Przeleżało w lesie ponad 76 lat. Niezwykłe odkrycie leśników

11

Podczas spulchniania gleby na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice (woj. zachodniopomorskie) dokonano niezwykłego odkrycia. Leśnicy odkopali kanę po mleku - wraz z osobistymi rzeczami należącymi do żołnierza Wehrmachtu, który wówczas mieszkał na terenie Prus Wschodnich, dziś zaś w okolicach Ełku.

Przeleżało w lesie ponad 76 lat. Niezwykłe odkrycie leśników
Odkopano kanę po mleku - wraz z osobistymi rzeczami należącymi do żołnierza Wehrmachtu, który wówczas mieszkał na terenie Prus Wschodnich. (Facebook, Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe)

Jak zapewniają pracownicy Nadleśnictwa Karnieszewice, znalezisko jest absolutnie wyjątkowe. Podczas prowadzenia prac sadzenia roślin, odkopano z ziemi kanę po mleku oraz mapy, mundur, czapkę i kaburę, książeczkę wojskową, odręcznie pisany list, a także akt nadania orderu za męstwo dla porucznika Wehrmachtu Gerharda Liedtke.

Gerhard Liedtke pozostawił między innymi mapy, mundur, czapkę i kaburę, książeczkę wojskową, odręcznie pisany list czy akt nadania orderu za męstwo na polu walki i sukcesy dowódcze – Krzyż Żelazny II klasy i Czarną Odznakę za Rany - czytamy na profilu Nadleśnictwa Karnieszewice.

Z odkrytych dokumentów wynika, że Gerhard Liedtke urodził się w marcu 1915 r., był porucznikiem Wehrmachtu i pracował jako leśniczy w dzisiejszym Mleczkowie. Miał żonę Christel z domu Engelmann i dzieci. Jedna z córek urodziła się we wrześniu 1944 r. w Olsztynie.

Pozostawiony mundur wraz z dystynkcjami wskazują na typowe umundurowanie leśników państwowych. Gdy wybuchła II wojna światowa Gerhard Liedtke miał 24 lata, a w 1941 r. wziął udział w kampanii. Wezwanie z lutego 1945 r. wskazuje na zobowiązanie Liedtke do stawienia się w Urzędzie Leśnym w Szczecinie.

Podczas wkraczania do Polski Armii Czerwonej, były żołnierz, uciekając na zachód w okolicach Sianowa, zakopał wszystko, co mogłoby wskazywać na jego tożsamość. Jego historię odkryto na nowo, dzięki odnalezionym dokumentom.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co działo się z Gerhardem po zakończeniu wojny?

Odtworzeniem historii Gerharda Liedtke zajmuje się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie (woj. wielkopolskie), który 15 kwietnia odebrał z nadleśnictwa odnalezione rzeczy. Po ich oczyszczeniu i zakonserwowaniu można je będzie oglądać w dziale muzealnym Ośrodka.

Zobacz także: Prastara kurhanowa nekropolia w lesie. Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Lubuskiem
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić