Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Przeleżało w lesie ponad 76 lat. Niezwykłe odkrycie leśników

7
Podziel się

Podczas spulchniania gleby na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice (woj. zachodniopomorskie) dokonano niezwykłego odkrycia. Leśnicy odkopali kanę po mleku - wraz z osobistymi rzeczami należącymi do żołnierza Wehrmachtu, który wówczas mieszkał na terenie Prus Wschodnich, dziś zaś w okolicach Ełku.

Przeleżało w lesie ponad 76 lat. Niezwykłe odkrycie leśników
Odkopano kanę po mleku - wraz z osobistymi rzeczami należącymi do żołnierza Wehrmachtu, który wówczas mieszkał na terenie Prus Wschodnich. (Facebook, Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe)
bETxosdh

Jak zapewniają pracownicy Nadleśnictwa Karnieszewice, znalezisko jest absolutnie wyjątkowe. Podczas prowadzenia prac sadzenia roślin, odkopano z ziemi kanę po mleku oraz mapy, mundur, czapkę i kaburę, książeczkę wojskową, odręcznie pisany list, a także akt nadania orderu za męstwo dla porucznika Wehrmachtu Gerharda Liedtke.

Gerhard Liedtke pozostawił między innymi mapy, mundur, czapkę i kaburę, książeczkę wojskową, odręcznie pisany list czy akt nadania orderu za męstwo na polu walki i sukcesy dowódcze – Krzyż Żelazny II klasy i Czarną Odznakę za Rany - czytamy na profilu Nadleśnictwa Karnieszewice.
bETxosdj

Z odkrytych dokumentów wynika, że Gerhard Liedtke urodził się w marcu 1915 r., był porucznikiem Wehrmachtu i pracował jako leśniczy w dzisiejszym Mleczkowie. Miał żonę Christel z domu Engelmann i dzieci. Jedna z córek urodziła się we wrześniu 1944 r. w Olsztynie.

Pozostawiony mundur wraz z dystynkcjami wskazują na typowe umundurowanie leśników państwowych. Gdy wybuchła II wojna światowa Gerhard Liedtke miał 24 lata, a w 1941 r. wziął udział w kampanii. Wezwanie z lutego 1945 r. wskazuje na zobowiązanie Liedtke do stawienia się w Urzędzie Leśnym w Szczecinie.

Podczas wkraczania do Polski Armii Czerwonej, były żołnierz, uciekając na zachód w okolicach Sianowa, zakopał wszystko, co mogłoby wskazywać na jego tożsamość. Jego historię odkryto na nowo, dzięki odnalezionym dokumentom.

bETxosdp

Co działo się z Gerhardem po zakończeniu wojny?

Odtworzeniem historii Gerharda Liedtke zajmuje się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie (woj. wielkopolskie), który 15 kwietnia odebrał z nadleśnictwa odnalezione rzeczy. Po ich oczyszczeniu i zakonserwowaniu można je będzie oglądać w dziale muzealnym Ośrodka.

bETxosdq
Zobacz także: Prastara kurhanowa nekropolia w lesie. Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Lubuskiem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETxosdK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
ja ja
3 miesiące temu
To krewny Tuska.
mki
5 miesięcy temu
A ja myślałem że to Dziadka Donalda Jozefa T
Polecam.
8 miesięcy temu
Przeczytajcie dwie książki Hansa Helmuta Kirsta a zmienicie zdanie na temat ludzi z Prus."Bóg śpi na Mazurach","Moje Prusy Wschodnie".POLECAM
bETxosdL
Rewolucja odb...
8 miesięcy temu
Olsztyn, okolice to Kresy a po wyborach zawsze widać bez bicia że czerwona gwiazda sierp i młot im jeszcze mocno we krwi
von basior
8 miesięcy temu
Rodzina żołnierza z Wermachtu mieszkająca w Izraelu już się po te rzeczy zgłosiła.
Walkonie
8 miesięcy temu
Sprzedać lub wymienić na coś Polskiego,jaracie się fantami jakiegoś nazisty który strzelał do Polaków, kapliczkę mu jeszcze postawcie i order przyjaźni polsko niemieckiej dajcie.
Tolek
8 miesięcy temu
Co i po co to ogladac wystarczy POpatrzec na WPrawde z wizerunkiem Rudiego T. i masz to samo tz.Szmalc
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić