Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
KLS
|

Pierwszy taki przypadek na świecie. Tak działa szczepionka na COVID-19

44
Podziel się

Pod koniec stycznia na Florydzie urodziła się dziewczynka. Jej mama w 36. tygodniu ciąży została zaszczepiona przeciwko COVID-19 jedną dawką preparatu firmy Moderna. U noworodka wykryto przeciwciała koronawirusa. To pierwszy znany przypadek potencjalnego przeniesienia odporności z matki na dziecko.

Pierwszy taki przypadek na świecie. Tak działa szczepionka na COVID-19
Noworodek (Pixabay)

Kobieta pracująca w służbie zdrowia na Florydzie urodziła w styczniu zdrową córeczkę. Narodziny miały miejsce na trzy tygodnie przed przyjęciem drugiej dawki preparatu Moderny. Noworodek urodził się z przeciwciałami koronawirusa.

Pierwszy przypadek jest kluczowy

Jest to niezwykle ważne, ponieważ sugeruje, że kiedy kobieta w ciąży otrzyma szczepionkę, może przekazać swoje ochronne przeciwciała dziecku, jak twierdzi magazyn medyczny "Health".

Odkrycia dokonali eksperci dr Paul Gilbert i dr Chad Rudnick z Florida Atlantic University. Najpierw przebadali łożysko, jeszcze przed narodzinami dziecka, a następnie pępowinę zaraz po urodzeniu. W obu przypadkach potwierdzona została obecność przeciwciał na koronawirusa.

Wykazaliśmy, że przeciwciała SARS-CoV-2 są wykrywalne w próbce krwi pępowinowej noworodka już po podaniu pojedynczej dawki szczepionki Moderna. (...) W związku z tym szczepienie matki stwarza możliwość ochrony i zmniejszenia ryzyko zakażenia - podkreślili autorzy badania.

Tego można było się spodziewać

"The Scientist" zaznacza, że w podobny sposób działają inne szczepionki podawane ciężarnym kobietom - jak te przeciwko błonicy, krztuścowi tężcowi i grypie. Powszechne szczepienie ciężarnych jednak nie będzie takie proste.

Problem polega na tym, że będziemy musieli zmierzyć się z potencjalnymi trudnościami w zapisywaniu kobiet do badań, kiedy mogłyby już otrzymać szczepionkę - podkreśla Geeta Swamy z Duke University.

Kobiety w ciąży nie były jeszcze objęte żadnymi badaniami klinicznymi dotyczącymi szczepionek na COVID-19. W lutym firma Pfizer poinformowała o rozpoczęciu badań ciężarnych na dużą skalę, które mają się zakończyć na początku 2023 roku. Podobne plany zgłosiła firma Johnson & Johnson.

Zobacz także: Szczepionka na COVID. Zmiana zasad ws. AstraZeneca. Profesor Joanna Zajkowska chwali decyzję
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(44)
Kuba
10 miesięcy temu
Antyszczepionkowcy i inni foliarze mają żniwa nac tej pandemii.. a można by przypuszczać, że powinno być na odwrót, wobec zagrożenia dookoła. Ludzie zacznijcie myśleć, szczepionek nie wymyślono teraz, od dziesięcioleci ratują ludzkość przed czymś co było w przeszłości
Monika
10 miesięcy temu
Nie musimy być zamknięci w obozach żeby zostać zniewoleni przez jakiś masowy eksperyment!
Nika
10 miesięcy temu
Szkoda,że inne szczepionki nie przenikają i nie chronią dzieci,moim zdaniem bzdura.
jygsdfjsgfd
10 miesięcy temu
ludzie zacznijcie czytać myśleć i edukować się ten wirus to ściema umieralność na poziomie 20 promili !!!!!!!!!!!!
Ramzex
10 miesięcy temu
A ile ma rąk?
Yoorek
10 miesięcy temu
Szcepcie się, po prostu szczepionki są cudowne i wspaniałe na wszystko.
jaja
10 miesięcy temu
Odkrycie! Przecież wiadomo, że dziecko otrzymuje wszelkie przeciwciała od matki, sensacją byłoby gdyby covid działał inaczej niż wszystkie infekcje świata. To jasne jak słońce, że matka uodparnia dziecko. Kuriozum to kwestia zaszczepienia się będąc w ciąży.
sylwi
10 miesięcy temu
No jest piękna i wysportowana, ale gdzie ten wycisk?
musk foliaża
10 miesięcy temu
Mnie to od zawsze nurtuje jak to jest, że aluminium ze szczepionek szkodzi foliarzom a noszenie czapeczki z folii amelinowej nie szkodzi. Jak to się dzieje, że amelinium z tej czapeczki nie przenika do mózgu? A może nie po prostu do czego przenikać to amelinium z czapeczki bo w środku pustką u foliarza?
Petos
10 miesięcy temu
Bzduryyyyy!!!!!!!!!!
Ham
10 miesięcy temu
Po Astra Zenka nie byłoby tak fajnie, prędzej poronienie
plaskoziemca
10 miesięcy temu
Noworodek urodził się z czipem i zmienionym dna spochodzace od małpy , sterowany bedzie przez satelity starlink z pomoca geatsa
Jala
10 miesięcy temu
Nie podali czy noworodek urodził się o czasie czy przedwcześnie, oraz czy jest zdrowy. Dobrze wiedzieć czy szczepionka nie ma wpływu na czas trwania ciąży, stan łożyska itp.
jury
10 miesięcy temu
Boże - Ty patrzysz i nie grzmisz !!! - Czterej Jeźdźcy Apokalipsy - zaraza , wojna , głód i śmierć - pierwszy jeździec już szaleje - i dziękować Bogu za to bo dosyć tych kłamstw dla mamony
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić