Policjanci szkolą księży. "Temat obrony koniecznej"

9

18 października (środa) po raz kolejny odbyły się zajęcia edukacyjne realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu z zakresu bezpieczeństwa. W zajęciach uczestniczyli księża z terenu Dolnego Śląska.

Policjanci szkolą księży. "Temat obrony koniecznej"
Policjanci szkolą księży z terenu Dolnego Śląska (dolnoslaska.policja.gov.pl)

Tego typu szkolenia to efekt podpisania w dniu 24 września 2020 roku Wojewódzkiej Koncepcji Działań Profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa seniorów pomiędzy Komendantem Wojewódzkim Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariuszem Wesołowskim i Arcybiskupem Archidiecezji Wrocławskiej Józefem Kupnym.

Kolejne zajęcia edukacyjne dla duchownych odbyły się 18 października (środa). Celem szkolenia było przekazanie podstawowych informacji na temat oszustw popełnianych na szkodę osób starszych, jak również omówienie zasad bezpieczeństwa w kościele oraz wypracowanie zasad współpracy pomiędzy policją a księżmi na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób starszych i samotnych.

Podczas szkolenia duchowni dowiedzieli się między innymi, jak wygląda schemat działania oszustów wykorzystujących różnorodne legendy. Poruszany był również temat obrony koniecznej oraz kwestie związane z odpowiednim zabezpieczeniem mienia kościelnego - czytamy w komunikacie policyjnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co z ziobrystami? "Rozwód aksamitny z PiS-em"

Szkolenie księży odbyło się w Domu Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej w Sulistrowiczkach i zostało przeprowadzone przez funkcjonariusza z Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu nadkom. dra Pawła Zalewskiego. To szkolenie jest jednym z elementów regularnych spotkań na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób starszych.

Policja o problemie starszych osób

W specjalnym komunikacie nt. szkolenia policjanci przypomnieli, że seniorzy "należą do grupy społecznej, która często daje się oszukiwać".

Związana z wiekiem bezradność i samotność powoduje, że ludzie starsi stają się łatwym celem dla grup przestępczych. Sprawcy, nie zważając na status społeczny swoich ofiar, wykorzystują ich łatwowierność, dobroć czy chęć pomocy innym osobom. Jest to zjawisko szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia. Taka sytuacja wymaga szczególnej profilaktyki społecznej. Edukacja i współpraca z duchownymi to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa naszych seniorów, z którymi organizowane są cykliczne spotkania - podsumowano.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić