aktualizacja 

Rosyjskie wojska weszły do Charkowa. Ukraińcy odbili miasto

Rosjanie wkraczają do Charkowa w północno-wschodniej części kraju. Doniesienia o napaści wrogich sił na kolejny duży ośrodek miały oficjalnie potwierdzić władze państwa. Jak podały w niedzielę po południu ukraińskie media, finalnie miasto udało się odbić.

Rosyjskie wojska weszły do Charkowa. Ukraińcy odbili miasto
Walki o ukraińskie miasta trwają (Getty Images)

Doniesienia o wkroczeniu rosyjskich żołnierzy do Charkowa zostały przekazane przez agencję Reutera. Już w piątek 25 lutego z najechanego kraju docierały informacje o rozpoczęciu przez wroga oblężenia tego miasta.

W centrum Charkowa zauważono obecność rosyjskich pojazdów opancerzonych. Wojskowo-cywilne władze Charkowa, na czele których stoi Ołeg Sinegubow, apelują do mieszkańców miasta. Ostrzegają, aby pod żadnym pozorem nie opuszczali schronów.

Ołeg Sinegubow zwraca się do mieszkańców za pośrednictwem portalu społecznościowego Telegram. Jak podkreślił we wpisach, cywile nie tylko nie powinni opuszczać schronów, ale nawet – jeśli nie zdążyli lub nie chcieli się do nich udać – w ogóle nie wychodzić z domów i mieszkań.

Prosimy mieszkańców, aby nie opuszczali schronów. Cywile nie mogą wychodzić na ulice – napisał Sinegubow w serwisie Telegram.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ołeg Sinegubow ostrzegł cywilów, że na terenie Charkowa obecnie trwają starcia sił ukraińskich z rosyjskimi. Są one skoncentrowane w centrum miasta i mają na celu wyeliminowanie nieprzyjacielskich pojazdów, które wjechały do miasta dziś w godzinach porannych.

W centrum miasta trwa obecnie operacja mająca na celu wyeliminowanie pojazdów rosyjskich wojsk okupacyjnych, które wdarły się do Charkowa w niedzielę rano – informował Sinegubow (Telegram).

Siły nieprzyjaciela przypuściły atak na Charków już w dniu rozpoczęcia wojny. Jeszcze w nocy poprzedzającej wkroczenie do miasta rosyjscy żołnierze wysadzili sąsiadujący z nim gazociąg. Wystrzelili także rakietę, która trafiła w budynek mieszkalny. Zginęła jedna z lokatorek.

Przebieg walk w Charkowie relacjonuje między innymi Olga Tokariuk. Niezależna dziennikarka zamieściła na Twitterze filmik z oblężonego miasta. Uchwycono na nim płonący rosyjski czołg. Przekazała także mieszkańcom, aby zostali w domach, a z okien rzucali we wroga koktajlami Mołotowa lub strzelali. Z takim samym apelem zwrócił się do mieszkańców także wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Po południu ukazały się informacje, że Charków udało się odbić.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Co zrobić, aby powstrzymać Putina? Były szef MSZ wzywa do działania
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić