Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Edyta Tomaszewska | 

Putin stawia warunki rozejmu. Politolog wskazuje, co jest kluczowe dla przyszłości Ukrainy

Władimir Putin nie odrzuca propozycji zawieszenia broni z Ukrainą, ale stawia warunki, które mogą osłabić zdolności obronne Kijowa - ocenił politolog, Wołodymyr Horbacz z Instytutu Transformacji Północnej Eurazji.

Putin stawia warunki rozejmu. Politolog wskazuje, co jest kluczowe dla przyszłości Ukrainy
Władimir Putin. (PAP, GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Szef kijowskiego Instytutu Transformacji Północnej Eurazji, Wołodymyr Horbacz zauważa, że Putin nie może odmówić rozmów o pokoju, ponieważ mogłoby to wskazywać na jego winę.

Zamiast tego, stawia warunki, które są nie do przyjęcia dla Ukrainy. Rosyjski przywódca zasugerował, że 30-dniowe zawieszenie broni mogłoby być korzystne dla Ukrainy, dając jej czas na mobilizację i dostawy broni. Jednocześnie Rosja popiera amerykańską propozycję zakończenia konfliktu metodami pokojowymi, ale podkreśla konieczność wyeliminowania przyczyn wojny.

Reakcja Ukrainy

Podczas ukraińsko-amerykańskich rozmów w Arabii Saudyjskiej, stanowisko w sprawie rozejmu zostało przedstawione Moskwie jako propozycja uregulowania konfliktu. "Piłka znalazła się po stronie Rosji, która otrzymała możliwość przedstawienia własnych warunków, ale - jak widzimy - jej propozycje sprowadzają się do faktycznego osłabienia zdolności obronnych Ukrainy" - zaznaczył Horbacz w rozmowie z PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przypadkiem odkrył karty? Prof. Marciniak o "ważnym sygnale" od Putina

Ekspert podkreśla, że Kreml oczekuje wstrzymania mobilizacji, ćwiczeń wojskowych oraz dostaw uzbrojenia, co w praktyce oznaczałoby zredukowanie możliwości obronnych Ukrainy. "Można by pomyśleć, że Kreml obawia się ataku Ukrainy na Rosję, ale w rzeczywistości chodzi o coś innego – o wymuszenie rozbrojenia Kijowa i jego polityczne podporządkowanie" – podkreślił.

Rola USA i Europy

Horbacz uważa, że rozmowy USA z Rosją na temat rozejmu są "wierzchołkiem góry lodowej" w szerszych negocjacjach między Waszyngtonem a Moskwą.

- Nieprzypadkowo specjalnym wysłannikiem Trumpa do Moskwy jest Steve Witkoff, który nie jest dyplomatą, lecz biznesmenem, deweloperem. W tle mogą toczyć się rozmowy dotyczące korzyści gospodarczych, płynących z prowadzenia interesów z Putinem - ocenił politolog.

Kluczowe dla przyszłości Ukrainy będzie stanowisko Europy. "Europejscy członkowie NATO mają możliwość, aby nie dopuścić do paktu Trump-Putin i wpłynąć na dalsze wydarzenia poprzez dostarczanie Ukrainie wsparcia militarnego i dyplomatycznego" – zaznaczył Horbacz. Wsparcie to może być kluczowe, jeśli Ukraina zamierza kontynuować opór wobec Rosji.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Samolot leciał do Krakowa. Przeszkodził mu... ptak
Kierowca taksówki zawisł na krawężniku. Miał 3,6 promila
Niemcy piszą o wypadku Polaków na A1. Chcieli wyprzedzić ciężarówkę
Piękna wyspa ma dość niepokornych turystów. Wprowadza surowe przepisy
Koszulka Kobe'go Bryanta sprzedana. Tyle za nią zapłacono
Mąż Beaty Klimek zbiera pieniądze na prawnika. "Nie miałem wyboru"
Zabójstwo dyrektora United Healthcare. Prokuratura domaga się kary śmierci
Polacy nie podziwiają już Niemców? Od wzoru do krytyki
Możliwy rozłam w Kościele katolickim? Niemiecki kardynał ostrzega
Kilka dni po odejściu papieża. Premier Izraela składa kondolencje
Uciążliwe kontrole. "Saksonia zdana jest na polskich pracowników"
Wymieszaj z wodą i podlej ogórki. Obrodzą jak nigdy
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić