Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Szał dyktatora. "Znajdziemy was i powiesimy obok siebie"

173
Podziel się

Natalia Koliada i Nikolai Khalezin zdecydowali się na ucieczkę przed represjami z Białorusi do Wielkiej Brytanii. Mimo że od ich wyjazdu minęło dziesięć lat, Aleksander Łukaszenka nie zamierza darować zniewagi. Zapowiedział, że oboje zostaną powieszeni.

Szał dyktatora. "Znajdziemy was i powiesimy obok siebie"
(Getty Images)
bELaFBrF

47-letnia Natalia Koliada i 56-letni Nikolai Khalezin są małżeństwem. Para współtworzy grupę teatralną Teatr Wolny Białoruś, która wystawia spektakle zarówno w Mińsku, jak i na całym świecie. Jednak ze względu na opozycyjny charakter ich działalności w kraju muszą działać w tajemnicy.

Łukaszenka grozi śmiercią artystom, którzy uciekli z Białorusi

Natalia Koliada i Nikolai Khalezin – po tym, jak Aleksander Łukaszenka zainteresował się działalnością grupy teatralnej – zdecydowała się na ucieczkę do Wielkiej Brytanii. Na krótko przed wyjazdem członków Teatru Wolna Białoruś ogłoszono w państwowej telewizji "wrogami publicznymi".

bELaFBrH

Teraz Aleksander Łukaszenka znowu obrał sobie za cel parę artystów. W gazecie "Sowietskaja Biełorussija", która jest oficjalną gazetą Administracji Prezydenta Republiki Białorusi, a przez UE jest określana jako główna gazeta propagandowa na Białorusi, pojawiła się groźba, której adresatami byli właśnie Koliada i Khalezin. Jak zapowiedziano, para opozycjonistów zostanie schwytana, a następnie powieszona.

Na pewno was znajdziemy i powiesimy obok siebie – cytuje treść artykułu "Daily Mail".
Zobacz także: Zobacz też: Łukaszenka nie odpuszcza. Brutalna reakcja milicji na Białorusi
bELaFBrN

Natalia Koliada i Nikolai Khalezin przyznają, że to nie pierwszy raz, kiedy otrzymują groźby śmierci. Jednocześnie jeszcze nie zdarzyło się, aby przeczytali o nich w gazecie. Zdają sobie sprawę, że podobne zapowiedzi nie są jedynie próbą zastraszenia, lecz realnym scenariuszem.

Groźby śmierci zawsze były częścią naszego życia. 10 lat temu w białoruskiej telewizji ogłoszono nas wrogami publicznymi. To jednak pierwszy raz, gdy główny wydawca (...) używa podobnego języka. Wielu naszych bliskich przyjaciół zostało porwanych i zabitych, a niektórych otrutych – wyjaśnia Natalia Koliada w rozmowie z Daily Mail.

Jak jednak podkreślają artyści, nie zamierzają dać się zastraszyć i zaprzestać działalności. Wręcz przeciwnie – uważają gniew Łukaszenki za znak, że postępują właściwie.

bELaFBrO
Jeśli grożą nam śmiercią, oznacza to, że postępujemy właściwie. Nadal będziemy to robić. Najwyraźniej staliśmy się nowym celem... Sytuacja staje się coraz bardziej napięta – zapowiedziała Natalia Koliada.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELaFBsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(173)
ak001
10 miesięcy temu
Ciekawe kiedy nasze Słońce Żoliborza zacznie tak rządzić w Polsce. Obserwując go myślę, że to tylko kwestia czasu.
Templariusx
10 miesięcy temu
Powinien poprosic naszych co sprzatneli Lepera i innych . Oni sa jeszcze zyja. Jeszcze nie zostali pokarani ani ich rodziny. Kosa sie zbliza.
msa
10 miesięcy temu
tyran lukaszenka powinien podzielic los czauczesku.jakos narod nie moze dac sobie z nim rady.bedzie ich tyranizowal tak dlugo jak bedzie przy wladzy.
bELaFBsj
bez przesady!
10 miesięcy temu
Łukaszkę z ...PANTERĄ ?
Gonzo
10 miesięcy temu
aleksandr mógłbyś wykazać troche wyrafinowanej inicjatywy np. rozstrzelanie z działka lotniczego jak twój koreański przyjaciel a ty jak w średniowieczu - wstyd i żenada
[*]
10 miesięcy temu
u nas w praworządnych czasach działali seryjni samobójcy, sami się wieszali. Leper nie zdążył zwariować i zrobić coś kompromitującego. tylko zdrowy na umyśle się powiesił
Zbigniew
10 miesięcy temu
Niechęć do socjalizmu w Polsce nie była taka powszechna. Jeśli 1980r. znaczna część społeczeństwa w Polsce się zbuntowała to nie przeciwko socjalizmowi tylko przeciwko PZPR. Czyli partia się nie podobała ale socjalizm już nie. Tęsknota za Edwardem Gierkiem, polegała na tym żeby za pożyczone pieniądze, stworzyć obywatelom namiastkę dobrobytu, ale jak przyszło do spłaty ,czar prysnął. A tęsknota pozostała i ć.lud to pamięta. I ta tęsknota i powtórka tego upadku teraz może być boleśniejsza, gdyż spadać będziemy z wyższego pułapu. Bo jak tu inwestować jak idą bolszewicy. Co łączy takie kraje jak Białoruś Korea Północna ,Rosja , Wenezuela, Węgry, teraz Turcja z tym rządem, oczywiście retoryka wszyscy są winni tylko nie my.Jeśli powstaje władza totalitarna powstaje zawsze totalna opozycja. Na zasadzie akcja i reakcja.
Zbigniew
10 miesięcy temu
Wszystkie dyktatury dochodziły do władzy demokratycznie - obiecując gruszki na wierzbie dla c.ludu, rozdawnictwo pieniędzy, a potem po kolejnych zmianach i obejściach prawa zostawały na lata. Aż do kolejnego przebudzenia się społeczeństwa.Polecam obejrzenia filmu ,,Upadek’’ widać tam jak na dłoni że Niemcy wtedy dostali narodowej zbiorowej schizofrenii, jak to Hitler do samego końca wierzył w swoje urojone wizje mimo że najbliżsi współpracownicy i generałowie widzieli że mu pojechało pod sufitem .Nie jest to przypadek odosobniony, gdyż jest to standard w państwach totalitarnych. Tam jest taka niesamowita scena jak jeden z generałów proponuje żonie Goebbelsa z dziećmi ucieczkę z otoczonego Berlina, a ona odmawia mówiąc że ,,BEZ NARODOWEGO SOCJALIZMU ZYCIE NIC NIE JEST WARTE’’ więc truje swoje dzieci a potem popełniają samobójstwo. Tak samo w Rosji wszyscy wokoło wiedzieli że Stalin jest szurnięty i nie było odważnego żeby mu to przynajmniej powiedzieć. Tak że jedni uważali go za geniusza ,że w ciągu paru lat doprowadził Niemcy do potęgi militarnej a drudzy za złego stratega że w konsekwencji działań militarnych doprowadził Niemcy w przeciągu sześciu lat do rozbiorów i Niemcy jako takie przestały istnieć.
Iceman
10 miesięcy temu
Obok kogo zawiśnie Łukaszenka ?
Ktos
10 miesięcy temu
Boze daj nam w polsce takiego Łukaszenkę..
PawełS.Marino
10 miesięcy temu
Nie wiadomo czy powiedzmy Jutro czy po jutrze powieszą tego co się odgraża.
istina47
10 miesięcy temu
U polakow co dotyczy tytulu pytan nie ma , a u mnie sa. Oczywiscie ze wiszacy sam nie moze powiesic, tym bardziej otrzymac z tego satysfakcje, wtedy naprasza sie pytanie,powiesic obok siebie, to co, z boku czy tak zeby wygodnie bylo ogladac wiszacego?I jeszcze jedno, co to jest za takie polskie wolne podejscie do nazwisk,Lukaszenko nigdy nie byl Lukaszenka , bo w koncu nazwiska jest o i to nie zmienia sie przemawiajac i do kobiety.A co dotyczy wypowiedzi Lukaszenko, wpelni sie zgadzam, ma racje chlop.
Polopiryna
10 miesięcy temu
predzej Bialorusini powiesza Lukaszenke
bELaFBsb
ferdek
10 miesięcy temu
U nas takie sprawy zalatwia seryjny samobojca i po ptakach
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić