Pierwszy przypadek w Skandynawii. Kobieta oskarżona o zbrodnie wojenne

53

Prokuratura w Sztokholmie postawiła zarzuty wobec 52-letniej zwolenniczki Państwa Islamskiego (IS) o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione na mniejszości jazydzkiej w Syrii w latach 2014-2016. Jest to pierwszy taki przypadek w Skandynawii.

Pierwszy przypadek w Skandynawii. Kobieta oskarżona o zbrodnie wojenne
Szwecja. Kobieta oskarżona o zbrodnie na mniejszości jazydzkiej (Getty Images)

Urodzona w rodzinie chrześcijańskiej w Iraku, ale wychowana w Szwecji Lina I., stanie przed sądem za przestępstwa, które obejmują m.in. stosowanie tortur wobec dzieci. Według Polskiej Agencji Prasowej, w jej domu w Ar-Rakce, nieformalnej stolicy samozwańczego kalifatu IS, przetrzymywała przez kilka miesięcy dziewięć osób, w tym kobiety i dzieci.

"Przetrzymywani traktowani byli jak niewolnicy, poddawano ich nieludzkim cierpieniom i próbowano sprzedać na targu" - zaznaczyła prokurator Reena Devgun. W domu Lina I. posiadała broń oraz pas z materiałem wybuchowym, którymi groziła ofiarom. Kobieta zaprzecza wszystkim zarzutom.

Proces ma rozpocząć się 7 października i potrwać około miesiąca. W 2022 roku Lina I. została skazana w Szwecji na trzy lata więzienia za wywiezienie do Syrii i pozwolenie na zwerbowanie jej 12-letniego syna przez IS. Chłopiec był żołnierzem IS w latach 2013-2016, zginął na wojnie w wieku 16 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zatrzymanie po śmiertelnym wypadku w Warszawie. "Te słowa nie oddają skali"

Szwecja. Poglądy kobiety uległy radykalizacji

Według gazety "Expressen" kobieta jako 19-latka grała w Szwecji w pierwszoligowym klubie kobiecej piłki nożnej. Później przeniosła się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie jej poglądy uległy radykalizacji. Następnie wyjechała do Wielkiej Brytanii. W 2013 roku Lina I. przyjechała wraz z ówczesnym mężem i pięciorgiem dzieci do Syrii, gdzie przyłączyła się do IS. Po śmierci małżonka, który zginął na wojnie, kobieta związała się z innym mężczyzną i urodziła kolejne dzieci.

Zwolenniczka IS wróciła do Szwecji w 2020 roku. Wobec kobiety toczyło się w Szwecji postępowanie w związku z bezprawnym otrzymywaniem zasiłków z publicznego systemu zabezpieczenia społecznego podczas pobytu za granicą, ale sprawę umorzono z powodu niemożności ustalenia jej miejsca zamieszkania

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić