Prigożyn był rozwścieczony. Wymyślił bestialską "zasadę 300"

Założyciel prywatnej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, której najemnicy walczą w Ukrainie, zapowiedział, że rosyjscy najemnicy nie będą już brać do niewoli ukraińskich obrońców. Zapewnia, że zamiast tego "wszyscy zostaną zabici na polu bitwy". To reakcja na wideo krążące po sieci.

Prigożyn był rozwścieczony. Wymyślił bestialską "zasadę 300"
Jewgienij Prigożyn (Telegram)

O swojej decyzji Prigożyn poinformował na Telegramie. Skomentował w ten sposób nagranie, które w ostatnich dniach aktywnie było rozpowszechniane przez rosyjską propagandę. Na nim rzekomo ukraińscy żołnierze mówią o losie rannego wagnerowca.

Prigożyn komentuje nagranie

Na nagraniu żołnierze, przedstawieni jako ukraińscy, komunikują się ze sobą po rosyjsku. Jeden z nich pyta, co zrobić z rannym, a rozmówca odpowiada mu: "Strzelaj".

Strona ukraińska nie skomentowała tego nagrania i nie ma żadnych potwierdzeń autentyczności rozmowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polski medyk o piekle Bachmutu. "Rosyjska niewola a samobójstwo? Dla mnie wybór jest prosty"

Nie wiemy też, czyje głosy są na nim faktycznie nagrane, ale rozwścieczyło ono Prigożyna. Kremlowski biznesmen uważa, że opublikowane nagranie jest "dowodem" "egzekucji więźnia".

"Zasada 300" Prigożyna

Dlatego założyciel prywatnej Grupy Wagnera powiedział, że jego najemnicy "nie będą łamać zasad humanizmu i po prostu zniszczą wszystkich na polu bitwy".

Nazwał wymyślone przez siebie prawo "zasadą 300". 300 to oznaczenie transportów rannych żołnierzy, którzy są niezdolni do dalszej walki.

A zasady humanizmu zaczynają się od chwili, gdy bierzesz człowieka do niewoli. Schwytałeś, to zacznij się nim opiekować, lecz go, nie rób mu krzywdy i po jakimś czasie wyślij go do domu lub w ramach wymiany. Czasami oddawaliśmy i tak po prostu - zapewnia biznesmen.

"Zabijemy wszystkich"

- Zabijemy wszystkich, którzy są na polu bitwy. Nie weźmiemy już ani jednego jeńca – powiedział Prigożyn. Jednocześnie dodał, że Grupa Wagnera nie zna jeszcze nazwiska więźnia, który miał rzekomo zostać zastrzelony przez ukraińskie wojsko.

W ostatnim czasie pojawiają się liczne doniesienia na temat bestialskich działań najemników z Grupy Wagnera. W poniedziałek serwis Gulagu.net opublikował nagranie, na którym żołnierze Prigożyna przyznają się do zabicia ukraińskich cywilów w Bachmucie i Sołedarze, w tym dzieci, m.in. kilkuletniej dziewczynki.

Jeden z nich mówi, że po wymianie jeńców w lutym 2023 r. oficerowie rosyjscy wydali rozkaz rozstrzeliwania wszystkich w wieku powyżej 15 lat. Najemnik utrzymuje też, że sam wydał rozkaz zabicia 300-400 ludzi, którzy ukrywali się w piwnicy. W grupie tej było około 40 dzieci.

Trwa ładowanie wpisu:telegram
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić