o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Rosja i Białoruś zacieśniają współpracę wojskową. Co to oznacza dla Polski?

80
Podziel się

Niezauważenie przeszła w Polsce informacja o zacieśnianiu przez Rosję i Białoruś współpracy wojskowej. Nie jest to najlepsza wiadomość dla Polski. Analitycy z państwowych think-tanków mówią, że reakcją na to powinno być zabieganie o zwiększenie obecności wojsk NATO na Wisłą.

Rosja i Białoruś zacieśniają współpracę wojskową. Co to oznacza dla Polski?
Białorusko-rosyjskie manewry wojskowe ZAPAD (PAP, Leszek Szymański)
bEDRWumZ

Ministrowie obrony Białorusi i Rosji Wiktar Chrenin i Siergiej Szojgu podpisali w piątek w Moskwie umowę o budowie centrów szkoleniowych dla wojsk obu krajów. Powstać mają trzy takie centra - dwa w bezpośrednim sąsiedztwie Polski.

Jedno ma zostać w należącym do Rosji obwodzie kaliningradzkim, drugie - w białoruskim obwodzie grodzieńskim. Trzecie będzie zlokalizowane w europejskiej części Rosji, w obwodzie woroneskim.

O czym to świadczy i czy powinno wzbudzić niepokój w Polsce? - Budowa wspólnych centrów szkoleniowych jest kolejnym świadectwem pogłębiającej się integracji wojskowej Białorusi i Rosji. W tym kontekście będzie miała znaczenie dla Polski, gdyż wskazuje na coraz większy wpływ Rosji na politykę obronną Białorusi - wskazuje w rozmowie z o2.pl analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Anna Dyner.

bEDRWunb
Zobacz także: Rozpoczynają się manewry Zapad

Podkreśla, że nie bez znaczenia jest fakt, iż duża część oficerów białoruskiej armii kształci się w rosyjskich uczelniach wojskowych, a obie armie ćwiczą ze sobą regularnie - wielokrotnie w ciągu roku. Zwieńczeniem ćwiczeń są odbywające się naprzemiennie co dwa lata ćwiczenia "Zapad" (Zachód) i "Tarcza Związku".

Ocenia również, że decyzja o stworzeniu centrów pozwoli na dalsze ujednolicenie przygotowania żołnierzy obu państw. Przy czym warto zaznaczyć, że już obecnie stopień interoperacyjności jednostek obu państw jest co najmniej wysoki. Szczególnie jeśli chodzi o wojska specjalne i powietrzno-desantowe.

bEDRWunh

Jednostronna integracja

Tym bardziej że - jak pisze w swoim raporcie "Rosyjska Armia Białoruska. Praktyczne aspekty integracji wojskowej Białorusi i Rosji" Andrzej Wilk, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich - integracja sił zbrojnych obu krajów jest najbardziej zaawansowanym, a zarazem wykazującym największe dysproporcje elementem integracji obu krajów.

Wilk pisze w raporcie, że Białoruś jest całkowicie uzależniona militarnie od Rosji, a jej siły zbrojne i przemysł nie są w stanie sprostać potrzebom obronnym państwa. Warto dodać, że na Białorusi jest kilka baz wojskowych, z których mogą operować rosyjskie wojska. Najbardziej znana jest baza lotnicza w Baranowiczach, w której stacjonują samoloty MiG 29 i Su-27. Oprócz tego są jeszcze: baza lotnicza w Bobrujsku oraz dwie mniej znane: stacja radarowa "Wołga" położona w miejscowości Hancewicze, ok. 50 km od Baranowicz, i stacja radarowa "Antiej" w pobliżu Wilejki.

bEDRWuni

Wyzwanie dla NATO i Polski

Zdaniem Andrzeja Wilka postępująca integracja wojskowa obu krajów to bardzo poważne wyzwanie dla wschodniej flanki NATO. Flanki, której podstawą jest, dodajmy, Polska. Podobnego zdania jest również Anna Dyner.

Pogłębiająca się integracja wojskowa Rosji i Białorusi będzie niekorzystnie oddziaływała na sytuację bezpieczeństwa w regionie. Będzie to wyzwaniem dla Polski i innych państw wschodniej flanki NATO - mówi o2 analityczka PISM.
bEDRWunj

I dodaje, że w związku z tym warto zabiegać o dalsze wzmocnienie natowskiej polityki odstraszania oraz sojuszniczej obecności wojskowej. Częścią tej obecności jest m.in. batalionowa grupa bojowa w Orzyszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDRWunC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(80)
krzysztof
7 miesięcy temu
i tak my niespodziewanie i nie chcąco staliśmy się zapadem kto nie zna tego słowa w znaczeniu rosyjskim radzę zajrzeć do słownika jednym słowem awansowaliśmy nawet nie wiedząc o tym ze wszystkimi dobrościami co by to nie znaczyło
Antek
7 miesięcy temu
Zamiast płacić na NATO i błagać Amerykę sami powinniśmy się zbroić.. na fort Tramp było 2 miliardy ale żeby swoich uzbroić i opłacić to kasy nie ma.. dać obywatela dostęp do broni i będą mogli nam skoczyć.. z tym że jest za dużo przeciwników bo naród trzeba jakoś zniewolić..
mariajozefa
7 miesięcy temu
przepraszam, w ostatnim Studio Wschódm z 6 marca, sprawa rosyjsko-białoruskiego zbliżenia została jak najbardziej zauważona i omówiona :)
bEDRWunD
R55
7 miesięcy temu
Na Białorusi mieszka dużo Polaków a Polacy mieszkający w Polsce mają tam całe rodziny, nie można dopuścić aby brat brata zabijał
JAR
7 miesięcy temu
WIDZE ,ŻE JEDNAK LUDZIE NA BIAŁORUSI ODPUŚCILI ŁUKASZENCE?????SZKODA BO BYŁA SZANSA POZBYC SIE TEGO WATAŻKI.
Mick
7 miesięcy temu
A tymczasem PiS od czasów Macierewicza systematycznie osłabia polską armię i osłabia współpracę z partnerami z Europy. Amerykanie wątpię by bardzo chętnie i szybko zareagowali na ewentualne zagrożenie Polski.
Twardogłowy
7 miesięcy temu
Służba nie drużba. Ojczyzna jest jedna. Jak matka, która Ciebie urodziła.
Grad
7 miesięcy temu
Rakiety spadną z nienacka . Powodując chaos, łuny, pożogę i śmierć.
ktoś
7 miesięcy temu
A co ma powiedzieć rosja jak dookoła są amerykańskie bazy ?
Jurcyś
7 miesięcy temu
No to pora ztrugać proce i naprawiać drzwi od stodoły
POLAK
7 miesięcy temu
Za to "polscy" wojskowi kształcą się na "polskich" uczelniach
olo
7 miesięcy temu
Nawet tego raportu nie umiecie napisać poprawnie." Białoruś jest całkowicie zależna od Rosji a jej siły zbrojne i przemysł nie są w stanie sprostać potrzebom obronnym państwa". Wypisz wymaluj to opis w jakim stanie znajduje się Polskie państwo ze swoją armią. Wystarczy zmienić słowa "Białoruś" i "Rosja" na "Polska i USA".Poza tym czego panowie się spodziewacie, że NATO bedzie się pchać do granic Rosji a oni będą spokojnie sobie siedzieć i patrzeć popijając wódeczkę?
leo
7 miesięcy temu
polskie wojsko jest tylko na papierze jak pobierają pensje, 1% wyszkolonych żołnierzy a 99% ludzi przykutych do biurek a karabin to trzymało w grze
bEDRWunv
Helmut
7 miesięcy temu
Cale wojsko Polski mozna zmiescic na jednym stationie.Ruch Chorzow.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić