aktualizacja 

Przewidywania na 2025 r. Jeśli naukowcy mają rację, nadciąga katastrofa

397

Najnowsze badania sugerują, że Prąd Zatokowy płynący wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki w kierunku Europy, może zmienić się już w 2025 roku. Przyniosłoby to katastrofalne skutki dla klimatu całej Ziemi.

Przewidywania na 2025 r. Jeśli naukowcy mają rację, nadciąga katastrofa
Prąd Zatokowy może się zmienić lub zniknąć. (Wikimedia Commons)

Nowe badanie sugeruje, że system Prądu Zatokowego może się zmienić lub zatrzymać już w 2025 roku. Wyłączenie ważnych prądów oceanicznych, zwanych przez naukowców AMOC (Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna), przyniosłoby katastrofalne skutki dla klimatu całej Ziemi.

Zmiana prądów katastrofą dla Ziemi

Już wcześniej było wiadomo, że AMOC z powodu globalnego ocieplenia jest najsłabszy od ponad 1600 lat. Krytyczny był 2021 roku, co skłoniło naukowców do pogłębionych badań nad prądami morskimi.

Nowa analiza szacuje, że do zmiany prądów dojdzie między 2025 a 2095 r. jeśli globalne emisje dwutlenku węgla nie zostaną zmniejszone. Część naukowców uważa, że istnieje zbyt mało danych, aby móc dokładnie daty jednak zgadzają się, że AMOC może się zatrzymać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marika o powrocie na scenę po 5 latach przerwy. "Zastanawiałam się, czy po urodzeniu dzieci świat jeszcze mnie przyjmie"

AMOC przenosi ciepłą wodę oceaniczną na północ w kierunku bieguna, gdzie ochładza się i napędzają prądy atlantyckie. Ale napływ słodkiej wody z topniejącej pokrywy lodowej Grenlandii coraz bardziej osłabia prądy.

Zatrzymanie prądów miałoby katastrofalne skutki na całym świecie. Wpłynęłoby to na temperaturę oraz opady deszczy w Indiach, Ameryce Południowej i Afryce Zachodniej. W Europie doprowadziłoby to do podniesienia się poziomu mórz, spadku temperatury oraz zwiększonej liczby opadów, oraz gwałtownych burz.

W dalszej konsekwencji zaburzyłoby to także funkcjonowanie lasów deszczowych Amazonii oraz zmniejszyłoby pokrywę lodową Antarktydy. Autor badania - profesor Peter Ditlevsen z Uniwersytetu Kopenhaskiego, powiedział, że zmiany prądów już miały miejsce w przeszłości. Działo się to jednak dziesiątki tysięcy lat temu.

Myślę, że powinniśmy się bardzo martwić. To byłaby bardzo, bardzo duża zmiana. AMOC nie był zatrzymał się od 12 tys. lat - powiedział cytowany przez "The Guardian".
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić