aktualizacja 

Rosjanie jechali bezdrożami. Polski pomnik zrównano z ziemią

Smutne informacje przekazało Stowarzyszenie Memoriał, niezależna rosyjska organizacja pozarządowa, która dokumentuje stalinowskie zbrodnie. Pomnik, upamiętniający polskie i litewskie ofiary sowieckiej deportacji do Galaszoru w Kraju Permskim w Rosji zrównano z ziemią.

Rosjanie jechali bezdrożami. Polski pomnik zrównano z ziemią
Stowarzyszenie Memoriał spieszy ze smutną informacją. Zniszczono pomnik upamiętniający Polaków i Litwinów. (Telegram)

To dosłownie nie mieści się w głowie. Przykrą wiadomość przekazał lokalny aktywista Stowarzyszenia Memoriał - Aleksiej Kamienskich.

Pomnik postawiono w 2016 roku na cmentarzu byłej osady zesłańców Galaszor, która działała w latach 1939-1970.

Ufundowała go litewska organizacja, która upamiętnia ofiary represji. Fundusze pochodziły m.in. ze społecznej zbiórki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska na tym straci? Generał nie ma wątpliwości

Na pomniku znajdowały się napisy: "Tutaj pochowano Litwinów i Polaków, ofiary represji politycznych 1945 roku" oraz "Pamiętamy o was, kochamy was, tęsknimy. Rodacy". Z kolei na dwóch płytach metalowych wypisano nazwiska ofiar represji.

Pomnik upamiętniający Polaków i Litwinów zniszczony

Właśnie otrzymałem informację o likwidacji pomnika polskich i litewskich zesłańców, którzy zginęli w osadzie Galaszor na północy Kraju Permskiego. Sprzęt (budowlany) jechał bezdrożami, omijając miejscowości, by mieszkańcy, którzy opiekują się cmentarzem, nie podnieśli alarmu - relacjonował Kamienskich, co cytuje Polska Agencja Prasowa.

PAP podaje za Memoriałem (organizacją zdelegalizowaną przez rosyjskich rządzących), że do Galaszoru w 1945 roku oraz w następnych latach wywiezionych zostało blisko 60 polskich i litewskich rodzin z obszaru Litwy.

Mieszkali w barakach zbudowanych z wycinanego lasu. W 1957 roku wielu Litwinów zdołało wyjechać na Litwę, a Polacy - do Polski - poinformował Memoriał, co cytuje PAP.

W Galaszorze zostało pochowanych prawie 100 osób deportowanych z Litwy. Potem osada całkowicie opustoszała (do 1970 roku).

Trwa ładowanie wpisu:telegram
Autor: PŁA
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić