aktualizacja 

Rosja oferuje pomoc. Chodzi o koronawirusa

333

Od kiedy głównym problemem świata jest koronawirus, wyścig o szczepionkę trwa. Niedawno ogłoszono skuteczność szczepionki Pfizer a Rosja zapowiada, że już jest gotowa do wysyłki swojej szczepionki.

Rosja oferuje pomoc. Chodzi o koronawirusa
Władimir Putin poinformował o tym, że rosyjska szczepionka jest gotowa do dostarczenia innym państwom. (Getty Images)

W sobotę rozpoczął się szczyt G20. Głównym tematem rozmów głów państw była walka z koronawirusem. Nie zabrakło przede wszystkim rozmów o wprowadzeniu szczepionki, która prawdopodobnie jest jedyną szansą na opanowanie pandemii.

Kilka tygodni temu firma Pfizer poinformowała świat o skuteczności swojej szczepionki. Preparat ochronił przed zakażeniem ponad 90 proc. zaszczepionych ochotników. Wprowadzenie jej na rynek to teraz cel większości państw na świecie.

Zamówienia do giganta farmaceutycznego trafiają teraz w milionach sztuk. Władimir Putin powiedział jednak, że rosyjscy naukowcy opracowali już szczepionkę, która jest gotowa do dostarczenia innym państwom.

Putin poinformował o ponad 90 proc. skuteczności rosyjskiego preparatu zaraz po ogłoszeniu Pfizera. Okazuje się, że obie szczepionki mogą trafić na rynek w podobnym czasie.

Putin poinformował też o pracach nad kolejnymi dwiema szczepionkami. Mają one być na ostatnim etapie badań klinicznych, więc jeśli okażą się równie skutecznie, Rosja jest gotowa je szybko wprowadzić na rynek. Prezydent Rosji zaznaczył również, że stworzenie skutecznych szczepionek jest "naszym wspólnym celem".

Mimo że jesteśmy optymistycznie nastawieni do postępu w opracowywaniu szczepionek, terapii i narzędzi do diagnozy COVID-19, musimy pracować nad stworzeniem warunków dla przystępnego cenowo i sprawiedliwego dostępu do tych narzędzi dla wszystkich państw - powiedział król Arabii Saudyjskiej na szczycie G20.
Zobacz także: Zobacz też: Liczba zgonów rośnie. Dr Grzesiowski: "Jesteśmy u kresu wytrzymałości"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić