Kosma Szczepaniak| 

Polska eksportuje rekordowe ilości zboża. Eksperci ostrzegają przed efektem ubocznym

1

Na początku 2020 roku wysyłaliśmy za granicę blisko sześć razy więcej pszenicy w porównaniu z poprzednim rokiem. Polski eksport zboża w ostatni czasie jest na rekordowo wysokim poziomie. Eksperci jednak zgodnie zauważają, że w obecnej sytuacji nie musi to oznaczać samych pozytywów.

Eksport zboża z Polski jest na rekordowym poziomie
Eksport zboża z Polski jest na rekordowym poziomie (Getty Images)

Polska eksportuje rekordowe ilości pszenicy. W styczniu 2020 roku Polska wysłała za granicę 311 tys. ton pszenicy. To sześć razy więcej niż przed rokiem – informuje w swoim raporcie Ministerstwo Rolnictwa.

Kolejne miesiące również pokazują utrzymujący się trend w statystykach. W marcu było to bowiem kolejne 588 tys. ton, wobec 202 tys. ton przed rokiem, w kwietniu zaś – około 400 tys. ton. Ogółem od lipca 2019 do marca 2020 r. wysłaliśmy za granicę 2,8 mln ton zboża, niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej (1,5 mln ton).

Rekordy w eksporcie zboża. Eksperci ostrzegają

Eksport w obecnej sytuacji nie niesie jednak za sobą samych korzyści. Hydrolodzy ostrzegają bowiem, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy w Polsce będziemy mieli do czynienia z ogromną suszą. Może być ona najbardziej dotkliwa od blisko stu lat. W takiej sytuacji, pozbywanie się zapasów żywności może doprowadzić, że zboża będziemy musieli niedługo importować, i to wcale nie po atrakcyjnych cenach.

Dzisiejszy eksport może się przyczynić do braków zboża na jesieni – mówi Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż. Sezon zakończymy z zaledwie marginalnymi zapasami. To powoduje, że na rynku rośnie nerwowość – zauważa Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz sektora agro BNP Paribas.

Ceny w górę. Tymczasem w poniedziałek „Gazeta Wyborcza” alarmowała, że już w tym tygodniu podrożeją pieczywo, makarony i kasze – średnio o 10-20 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić