Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Rocznica zamachu na Jana Pawła II. Kogo jeszcze chciał zabić Ali Ağca?

54
Podziel się:

Mija 41 lat od zamachu na Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra w Watykanie. 13 maja 1981 r. papież został postrzelony przez Mehmeta Ali Ağcę w brzuch i rękę. Ostatnio turecki zamachowiec udzielił wywiadu, w którym nawiązał m.in. do ataku na Karola Wojtyłę.

Rocznica zamachu na Jana Pawła II. Kogo jeszcze chciał zabić Ali Ağca?
Jan Paweł II został postrzelony przez Mehmeta Ali Ağcę w brzuch oraz rękę 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra (PAP, Wikimedia Commos)

Istnieje wiele teorii na temat przyczyn zamachu na Jana Pawła II. Sam zamachowiec Mehmet Ali Ağca podawał w czasie śledztwa wiele wzajemnie sprzecznych wersji. Jedną z nich był tzw. "ślad bułgarski". Sugerował on, że udział w spisku miały służby specjalne Ludowej Republiki Bułgarii, działające na zlecenie władz ZSRR.

Ostatnio na antenie "Atlantydy", włoskiego programu La7, wyemitowano wywiad z Alim Ağcą, przeprowadzony przez Andreę Purgatori. Rozmowa z tureckim zamachowcem zaczyna się od opisu jego kariery w Szarych Wilkach - skrajnie prawicowym tureckim ruchu terrorystycznym. Mehmet Ali Ağca 1 lutego 1979 roku, właśnie z polecenia Szarych Wilków, zabił w Stambule wydawcę lewicowej gazety "Milliyet". Zamachowiec został wydany przez tajnego informatora, a turecki sąd skazał go na dożywocie. Według agencji Reutera, sprawca jednak "uciekł prawdopodobnie dzięki pomocy sympatyków w służbach bezpieczeństwa".

Myślałem o zabiciu papieża w więzieniu, kiedy czytałem gazetę - wyznał Ali Ağca w ostatnim wywiadzie.

Włoski dziennikarz zdawał się jednak nie wierzyć w to, co mówił jego rozmówca.

Chciałem zabić królową Elżbietę i sekretarza generalnego ONZ Kurta Waldheima. W Europie odbyłem wiele wycieczek. Przyjechałem do Rzymu - kontynuował Ali Ağca.

Następnie sprawca przypomniał o ucieczce z tureckiego więzienia i o tym, że papież właśnie przebywał w Stambule.

(...) Kreml i KGB były gotowe zamordować Jana Pawła II, jeśli było to konieczne - wyznał w rozmowie zamachowiec.

Według tureckiego terrorysty, za konstruowaniem jego historii stały także tajne służby. - Zachodnie służby wywiadowcze próbowały skonstruować spisek, by wyglądało na to, że stoi za nim jakaś grupa - dodał.

Włoski sędzia śledczy Ilario Martella, który prowadził sprawę Ağcy, nazwał go nawet "geniuszem zła", w odniesieniu do jego płynnych i niejasnych wniosków, wielokrotnie potwierdzonych i zaprzeczonych w różnych sytuacjach.

Mehmet Ali Ağca za swoje czyny odbywał karę we włoskich więzieniach przez prawie dwadzieścia lat, po czym na prośbę papieża został ułaskawiony. W Turcji spędził w celi kolejne pięć lat. Został zwolniony 12 stycznia 2006 r. Ponownie osadzono go w więzieniu 20 stycznia 2006 r. Dopiero 18 stycznia 2010 r. Ali Ağca opuścił więzienie znajdujące się na przedmieściach tureckiej Ankary.

Zobacz także: Drugi zamach na papieża. Napastnikiem był ksiądz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(54)
katolik
2 tyg. temu
Szkoda ze niemamy Papieza w naszej wierze jest tylko Cyryl 2 Franciszek nalezy ubolewac ze tak zmienil sie nasz Papiez
Jeny
miesiąc temu
papież mu wybaczył więc kim jesteście wy żeby rzucać kamieniem?
Amen
miesiąc temu
Papież ułaskawił szakala żeby się nawrócił, czy zrozumiał czas pokaże?
skorpion
2 miesiące temu
To papież leciał do Smoleńska?
DDD
2 miesiące temu
Strzelał do Papieża a teraz jest sławny i płacą mu za wywiady.
Salamalykam
2 miesiące temu
Sposób na dożywocie w Turcji. Uciec strzelić do papieża i jesteś wolny.
niuniek
2 miesiące temu
Gdyby nie było Ameryki to i nie było by JP 2
ewa
2 miesiące temu
Tylko poszkodowany wiedział kto stał za zamachem , czyli śp nasz papież
Janek
2 miesiące temu
Tam gdzie kasa tam mafie W Unii , w Watykanie bo chodzi o biliony kasy ukradzionej którą się pierze bez obaw
Zosia
2 miesiące temu
Zbyt dużo księży to pedofile, dlatego od wielu lat nie chodzę już do kościoła, bo co niektórzy księżą pod przykrywką wiary w Boga molestują małe dzieci.
AdaM
2 miesiące temu
Czyli krótko mówiąc morderca zostaje mordercą bo dla niego zabić to tak jak dla kinomana iść do kina czy pracoholika pójść do pracy. A nasze sądy tak łagodnie traktują morderców.
Gregor filozo...
2 miesiące temu
Myślę, że dobrze mu zapłacono za upozorowanie zamachu. I nigdy się nie dowiemy prawdopodobnie jak było, chyba, że gościu nie mając już nic do stracenia powie przed śmiercią prawdę. Tylko czy ktoś mu uwierzy? Jak życie pokazuje, ludzie szybko robią świętych z tych, którym do świętości daleko. A dobrych ludzi wciąż się prześladuje, gnębi, poniża.
Ateistka
2 miesiące temu
Jestem niewierząca i nie znam tych panów. Kto to wogule jest?
wacław
2 miesiące temu
Wynika z powyższego że brakuje prawdy w tym artykule .Z tego co wiem sam Jan Paweł II twierdził że Reagan zlecił jego likwidację
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić