Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Miała 87 lat

31

Nie żyje najstarsza liberalna sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego. Ruth Bader Ginsburg odeszła w swoim domu w Waszyngtonie. Na temat śmierci Ginsburg zabrali głos m.in. prezydent Donald Trump i Bill Clinton. W trakcie swojej praktyki prawniczej wspierała osoby doświadczające dyskryminacji.

Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Miała 87 lat
W chwili śmierci Ruth Bader Ginsburg miała 87 lat (Getty Images, Alex Wong , Staff)

Ruth Bader Ginsburg zmarła w piątek 18 września. Była najstarszą liberalną sędzią Sądu Najwyższego i drugą kobietą, która piastowała ten urząd. Pracowała w sądzie przez 27 lat aż do swojej śmierci. Zdobyła międzynarodową sławę jako specjalistka w sprawach dotyczących dyskryminacji na tle rasowym, z powodu płci lub orientacji seksualnej.

Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Na co zmarła sędzia Sądu Najwyższego?

Ruth Bader Ginsburg zmarła w wyniku powikłań związanych z chorobą nowotworową. Jak podaje Wirtualna Polska, sędzia przez 11 lat zmagała się z rakiem trzustki, a później rakiem jelita grubego. Mimo złego stanu zdrowia i konieczności przejścia chemioterapii odmówiła ustąpienia ze stanowiska w Sądzie Najwyższym.

Sędzia została upamiętniona przez Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych i Ruth Bader Ginsburg nie zgadzali się w kwestiach politycznych. Mimo tego prezydent wyraził żal z powodu śmierci sędzi i wyznał, że przyjął wiadomość ze smutkiem.

Udowodniła, że można się z kimś nie zgadzać, nie będąc dla niego nieprzyjemnym. Jej opinie, także te najbardziej znane, dotyczące równouprawnienia kobiet i niepełnosprawnych, zainspirowały wszystkich Amerykanów i pokolenia wielkich prawniczych umysłów – cytuje oświadczenie Donalda Trumpa Wirtualna Polska.
Zobacz także: Zobacz też: Steve Bannon aresztowany. Doradca Donalda Trumpa oskarżony o defraudację

Na temat Ruth Bader Ginsburg zabrał głos również Bill Clinton. Były prezydent USA opublikował swoje oświadczenie na Twitterze. Jak dowodził w tekście, Ginsburg udoskonaliła amerykańską demokrację.

Życie i przełomowe opinie Ruth Bader Ginsburg zbliżyły nas do doskonalszego ustroju. Jej dobitny bunt zaś przypominał nam, że odchodzimy od konstytucji na własne ryzyko – napisał Bill Clinton na Twitterze.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić