Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Pochodzenie koronawirusa. Laboratorium w Wuhan? Zapytali szefową

136
Podziel się:

Dyrektorka Instytutu Wirusologii w Wuhan stanowczo zaprzeczyła pogłoskom, jakoby koronawirus SARS-CoV-2 wydostał się w jakiś sposób z tej instytucji.

Wang Yanyi - dyrektorka Instytutu Wirusologii w Wuhan.
Wang Yanyi - dyrektorka Instytutu Wirusologii w Wuhan.

Wang Yanyi udzieliła wywiadu państwowej chińskiej telewizji CGTN. Już na wstępie została poproszona o komentarz do krążących spekulacji. Niektórzy twierdzą, że koronawirus mógł się wydostać z Instytutu Wirusologii w Wuhan.

To czysta fabrykacja. Nasz instytut otrzymał pierwszą próbkę kliniczną nieznanego przypadku zapalenia płuc 30 grudnia ubiegłego roku. Kiedy sprawdziliśmy patogen, okazało się, że w próbce był nowy typ koronawirusa, znanego teraz jako SARS-CoV-2 – powiedziała dyrektorka instytutu.

Wcześniej nie mieliśmy żadnej wiedzy na temat tego wirusa, nigdy się z nim nie spotkaliśmy, nie badaliśmy go ani go nie trzymaliśmy. Tak jak wszyscy inni, nie wiedzieliśmy o istnieniu tego wirusa. Jak więc miałby się wydostać z naszego laboratorium, kiedy go w nim w ogóle nie było? – dodała.

Zobacz też: Koronawirus. Jerzy Owsiak o wadliwych maseczkach z Chin. "Nie tylko my zostaliśmy oszukani"

Laboratorium w Wuhan źródłem koronawirusa?

Dyrektorka Instytutu Wirusologii w Wuhan podkreśliła, że naukowcy na całym świecie zgadzają się w większości, że koronawirus ma pochodzenie odzwierzęce. Dodała jednak, że naukowcy wciąż nie znają wielu wirusów, które przenoszą różne gatunki zwierząt. Zaznaczyła, że tylko badania naukowa pozwolą zrozumieć, skąd dokładnie wziął się koronawirus SARS-CoV-2.

Problem pochodzenia jest problemem naukowym, wymagającym od naukowców dokonywania ocen na podstawie danych naukowych i faktów – oświadczyła Wang Yanyi.

Pytanie o koronawirusa RaTG-13

Wang zabrała też głos na temat innego koronawirusa, znalezionego u nietoperzy RaTG-13. Instytut w Wuhan informował jakiś czas temu, że podobieństwo genomu tego wirusa z genomem SARS-CoV-2 wynosi 96,2 proc. Wang wyjaśniła, że w naukowym świecie to bardzo dużą różnica i – powołując się na słowa znanego wirusologa Edwarda Holmesa – stwierdziła, że potrzeba by 50 lat, żeby RaTG-13 wyewoluował w SARS-CoV-2.

Wielu ludzi mogło nieopatrznie założyć, że skoro nasz instytut donosił o podobieństwu genomów RaTG-13 i SARS-CoV-2, to musimy mieć RaTG-13 w naszym laboratorium. A tak wcale nie jest. Kiedy sekwencjonowaliśmy geny pobranej od nietoperza próbki tego wirusa, otrzymaliśmy RaTG-13, ale nie dokonaliśmy izolacji ani nie otrzymaliśmy żywego wirusa RaTG-13. Nie było więc możliwe, aby RaTG-13 wydostał się z naszego laboratorium – oznajmiła Wang.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(136)
Janusz
2 lata temu
Czy te oczy umią kłamać chyba nie ?
qperNIK
2 lata temu
Zanim zaczniecie snuć spiskowe domysły... Wirusy raz na jakiś czas powstają w sposób naturalny. Choćby z fragmentów uszkodzonych komórek lub w wyniku mutacji już istniejących. Laboratoria takie jak to w Wuhan żeby mieć na czym pracować zbierają i systematyzują wirusy. To oni rozpoznali nowego wirusa, bo normalny lekarz czy szpital takich badań zwyczajnie NIE PROWADZĄ. Ten wirus mógł już od pół roku szaleć po świecie i być diagnozowany jako grypa. Dopiero musiał o się trafić jakieś laboratorium wirusologiczne aby go rozpoznać i zacząć wykrywać u ludzi. Najpierw wykryto go u pacjentów w Chinach, bo tam najpierw zaczęto go testować. Równie dobrze mógł się panoszyć od dawna na świecie i pochodzić z innego kontynentu. To, że sparaliżował pół świata to wina idiotycznej paniki podsycanej przez media, której poddały się władze działające pod wpływem zastraszonych społeczeństw.
asd
2 lata temu
Czy te oczy mogą kłamać OoJEeJeee
Podróżnik
2 lata temu
Tak, bo społeczeństwo jest na tyle ułomne i nie wie, że jeden nietoperz czy inne zwierzę mogło spowodować pandemię. A ten nowy wirus, to tylko czekać aż zrekombinują go i zaleją świat kolejną pandemią.
Gość
2 lata temu
Przykre że czaskoski ma w ogóle jakieś głosy.Kim są jego wyborcy ?
007
2 lata temu
Aaaa skoro tak mówi, to w porządku.... ;)
Kuba
2 lata temu
Chińskiej telewizji państwowej ....hmmmm to tak jakby naszej tvpP*S...🤣🤣🤣
Niko
2 lata temu
Ta siksa ma być dyrektorem. Haha. Próbkę otrzymali 30.12. Haha i tyle reszty nieczytam.
l'\
2 lata temu
a kto tej zakichanej komuszej telewizji wierzy.
laura
2 lata temu
Laboratorium Wuhan przeprowadzało pewne testy na rybach z ludzkimi hormonami. Wirus kolejno się zmutował. Nikt nie przyzna się do błędu na taką skalę.Na marginesie ujmując rzecz jasno,SARS-CoV-1 i nr.2 swoje początki miały wyłącznie w Chinach.
BORYS
2 lata temu
Nie wierzę ich wypowiedziom ,musimy wiedzieć że nietoperze żyją tam od tysięcy lat i ludzie w ich kręgach tak samo.Mam wrażenie że Pani dyrektor powinna być zesłana na Sybir.BORYS.
nietoperz
2 lata temu
i hoj w torcie
R20
2 lata temu
Czy ktoś spodziewał się, że pani Wang powiedz coś innego? Wystarczy posłuchać naszego rzecznika rządu, fakty mówią coś innego a on swoje.
SHC014
2 lata temu
Amerykanie (Uniwersytet Chapel Hill) w we współpracy z laboratorium wirusologicznym w Wuhan (2015r.) prowadzili badania w których łączono wirus nietoperza SHC014-CoV z ludzkim wirusem SARS-COv - wynik ekperymetu wirus atakuje ludzkie komórki, badania ogólnie dostępne w internecie, zostały potępione przez innych naukowców, W listopadzie 2015 r. W czasopiśmie Nature opublikowano artykuł, w którym wyrażono zaniepokojenie tym eksperymentem, który nie przyniósł korzyści w zrozumieniu wirusów, ale stanowi duże ryzyko, jeśli chimeryczny koronawirus, który może zarazić osobę, wyjdzie z laboratorium [6] . W artykule zauważono, że chociaż wirus nietoperza RsSHC014 stanowi tylko potencjalne zagrożenie, nowy sztucznie stworzony chimeryczny koronawirus jest już prawdziwym zagrożeniem dla ludzi [6] . Jednak w 2016 r. Profesor Wydziału Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu Columbia Vincent Rakaniello [en] w przeglądzie najnowszych badań potencjalnie pandemicznych wirusów, w tym SHC014-MA15, powiedział:[7] : „Krytycy eksperymentów ze sztucznym wzmocnieniem funkcji wirusów często dają apokaliptyczne scenariusze, w tym uwalnianie zmienionych wirusów, a następnie katastrofalny wpływ na ludzi. Jednak takie oświadczenia są prywatnymi opiniami, które mają na celu jedynie przestraszyć społeczeństwo i zmusić nas do niepotrzebnych regulacji. Wirusolodzy manipulowali wirusami od lat [...] i ani jeden zmodyfikowany wirus nie wywołał epidemii wśród ludzi. ”
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić