aktualizacja 

Rocznica zamachu na Jana Pawła II. Kogo jeszcze chciał zabić Ali Ağca?

229

Mija 41 lat od zamachu na Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra w Watykanie. 13 maja 1981 r. papież został postrzelony przez Mehmeta Ali Ağcę w brzuch i rękę. Ostatnio turecki zamachowiec udzielił wywiadu, w którym nawiązał m.in. do ataku na Karola Wojtyłę.

Rocznica zamachu na Jana Pawła II. Kogo jeszcze chciał zabić Ali Ağca?
Jan Paweł II został postrzelony przez Mehmeta Ali Ağcę w brzuch oraz rękę 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra (PAP, Wikimedia Commos)

Istnieje wiele teorii na temat przyczyn zamachu na Jana Pawła II. Sam zamachowiec Mehmet Ali Ağca podawał w czasie śledztwa wiele wzajemnie sprzecznych wersji. Jedną z nich był tzw. "ślad bułgarski". Sugerował on, że udział w spisku miały służby specjalne Ludowej Republiki Bułgarii, działające na zlecenie władz ZSRR.

Ostatnio na antenie "Atlantydy", włoskiego programu La7, wyemitowano wywiad z Alim Ağcą, przeprowadzony przez Andreę Purgatori. Rozmowa z tureckim zamachowcem zaczyna się od opisu jego kariery w Szarych Wilkach - skrajnie prawicowym tureckim ruchu terrorystycznym. Mehmet Ali Ağca 1 lutego 1979 roku, właśnie z polecenia Szarych Wilków, zabił w Stambule wydawcę lewicowej gazety "Milliyet". Zamachowiec został wydany przez tajnego informatora, a turecki sąd skazał go na dożywocie. Według agencji Reutera, sprawca jednak "uciekł prawdopodobnie dzięki pomocy sympatyków w służbach bezpieczeństwa".

Myślałem o zabiciu papieża w więzieniu, kiedy czytałem gazetę - wyznał Ali Ağca w ostatnim wywiadzie.

Włoski dziennikarz zdawał się jednak nie wierzyć w to, co mówił jego rozmówca.

Chciałem zabić królową Elżbietę i sekretarza generalnego ONZ Kurta Waldheima. W Europie odbyłem wiele wycieczek. Przyjechałem do Rzymu - kontynuował Ali Ağca.

Następnie sprawca przypomniał o ucieczce z tureckiego więzienia i o tym, że papież właśnie przebywał w Stambule.

(...) Kreml i KGB były gotowe zamordować Jana Pawła II, jeśli było to konieczne - wyznał w rozmowie zamachowiec.

Według tureckiego terrorysty, za konstruowaniem jego historii stały także tajne służby. - Zachodnie służby wywiadowcze próbowały skonstruować spisek, by wyglądało na to, że stoi za nim jakaś grupa - dodał.

Włoski sędzia śledczy Ilario Martella, który prowadził sprawę Ağcy, nazwał go nawet "geniuszem zła", w odniesieniu do jego płynnych i niejasnych wniosków, wielokrotnie potwierdzonych i zaprzeczonych w różnych sytuacjach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Mehmet Ali Ağca za swoje czyny odbywał karę we włoskich więzieniach przez prawie dwadzieścia lat, po czym na prośbę papieża został ułaskawiony. W Turcji spędził w celi kolejne pięć lat. Został zwolniony 12 stycznia 2006 r. Ponownie osadzono go w więzieniu 20 stycznia 2006 r. Dopiero 18 stycznia 2010 r. Ali Ağca opuścił więzienie znajdujące się na przedmieściach tureckiej Ankary.

Zobacz także: Drugi zamach na papieża. Napastnikiem był ksiądz
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić