzające się po klatce zwierzę. W tle słyszymy narratora, który podkreśla, jak rzadkim okazem jest Benjamin, gdyż tygrysy tasmańskie "zostały wyparte ze swojego naturalnego środowiska przez pochód cywilizacji".

Wilkowory tasmańskie uznawane były za największe współcześnie żyjące torbacze. Zwierzęta wyglądały jak połączenie wilka z kangurem. Miały płowe ubarwienia z kilkunastoma charakterystycznymi poprzecznymi pręgami. Pierwotnie zamieszkiwały cały obszar Australii i Nowej Gwinei.

bETxDKTO

Po raz ostatni widziano je na wolności w 1932 roku

Wraz z przybyciem osadników do Australii i sprowadzeniem przez nich psów Dingo, obszar występowania wilkoworów został zawężony do Tasmanii. Tam wytępili je Europejczycy, którzy uznawali zwierzęta za szkodniki i tępili.

Ostatni potwierdzony przypadek obserwacji zwierzęcia na wolności pochodzi z 1932 roku. W kolejnych dekadach pojawiały się doniesienia o tropach wilkoworów żyjących w odludnych miejscach Tasmanii, ale ekspedycje czy próby tworzenia rezerwatów nie przynosiły potwierdzeń tych sensacji.

bETxDKTP

Pojawiają się doniesienia o żyjących tygrysach

Choć wilkowory tasmańskie uznano za wymarłe, nadal co jakiś czas pojawiają się doniesienia o zwierzętach należących jakoby do tego gatunku. W październiku 2019 roku Departament Przemysłu, Parków, Wody i Środowiska w Tasmanii (DPIPWE) wydał dokument, z którego wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat zaobserwowano w Australii osiem osobników tygrysa tasmańskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETxDKUi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
kat825
3 miesiące temu
Mam pytanie Po co przywracać wymarłe zwierzęta dawno temu? One w naszych czasach, klimacie itp nie przeżyją. Zamiast bawienia się w Boga całą tą kasę przeznaczyć na chronienie i zapewnienie przyszłości aktualnym gatunkom którym grozi wymarcie. Natury nie przeskoczymy, a i czasu również.
Gros
3 miesiące temu
Czy nie da się genetycznie odtworzyć wszystkich utraconych gatunków?
Madam
3 miesiące temu
7326 Mimo ze jestem modelka to tez mnie swedzi brukselka. Obys ja przeczyscil na ruchamy.top
bETxDKUj
Madam
3 miesiące temu
2427 Mimo ze jestem modelka to tez mnie swedzi brukselka. Obys ja przeczyscil na ruchamy.top
Madam
3 miesiące temu
1515 Mimo ze jestem modelka to tez mnie swedzi brukselka. Obys ja przeczyscil na ruchamy.top
Madam
3 miesiące temu
1415 Mimo ze jestem modelka to tez mnie swedzi brukselka. Obys ja przeczyscil na ruchamy.top
Omg
3 miesiące temu
nic dziwnego, że wymarły, jak ostatniego osobnika trzymali w takich warunkach
Marzena
3 miesiące temu
Tygrysy nie mają pleców. I nie umierają
Nemeczek
3 miesiące temu
...widać, że tygrys tasmański miał żółtawe futro z ciemnobrązowymi paskami na plecach i z tyłu. Kolorowali film, to równie dobrze mógł mieć zielone futro w fioletowe paski
www
3 miesiące temu
Polecam film ,,The Hunter'', w roli glownej William Dafoe.
Tojad
3 miesiące temu
Te zwierzęta nigdy nie zagrażały ludziom. Zostały wybite przez przybyłych do Australii Europejczyków.
olo
3 miesiące temu
Dinozaury też wymarły... i co, to też wina Kaczyńskiego?!
Ania
3 miesiące temu
Aborygeni żyli z nimi zawsze i dobrze było. Przyjechali europejczycy i wyniszczyli to piękne zwierzę
bETxDKUb
Dziadek
3 miesiące temu
Pochód cywilizacji #34# cywilizacji. Niech was szlag cywilizowani
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić