Propaganda wdziera się do szkół. Tego będą się uczyć rosyjskie dzieci

Rosyjskie ministerstwo edukacji i nauki włączyło uznanie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej do podstawy programowej ze współczesnej historii Rosji. Ponadto uczniowie będą uczyć się o wojnie w Ukrainie - zgodnie z duchem propagandy, która zdaje się nie mieć żadnych granic. Nauczyciele już otrzymali pomoce dydaktyczne i przykładowy program nauki dla uczniów klas 9. na nowy rok szkolny.

Propaganda wdziera się do szkół. Tego będą się uczyć rosyjskie dzieci
Rosyjscy uczniowie będą się uczyć o "uznaniu DRL i ŁRL" (Getty Images, Telegram, © 2021 SOPA Images)

Aż trudno uwierzyć, do czego posuwa się rosyjska propaganda. Federalna Instytucja Państwowa "Instytut Strategii Edukacyjnej Rosyjskiej Akademii Edukacji" przygotowała przykładowy program pracy dla zajęć z wprowadzenia do najnowszej historii Rosji dla uczniów klas 9. szkół średnich.

"Zjednoczenie Krymu z Rosją" i "uznanie DRL i ŁRL"

Jak poinformował portal Taiga.info, nauczyciele już otrzymali materiały dydaktyczne do prowadzenia zajęć z historii. W programie pojawiają się wszystkie wątki, które były już obecne w poprzednich latach. Utrzymane one są w duchu rosyjskiej propagandy.

Mówi się między innymi o prowadzonych przez Rosję wojnach w Czeczenii i Gruzji, o "zjednoczeniu Krymu z Rosją" i "ogólnorosyjskim głosowaniu nad poprawkami do konstytucji".

Od nowego roku szkolnego pojawił się jednak dodatkowy punkt - o uznaniu republik separatystycznych DRL i ŁRL przez Rosję. Co prawda, program nie precyzuje, o czym dokładnie mają opowiadać nauczyciele i czy mają poruszać też wątki wojenne.

Rosyjskie dzieci będą uczyć się o wojnie

Wcześniej minister edukacji i nauki Rosji Siergiej Krawcow zapowiedział wprowadzenie zmian do programu nauczania. Zdaniem Siergieja Krawcowa "zalew dezinformacji wobec dzieci jest całkowicie nieprawdopodobny, fałszywy". W ten sposób minister edukacji argumentował konieczność wprowadzenia lekcji, podczas których nauczyciele będą wyjaśniać "cele" wojny z Ukrainą.

Na początku marca Krawcow ogłosił, że ponad 5 milionów dzieci w całej Rosji obejrzało lekcję zatytułowaną "Obrońcy pokoju". Dzieci - choć ciężko sobie to wyobrazić - dowiedziały się, że "Ukraina nigdy tak naprawdę nie istniała jako kraj, a kiedyś była tylko malutkim skrawkiem ziemi zwanym "Małorosją".

Zobacz także: Rosja demonstruje potencjał. "Odpowiedź NATO musi być wyraźna"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić