Danuta Pałęga| 

Porażające zdjęcia. Bezrobotni koczowali przed urzędem pracy w Świdniku

66

W Świdniku bezrobotni koczowali trzy noce przed urzędem pracy, by zdobyć dofinansowanie z unijnego programu. Tłumaczono to trudnościami z dostępem do narzędzi cyfrowych. Dyrektor zapowiada zmiany, by uniknąć powtórzenia takiej sytuacji w przyszłości.

Porażające zdjęcia. Bezrobotni koczowali przed urzędem pracy w Świdniku
Bezrobotni koczowali przed PUP w Świdniku kilka dni (Facebook Lublin112, Google Street View)

W Świdniku doszło do sytuacji, która wzbudziła spore emocje. Sytuację nagłośnił lokalny portal lublin112.pl. Bezrobotni, chcący skorzystać z unijnego programu wspierającego założenie własnej działalności gospodarczej, spędzili aż trzy noce pod Powiatowym Urzędem Pracy, czekając na rozpoczęcie naboru.

Liczba miejsc w programie jest ograniczona do zaledwie 19, a zainteresowanie znacznie przewyższa dostępne środki. Dlatego już kilka dni przed oficjalnym otwarciem naboru przed urzędem zaczęła tworzyć się kolejka.

Osoby oczekujące na złożenie wniosku szybko zorganizowały się, tworząc prowizoryczne obozowiska. - (...) Leżaki, koce, śpiwory, termosy z ciepłą herbatą. Rozmawiają, dzielą się jedzeniem, pilnują kolejności – relacjonuje pani Katarzyna, cytowana przez portal gazeta.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy nauczyciele powinni więcej zarabiać? Zapytaliśmy Polaków

To nie pierwszy raz, gdy w Świdniku dochodzi do takiej sytuacji. Podobne kolejki tworzyły się już wcześniej, nawet w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Problem wydaje się systemowy, związany z brakiem odpowiednich narzędzi umożliwiających sprawne składanie wniosków drogą elektroniczną.

Problemy przez cyfryzację? Dyrektor PUP w Świdniku komentuje

Jak tłumaczy portalowi gazeta.pl dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Włodzimierz Radek, mimo że wnioski teoretycznie można składać online, wielu bezrobotnych nie ma wystarczających umiejętności cyfrowych.

Z reguły bezrobotni mogą składać dokumenty za pośrednictwem Elektronicznych Usług Publicznych Służb Zatrudnienia oraz Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Niestety, aż 68 proc. osób do 30. roku życia w rejonie Świdnika posiada niskie lub brak kompetencji cyfrowych, co uniemożliwia im skuteczne korzystanie z tych narzędzi.

Włodzimierz Radek przyznaje, że sytuacja jest nieakceptowalna i zapowiada wprowadzenie zmian, które mają zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić