aktualizacja 

"Rada pani farmaceutki" przyczyną śmierci. Pies zdychał w męczarniach

70

Jeden z wrocławskich lekarzy weterynarii zaapelował do farmaceutów: "Nie doradzajcie w sprawach o których nie macie pojęcia. Nie eksperymentujcie na innych gatunkach". Lekarz opisał historię owczarka niemieckiego, który umierał w męczarniach. Wszystko przez to, że farmaceutka poradziła podawać mu paracetamol.

"Rada pani farmaceutki" przyczyną śmierci. Pies zdychał w męczarniach
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Na profilu Diagnostyka Obrazowa Zwierząt Egzotycznych prowadzonym przez wrocławskiego lekarza weterynarii opisano dramatyczną śmierć owczarka niemieckiego. Właściciel czworonoga poprosił bowiem o radę farmaceutkę.  

Pacjent to pies w typie owczarka niemieckiego, który nagle stał się apatyczny, a z jego odbytu zamiast kału zaczęła wydobywać się cuchnąca, pomieszana z luźnym kałem krew. Pies ledwo był w stanie utrzymać się na nogach - opisuje lekarz.

Lekarz opisuje, że badanie obrazowe wykazało, że pies ma silnie wzdęte, wypełnione gazem jelita, z objawami niedrożności. - W USG dodatkowo wypełnione płynną treścią, z obecnością niewielkiej ilości wolnego płynu w jamie otrzewnej - dodaje specjalista.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przygarnęła szczeniaczka. Weterynarz zalecił badania DNA i zdębiał

Niestety psa nie udało się uratować. Mimo intensywnej terapii wdrożonej przez internistów po dwóch godzinach od badania pies już nie żył.

Przyczyna śmierci pacjenta: rada pani farmaceutki z pobliskiej apteki, żeby jak pieska coś boli podawać przez 2 tygodnie paracetamol, bo jej pieskowi pomaga - czytamy na profili Diagnostyka Obrazowa Zwierząt Egzotycznych.

- Paracetamol w takich dawkach jak u ludzi przez tak długi czas powoduje zatrucie i śmierć w męczarniach - podkreśla lekarz weterynarii.

Lekarz apeluje do właścicieli psów: "Nie dopytuj farmaceutów i "ludzkich lekarzy" o leki stosowane u ludzi, które można by było zastosować u zwierząt. Nie mają o tym pojęcia. I to jest ok. Ja też mam znikome pojęcie o ludziach. Jedyną osobą, która wie, jak stosować (lub nie) takie leki u zwierząt i w jakich dawkach jest lekarz weterynarii".

Dla farmaceutów i lekarzy: Nie doradzajcie w sprawach o których nie macie pojęcia. Nie formułujcie wniosków niepopartych wiedzą, a źle pojętym doświadczeniem. Nie eksperymentujcie na innych gatunkach. Wasza chęć wyrażenia swojego zdania może skończyć się śmiercią zwierzęcia i to w męczarniach - apeluje lekarz.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić