o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Pamiętają o Polaku. Piękny gest Brytyjczyków

20
Podziel się

Stanisław Wadas był jednym z lotników, którzy w 1940 roku wzięli udział w Bitwie o Anglię. Mężczyzna zmarł w 1998 roku, a jego grób przez lata był zaniedbany. Anglicy postanowili uhonorować bohatera wojennego w wyjątkowy sposób. To nasza #DzielnaDawkaDobregoNewsa.

Pamiętają o Polaku. Piękny gest Brytyjczyków
Bitwa o Anglię (Getty Images, Hulton Archive , Staff)
bDnNjanF

Jak informuje Doncaster Free Press, Stanisław Wadas został pochowany w Doncaster w obszarze metropolitalnym South Yorkshire. Przez ponad 20 lat nikt nie odwiedzał grobu bohatera Bitwy o Anglię.

Bitwa o Anglię. Brytyjczycy uhonorowali pamięć Polaka

Do przełomu doszło dopiero niedawno, kiedy w Doncaster zainicjowano zbiórkę pieniędzy na nowy pomnik dla bohatera. Zorganizował ja Paul Brown, który opiekował się Stanisławem – lub Stanem, jak nazywali mężczyznę Anglicy – w domu opieki.

bDnNjanH

Paul Brown pewnego zauważył u podopiecznego zdjęcie, na którym był ubrany w mundur Królewskich Sił Powietrznych. Zapytał o nie Stanisława Wadasa, który podzielił się z Brownem swoją historią udziału w Bitwie o Anglię.

Zobacz także: Zobacz też: 303. Bitwa o Anglię. Wywiad z rodziną bohaterów

Ostatecznie w trakcie zbiórki udało się zebrać tysiąc funtów (ok. 5 tysięcy złotych). Jej organizatorzy otrzymali także znaczną zniżkę od kamieniarza, któremu zlecili wykonanie pomnika.

bDnNjanN
Naprawdę chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy przekazali darowizny, oraz Kevowi Dixonowi z Doncaster Memorials, który załatwił niższą cenę za kamień – powiedział Paul Brown w trakcie uroczystości z okazji odsłonięcia pomnika.

Uroczyste odsłonięcie nowego pomnika Stanisława Wadasa miało miejsce 11 listopada 2020 roku na cmentarzu Rose Hill. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Paul Brown oraz Ben Parkinson, sam będący weteranem wojennym. Pieniądze, które zostały ze zbiórki, za zgodą ofiarodawców przekazano właśnie na jego rehabilitację.

Był weteranem RAF i myślę, że daliśmy mu nagrobek, na który zasłużył. Teraz odczuwam ulgę i wiele emocji – przyznał Paul Brown w przemówieniu.
bDnNjaoi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Stefan
2 tyg. temu
"Ładnie" nas angole potraktowali po IIWŚ. Zamiast honorów polscy generałowie musieli po wojnie... pracować fizycznie w pocie czoła. Gen. Stanisław Maczek - barman, gen. Stanisław Sosabowski - magazynier itd. Krzyczeli "Poles, go Home!". Sprzedali nas Stalinowi. Nawet nie pozwolili wziąć udziału w Paradzie Zwycięstwa! HAŃBA!
Guapo
2 tyg. temu
Paul Brown. Pierwszy Anglik który rozumie słowo WDZIĘcznoŚĆ!!!
Patryjota
2 tyg. temu
Wdzięczność przejawia się pamięcią o tych którzy walczyli za waszą i naszą wolność Kto wie, może w końcu angole przyjmą do wiadomości ze my Polacy biliśmy się z,, niemcami,, może nawet lepiej niż oni, może w końcu powiedzą prawdę o,, enigmie,, czy o V1, V2 komu zawdzięczają informacje i o ile te informacje przyspieszyły koniec wojny
bDnNjaoj
Swojak
2 tyg. temu
Szacunek dla weterana który jako pierwszy rzucił hasło Panowie zbieramy kasę na odnowę grobu stana .wielu brytyjskich pilotów pamiętalo o swoich kolegach z Polski czy Czechosłowacji kiedy ci walczyli w bitwie o Anglię. Nawet późnej po drugiej wojnie piloci o nich pametalj
lukasz
2 tyg. temu
gdyby oglosil zbiorke w polsce zebral by 50000 tys funtow . ambasada pl powinna zlozyc staran
Najnowsze komentarze (20)
Józek
1 tyg. temu
To zapomniał adresu możliwe że, dla tego właśnie wszyscy zapomnieli o jego grobie
Ola
1 tyg. temu
dobre wieści
Katarzyna
1 tyg. temu
dobre wieści
Anna
1 tyg. temu
dobre wieści
Darwin
2 tyg. temu
Tak powinno być zwykli ludzie powinni pamiętać o bohaterach! Najlepiej na codzień a nie od święta!
Bara bara
2 tyg. temu
A czy jest możliwe aby postawić pomnik za obrońców terenów Wołynia ?
Angielskachoj
2 tyg. temu
W nagrodę w 1944 roku "dostał już Jałtę" !!1
bbc
2 tyg. temu
jak pomyślał tak zapomnieć nie idzie...
bDnNjaob
kpr pch jaca
2 tyg. temu
nie ma głupszej nacji niż polska ,nie to że walczyli za jakąś królowom ,brzydką zresztą ,to jeszcze za to zapłacili polskim złotem ech co za ludzie.i oni sa znowu naszym sojusznikiem hehe
Xyz
2 tyg. temu
Dlatego trzeba dbac o niepodleglosc a patrzac na to co sie w kraju dzieje smutne wnioski sie nasuwaja.
ddd
2 tyg. temu
Dziękuję za ten czyn - u nas zebrał by wielokrotnie więcej. Jednak generalnie jest wiele do wyjaśnienia między nami a Anglią. Tych niejasności jest zbyt wiele. Prawda jest taka, że to są egoiści.
upsla
2 tyg. temu
Ładnie ze strony P. Browna. Churchil w 1945 zakazał Polakom udziału w paradzie zwycięstwa w Londynie.
Zenek
2 tyg. temu
Lepiej późno niż wcale, niewdzięczna Wielka Brytanio.Wszyscy Polacy walczący za Wasz kraj powinni być otoczeni Waszą wdzięcznością od zakończenia II wś.
Skarbonka
2 tyg. temu
Kto pamiętać chce. Pamiętał będzie.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić