Pochodzi z Rosji. Napisał list do Władimira Putina

Michaił Barysznikow jest jednym z najwybitniejszych tancerzy i choreografów baletowych. W latach 70. uciekł ze Związku Radzieckiego, ale nadal śledzi wydarzenia rozgrywające się w jego ojczyźnie. Ostro uderzył we Władimira Putina, do którego napisał list.

Pochodzi z Rosji. Napisał list do Władimira Putina
Michaił Barysznikow uderzył we Władimira Putina. Napisał do prezydenta Rosji list otwarty (Getty Images, 2017 Axelle/Bauer-Griffin)

W lutym Michaił Barysznikow – wspólnie z pisarzem Borysem Akuninem i ekonomistą Siergiejem Gurijewem – założyli organizację charytatywną na rzecz Ukrainy. Jej strona internetowa została jednak zablokowana przez Rosję, co skłoniła tancerza do wystosowania do Władimira Putina listu otwartego.

Wojna w Ukrainie. Michaił Barysznikow krytykuje Władimira Putina

Zanim strona internetowa organizacji została zablokowana, na rzecz Ukrainy zebrano już niespełna 1,3 mln dolarów. Michaił Barysznikow zapowiedział Władimirowi Putinowi, że w dalszym ciągu będzie działał na rzecz osób dotkniętych konfliktem wojennym, do którego doprowadził prezydent Rosji.

Michaił Barysznikow dowodził w liście, że osoby, które działają na rzecz Ukrainy, przynoszą Rosji więcej chwały niż każdy, kto przyczynił się do eskalacji wojny. Tancerz przekonywał także, że ostatecznie dążenia adresata listu odniosą klęskę, ponieważ wielu jego rodaków ma odwagę przeciwstawiać się złu.

Wasz rosyjski świat, świat strachu, świat, w którym płoną ukraińskie podręczniki, nie przetrwa tak długo, jak osoby takie jak my – prawdziwi Rosjanie, którzy uodpornili się na tę zarazę w dzieciństwie. A nasz świat będzie trwał pomimo waszych zakazów – uderzał w Putina Barysznikow (Radio Wolna Europa).
Zobacz także: Zobacz też: Putin już nie ufa swojemu wywiadowi? "Może to jest tylko przykrywka"

Tancerz poruszył także temat urzędników Prokuratury Generalnej Rosji, którzy są odpowiedzialni za blokadę strony organizacji. Barysznikow zadeklarował, że taki ruch tylko utwierdził jego i pozostałych założycieli, że wartości, jakimi się kierują, są słuszne.

Ich strach jest zrozumiały. Daje nam pewność, że mamy rację – zaznaczył Michaił Barysznikow (Radio Wolna Europa).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić