o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Polacy na Wyspach mówią "nie". Chodzi o szczepionkę

67
Podziel się

W Wielkiej Brytanii we znaki daje się sceptycyzm polskich imigrantów wobec szczepionek na Covid-19 – informuje The Spectator. Ze względu na ich znaczącą liczbę w społeczeństwie, zjawisko może okazać się istotnym problemem dla brytyjskiego programu szczepień.

Polacy na Wyspach mówią "nie". Chodzi o szczepionkę
Polacy w Wielkiej Brytanii niechętnie się szczepią (Getty Images, Jan Hetfleisch)
bEJEgrLp

Niechęć Polaków do szczepionek zauważalna jest także poza granicami kraju. Autorka tekstu Olenka Hamilton, która sama jest w połowie Polką, przytacza sondaż firmy Kantar z grudnia, według którego 47 proc. Polaków bardziej obawia się skutków ubocznych szczepionki niż samego wirusa.

Polacy za granicą nie chcą się szczepić

Sceptycyzm dotyczący szczepień jest równie powszechny wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii – zauważa Hamilton. Biorąc pod uwagę, że ich populacja liczy około 900 000 osób, może to stanowić poważne zagrożenie dla rządowego programu szczepień, jeśli znaczna ich liczba uniknie szczepienia.

bEJEgrLr

Brytyjski rząd przeprowadził już wiele dyskusji na temat tego, jak można przekonać członków mniejszości etnicznych do przyjęcia szczepionki. Jak wynika z najnowszych badań, imigranci z Europy Wschodniej (z których około połowę stanowią Polacy) zostali określeni drugą najbardziej niechętnie nastawioną wobec szczepień społecznością.

Sprawę utrudnia fakt, że rząd brytyjski ma utrudniony "dostęp" do świadomości mieszkających tam Polaków. Większość z nich ogląda tylko polską telewizję, odwiedza polskie portale internetowe i spędza czas w zamkniętych gronach swoich rodaków. Jak pisze Hamilton, taka sytuacja sprzyja powielaniu teorii spiskowych na temat szczepionek.

bEJEgrLx
(Polacy) dzielą się przerażającymi historiami o szczepionkach: że są one wytwarzane z ludzkich embrionów, powodują bezpłodność kobiet, a nawet umieszczają elektroniczne chipy w mózgu. Polacy obawiają się firm farmaceutycznych, takich jak Pfizer, i niepokoją się, że szczepionka powstała w zbyt krótkim czasie i nie przeszła wystarczających testów – pisze autorka

Wielka Brytania. Problem ze szczepieniami Polaków

Ambasada RP w Londynie twierdzi, że rozpoczęła już współpracę z finansowanymi przez rząd agencjami marketingowymi, w celu zorganizowania programów edukacyjnych dla Polaków w Wielkiej Brytanii.

Strach i opór wynikają z braku wiedzy na temat szczepionek, złego angielskiego w wielu przypadkach, a także z dużej ilości dezinformacji na polskich stronach internetowych na temat szczepionek – powiedziała dziennikarce rzeczniczka polskiej ambasady
bEJEgrLy

Hamilton cytuje także działacza polonijnego i pisarza Wiktora Moszczyńskiego, który ostrzega, że nieszczepienie się Polaków za granicą może mieć druzgocący skutek społeczny. Polska społeczność może w takiej sytuacji być postrzegana jako "roznosiciele wirusa", co z kolei może doprowadzić do narastania antypolskich nastrojów w mediach.

Zobacz także: Głośno o szczepionce AstraZeneca. Ekspert od koronawirusa wyjaśnił wątpliwości
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJEgrLS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(67)
pitagoras
7 miesięcy temu
robią to samo co Niemcy!!!! upublicznianie tego typu wiadomości prowadzi do prześladowań i podpuszczania ludzi przeciwko ludziom. a ta cała Hamilton to jakaś nie rozgarnięta jest i występuje w roli kata, ona czuje się bardziej angielska od anglika bo ma nazwisko Hamilton o to i cała prawda o polkach za granicą za wszelką cenę chcą pokazać kim nie są.
Mmm
7 miesięcy temu
Tak to już było od dawien dawna - Anglicy w XIX w władali 1/3 świata a Polacy hodowali na głowach kołtuny, które jakoby miały moc przeganiania chorób. I tak pozostało do dziś...
99;
7 miesięcy temu
DOWIEDZA SIE ZA 3 LATA JAK SZCZEPIONKA MA WPLYW NA PODSWIADOMOSC PSYCHIKI NARUSZA SWOBODE MYSLENIA I STAJE SIE PODATNA NA CHOROBY DOPROWADZAJAC DO OSLABIEBIA A W 67 % DO ZGONU W KATORGACH KAZDA SZCZEPIONKA MA W SWYM SKLADZIE GENY LUDZKIE JAKO PROBA MANIPULOWANIA I ODDZIALYWANIA AZ TAK SILNEGO ZE PRZEZYJA NAJSILNIEJSI A Z SLABOSCIAMI ZGON GWARANTOWANY GLOWNY POWOD SZCZEPIONKI TO ZMNIEJSZENIE POPULACJII NA SWIECIE
bEJEgrLT
jonbonjovi
7 miesięcy temu
Polacy edukują brytoli. Pokazują co do demokracja a nie poddaństwo, które cały czas jest w głowach brytyjczyków
AKM
7 miesięcy temu
Chyba naprawdę z Polski wyjechała duża część świadomej elity tego narodu. Artykuł zawiera kłamstwo o tym iż problemem, że Polacy na wyspach nie chcą się szczepić bo oglądają polskojęzyczne media głównego nurtu. Przecież z tego głównego ścieku propaganda covidowa aż bije po oczach.
bajek
7 miesięcy temu
My jesteśmy Europą Środkową!
roki 65
7 miesięcy temu
zaszczepić decydentów ,to będzie więcej miejsca na ziemi dla nas antyszczepionkowców
pzg
7 miesięcy temu
"Polacy) zostali określeni drugą najbardziej niechętnie nastawioną wobec szczepień społecznością."- a ktora jest pierwsza?
pontony
7 miesięcy temu
Czyli przynosimy ze sobą za granicę zacofanie, obskurentyzm i przesądy i nie integrujemy się z lokalnym społeczeństwem i kulturą. Czym różnimy sięod tych z pontonów?
eryk
7 miesięcy temu
w końcu kto może lepiej się znać na medycynie od Polaka pracującego na zmywaku i wynoszącego śmieci...:)
werty Q
7 miesięcy temu
ale mi problem. Spakować imigrantów i podziękować. Problem sam się rozwiąże
Raf
7 miesięcy temu
Szkoda że w Polsce ludzie dali się złapać promocję robioną przez celebrytów . Tak , tą z niby szczepieniami poza kolejnością .Akcja to ja też chcę mieć odniosła skutek .
TED
7 miesięcy temu
Jest to kolejna nagonka na mniejszość Polską na wyspach i sugestia jej argumentacji!!!! Są powodem roznoszenia zarazy i trzeba ich się pozbyć!!!
bEJEgrLL
Ajajaj
7 miesięcy temu
To oznqcza ze jestesmy myslacy. Szkoda ze nie dotyczy to mieszkajacych w Polsce.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić