Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Maziewski
|

Polskie Jastrzębie do modernizacji. Znamy szczegóły

19
Podziel się

Duma polskich sił powietrznych, myśliwce F-16 mogą przejść modernizację. Co mogłoby wejść w jej zakres i kiedy mogłaby się dokonać? Próbujemy odpowiedzieć na ta pytania.

Polskie Jastrzębie do modernizacji. Znamy szczegóły
32 Baza Lotnictwa Taktycznego. Po przebudowie lotniska i przedłużeniu pasa startowego na lotnisko wracają samoloty F-16. N/z F-16

Obecne w Polskich Siłach Powietrznych od 2006 r. samoloty F-16 przechodziły już modernizacje. Jak opisuje portal Defence24, teraz szykuje się kolejna. Rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek mówi ostrożnie, że na razie instytucja nie rozpoczęła postępowania przetargowego na modernizację maszyn.

Program modernizacji jest ujęty w niejawnych dokumentach, znajdujących się w resorcie obrony – ucina krótko mjr Płatek.

Zamawiać, płacić i... czekać

Nie wiadomo zatem kiedy miałaby nastąpić modernizacja. Eksperci uważają, że nawet jeżeli faktycznie się odbędzie, to nie nastąpi szybko. To bowiem bardzo długi proces.

Trzeba byłoby zamawiać modernizacje teraz i poczekać około 2-3 lata. Tego nie robi się "na już", tylko trzeba stanąć w kolejce – mówi w rozmowie z o2 Bartosz Głowacki, dziennikarz magazynu "Skrzydlata Polska".

Głowacki dodaje, że modernizację faktycznie należałoby zlecać, bo nasze Jastrzębie mają już swoje lata. Zdaniem eksperta mogłaby to być modernizacja do wersji V – obejmująca nowe systemy awioniki pokładowej, nowy komputer misji, wieloczynnościowy radiolokator, urządzenia walki radioelektronicznej. Zmodernizowane samoloty posiadałyby także nową belkę uzbrojenia, pozwalającą przenosić nowe typy pocisków lub zasobników.

Modernizacja mogłaby także objąć wydłużenie okresu żywotności płatowców do 12 tys. godzin. W aktualnie posiadanej wersji samolotów, okres ten wynosi maksymalnie 8 tys. godzin. W związku z tym byłaby to znaczące wydłużenie służby F-16.

Nowe pazury Jastrzębi?

Łukasz Pacholski, dziennikarz Zespołu Badań i Analiz Militarnych mówi, że Polska mogłaby się jednocześnie zdobyć się na zakup pocisków AGM-88. Miałoby one być przeznaczone do niszczenia wrogich stacji radiolokacyjnych.

Oprócz tego powinniśmy zakupić tzw. Small Diameter Bombs, czyli lekkie bomby sterowane, które są produkowane m.in. przez Boeinga. Po modernizacji samolotu, mógłby on transportować cztery takie zamiast jednej – mówi o2 ekspert.

Pacholski dodaje, że polskie maszyny były modernizowane co najmniej dwa razy. Po raz pierwszy zrobiono to, aby zintegrować systemy samolotów z pociskami JASSM (kierowanymi pociskami manewrującymi do niszczenia obiektów daleko za liniami wroga). Druga modernizacja objęła upgrade systemów walki elektronicznej. Może teraz czas na kolejną, pozwalającą także na współpracę z myśliwcami F-35, których zakup deklaruje polski rząd?

Koszty, koszty, koszty

Analitycy twierdzą, że koszty modernizacji byłyby jednak bardzo wysokie. Na modernizację swoich maszyn (bliskich wersji F-16 posiadanych przez Polskę) do standardu V zdecydowało się dwa lata temu Maroko. W owym czasie koszt był ogromny.

Suma modernizacji marokańskich F-16 sięgnęła w przeliczeniu około 3,7 mld zł. W wypadku Polski należałoby się pewnie liczyć z nieco mniejszym wydatkiem. Wciąż byłaby to jednak znacząca pozycja w budżecie.

Obejrzyj także: Pilot F-16 musiał ratować życie podczas treningu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(19)
ZłyStanBorysa
3 miesiące temu
Muszą być w permanencji modernizowane ponieważ... muszą pasować do rosnących wymagań kraju dla kt. obhony zostały kupiony a którego tyle lat przy niewiedzy poliniactwa broniły, nad którym "sojuszniczo ćwiczyły" (głównie atak na Iran...)i którego nazwa wcale nie zaczyna się na P jak Polska ale na I jak I...l a piach pustynny - bo to kraj pustynny - moccno na koszt poliniactwa zdemolował silniki i płatowiec "naszych" Jaszczombów.
emeryt
3 miesiące temu
Najważniejsze , że poświęcone za kilkanaście tysięcy !
dzidek
3 miesiące temu
Buszmeni maja lepsze uzbrojenie jak nasza armia ha ha ha
gnago
11 miesięcy temu
he he zmodernizować Migi i dokupić eskadrę MiG 35. To z pewnością zredukowałoby kilkakrotnie cenę modernizacji w LM
rety
11 miesięcy temu
Marynarki wojennej....NIE mamy. Wojsk pancernych...nie mamy ,bo ani czołgów ani amunicji do nich nie posiadamy,a te parę Leopardów to akurat jedynie na defiladę. Wojskowego Lotnictwa.....bojowego ...Nie mamy. Obrony powietrznej kraju ...Nie mamy. Co mamy? Rok 2021.,ot co mamy.
doniek
11 miesięcy temu
Taniej będzie wywieżć na złomowisko
KoloPatolo
11 miesięcy temu
Co sie nie da...patrz maluch z silnikiem hayabuza...
maciek
11 miesięcy temu
0 będzie w razie czego jak w 1939 roku.nasze Łosie stały na lotnisku fabrycznym bo nie było do nich silników
Iphone
11 miesięcy temu
ruski odpalą iskandery z KALININGRADU i bydzie amba fatima była POLSKA i jej ni ma
afrykaner
11 miesięcy temu
ledwo kupili a już modernizują,niech uzbroją je w kropidła.
tPilot
11 miesięcy temu
F- 16 to ''antyki'' których 5 - eskadr kupiliśmy od USA w cenie F- 35 . Tylko kilka szt jest sprawnych . USA miało oddać je do muzeum lotnictwa ale MON dał się skorumpować i je zakupił / Nazwałto ''modernizacją '' chociaż to starsze i gorsze samoloty od MIG - 29 które pozostały nam z czasów komuny .
Buba1955
11 miesięcy temu
JUŻ DAWNO BYŁA MOWA O TYM, ŻE WSZYSTKIE ICH DZIAŁKA POKŁADOWE POPSUŁY SIĘ PO STRZELANIACH Z POLSKIEJ AMUNICJI ... CO TERAZ IM DOLEGA ?? POLSKIE PALIWO ??
psycholog
11 miesięcy temu
Nie narzekajmy. Modernizacja ma polegać na drobnych zmianach i nie ma o czym dyskutować. Rozmawiałem dwa dni temu z kolegą, który ma kierować grupą mechaników mających dokonać modernizacji i wiem, że to zwykła rzecz. Po tych zabiegach samoloty będą jak prawie nowe. Mają być wymienione na trochę już używane - lecz jeszcze sprawne - takie elementy jak; silniki, skrzydła, 95% elektroniki, koła / mają pasować koła od dawnych Trabantów / fotele, kadłuby, zbiorniki paliwa, koksowniki ogrzewające wnętrze i inne. Jak starczy pieniędzy, wymienione na zupełnie nowe zostanie Ministerstwo Obrony Narodowej z jego szefem na czele.
antyklerykał
11 miesięcy temu
tak się robi biznes na demobilu wojskowym w koloniach USA !!!!..../Dwa myśliwce F-16 skasowane przez wojsko, wiele maszyn nie jest w stanie latać/... Dwa samoloty bojowe F-16 zostały skasowane, a wiele jest wykorzystywanych jako dawcy części do innych maszyn – donoszą źródła Onetu. Według naszych informacji zdolna do lotu jest niewielka liczba myśliwców. Ministerstwo Obrony Narodowej chwali się wysoką realizacją planów lotu, ale na pytania o skasowane F-16 i liczbę maszyn zdolnych do latania nie odpowiada. .........więcej / Dwa myśliwce F-16 skasowane przez wojsko, wiele maszyn nie jest w stanie latać/
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić