Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Prymas Polski o uchodźcach. "Samo przyjęcie to za mało"

250
Podziel się:

"Przyjąłbym uchodźców w archidiecezji gnieźnieńskiej" — zapewnił prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną przekonuje, że chce pomóc "każdemu człowiekowi w potrzebie, bez względu na okoliczności" i liczy na współpracę z rządem w tej sprawie.

Prymas Polski o uchodźcach. "Samo przyjęcie to za mało"
Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczy mszy świętej pasterskiej w katedrze w Gnieźnie (PAP, PAP/Paweł Jaskółka)

Prymas Polski i jednocześnie metropolita gnieźnieński, arcybiskup Wojciech Polak udzielił wywiadu Katolickiej Agencji Informacyjnej. Dużo uwagi w nim poświęcił kryzysowi migracyjnemu na granicy polsko-białoruskiej. Duchowny powiedział o konieczności pomocy migrantom.

"Samo przyjęcie to za mało"

Jak dodał, episkopat będzie starać się o umożliwienie "rozwinięcia dotychczasowych działań" w sprawie pomocy migrantom, "w zgodzie z obowiązującym prawem i we współpracy ze stroną państwową".

Duchowny wyraził też gotowość na to, aby przyjąć migrantów w archidiecezji gnieźnieńskiej. Uważa jednak, że "samo przyjęcie to za mało". - Potrzebny jest dalekosiężny, szeroko zakrojony system pomocy, który umożliwiłby im odnalezienie się, integrację i funkcjonowanie w nowym miejscu — podkreślił w rozmowie z KAI.

"Człowiekowi zawsze trzeba pomóc"

Abp Polak mówi, że chodzi nie tylko o wsparcie materialne. Migranci potrzebują pomocy integracji, w znalezieniu pracy oraz nauce języka. Duchowny uważa, że organizacje katolickie muszą zaangażować w taką pomoc "bardzo konkretnie".

Podkreślił przy tym, że "człowiekowi w potrzebie zawsze trzeba pomóc bez względu na okoliczności". - Taka jest wiara chrześcijańska. Tak uczy Jezus. On też był uchodźcą — mówi abp Polak.

Nie możemy przyjmować tego w Słowie, a w czynie zamykać drzwi przed tymi, którzy jak on z różnych powodów są zmuszeni swój dom opuścić - stwierdził arcybiskup.

"Wołanie o pomoc i szacunek"

Arcybiskup odniósł się także do wyników sondażu opublikowanego przez dziennik "Rzeczpospolita", z którego wynika, że osoby niepraktykujące lub niewierzące chętniej przyjęłyby migranta ze strefy przygranicznej do swego wigilijnego stołu, niż osoby wierzące i praktykujące.

"Jeśli te badania odzwierciedlają faktyczne przekonania osób wierzących, to jest to dla mnie osobiście jeszcze bardziej naglące wezwanie, aby głośno powtarzać i wciąż na nowo przypominać ewangeliczne wołanie o pomoc i szacunek dla każdego człowieka, zwłaszcza tego, który znajduje się w potrzebie" - komentował hierarcha.

Wzbudzanie lęku i frustracji z całą pewnością nie służy uspokojeniu nastrojów społecznych - dodał prymas.
Zobacz także: Jaki to był rok dla polskiego Kościoła? "Upolitycznienie to dobre słowo"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(250)
Benek
6 miesięcy temu
To Przyjmij ich w Watykanie
Wierzący
6 miesięcy temu
To są puste deklaracje dobroci ludzkiej, podczas gdy od razu wyznacza się sponsorów w postaci: rządu i organizacji katolickich, oraz każdego kto w swojej naiwności daje gotówkę na kościół. A może by tak jakiś konkretny DOBRY UCZYNEK w stosunku do bliźniego ze strony polskiego kleru??? A może by tak zacząć udzielać Wiernym Sakramentów Świętych tak jak to czynił sam Pan Jezus, zamiast tymi Sakramentami Świętymi bezwzględnie kupczyć za ciężką mamonę??? A może by tak..... .
duchowny
6 miesięcy temu
wreszcie mowi jezykiem chrzescijanina.lepiej pozno niz wcale
Proste
6 miesięcy temu
Pisowcow ogrodzić drutem kolczastym
Proste
6 miesięcy temu
Pomoc musi być udzielona każdemu dlatego PiS ma być usunięty.
asj
6 miesięcy temu
Biskupi Polak i Nycz, to tylko wyjątki wsród wiekszości biskupów polskich, którzy widzą potrzebę udzielenia pomocy uchodzcom oraz podjęcia zdecydowanych działań przez rząd w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu sie wirusa. Większośc biskupów to konserwatyści popierający politykę PiS.
czarny
6 miesięcy temu
ksieze biskupie jestem przesladowany i biedny i w dodatku katolikiem przyjmie mnie ksiadz do siebie do domku , nie potrzebuje wiele
JerzyRej
6 miesięcy temu
Przyjąbym. Ale zawsze jest jakieś "ALE". Może Rząd, może gmina, może jakiś sponsor!Ale ja nic nie mogę! Ale cóż jestem tylko skromnym biskupem i nie jestem uprawniony do jakichś nieuzgodnionych z "rządem" inicjatyw.Może jakiS parafianin się tym zajmie bo jak "wicie, rozumicie towarzyszu"
polka
6 miesięcy temu
nasi dziadowie walczyli o wolnosc a ty czlowieku chcesz przyjac wyznawcow szatana tak islam to religia szatana wy biskupi na czele z franciszkiem niszczycie kosciol katolicki macie nowa religie religie czlowieka religie klimatyczna ba nawet w watykanie byly figorki pachamamy a Jezus jest gdzies na koncu msza swieta trydencka zwalczana podoba wam sie islamizacja europy /
Zwykły Polak
6 miesięcy temu
Won od Polski gwałciciele i terroryści? Na Białorusi nie pasuje? To biegusiem do siebie. Kupiliście bilet w jedną stronę? Tacy z was optymiści? A kto was prosił byście tu leźli. Nie chce was tu. Kupcie teraz bilety do siebie. I tylko w jedną stronę. Nie wracać mi tu!
Jamicz
6 miesięcy temu
O ile ja dobrze zrozumiałem, to wędrowcom najbardziej potrzebna jest pomoc w przedostaniu się do Niemiec...
serio?
6 miesięcy temu
Czyli "państwo" ma płacić biskupowi, za jego "dobroczynność i miłosierdzie"???
zawsze pierws...
6 miesięcy temu
Wyczuli kasę, jak hieny krew.
polkanikas
6 miesięcy temu
Kościół chce przyjąć migrantów. Tylko że kościół tworzą ludzie.Spytajcie Polaka czy stać go na oddanie migrantowi trochę swojego dochodu. Przestańcie wmawiać ludziom że ci ludzie uciekają od wojen. Oni uciekają ze swoich krajów do lepszego życia przenosząc swoje nawyki kulturowe bardzo różniące się od naszych. Żaden arab muzułmanin nie ustąpi wręcz odwrotnie są to fanatycy religijni.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić