Aleksander Sławiński| 

Zapadła decyzja Sądu Najwyższego o ważności wyborów. Część protestów uznana

7

W poniedziałek Sąd Najwyższy wydał uchwałę o ważności wyborów prezydenckich. Tym samym sędziowie oficjalnie uznali legalność objęcia przez Andrzeja Dudę urzędu na drugą kadencję. Część z protestów wyborczych została uznana, jednak według SN, naruszenia kodeksu nie miały wpływu na wynik.

Zapadła decyzja Sądu Najwyższego o ważności wyborów. Część protestów uznana
W poniedziałek odbyło się posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, w czasie którego uznano ważność wyborów prezydenckich. (PAP, PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka)

W poniedziałek dokładnie w południe doszło do zebrania członków Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, działającej w ramach Sądu Najwyższego. Sędziowie przekazali opinię o ważności wyborów prezydenckich.

Wobec tego, zgodnie z konstytucją, SN przyjął uchwałę o ważności wyborów prezydenckich, stwierdzając, że powtórzone wybory odbyły się w pełni legalnie, a odwołanie wyborów 10 maja i ich ponowna organizacja są prawomocne.

Według sędziów w Polsce nie istnieją przepisy pozwalające na działania stosowne do pandemii koronawirusa, więc fakt, że wybory nie odbyły się w zaplanowanym terminie, mimo braku wprowadzenia stanu wyjątkowego, nie przekreśla legalności powtórzonych wyborów, które miały na celu "rozszerzy prawo do głosowania, zasadę demokratyzmu i zapewnić ciągłość władzy".

Sąd Najwyższy nawiązał też do wielokrotnych zarzutów o stronniczość mediów. Szczególnie wiele skarg wpłynęło na relacjonowanie kampanii przez telewizję publiczną.

Dobrą praktyką powinno być neutralne podejście władz publicznych do kampanii wyborczej. Kampania powinna być relacjonowana, szczególnie w mediach publicznych, w sposób rzetelny - stwierdził SN, jednocześnie stwierdzając, że istniały inne źródła informacji, więc nie ograniczono prawa wolnego wyboru.

Czytaj także:

Rozpatrywanie protestów wyborczych

Spośród niemal 6 tysięcy protestów wyborczych, czyli ponad 100 razy więcej niż pięć lat temu, SN uznał za zasadne jedynie 93, większość z nich dotyczyła wyborów korespondencyjnych m.in. nieodpowiedniego zaadresowania przesyłki z pakietem wyborczym. Jednocześnie, jak stwierdził, złamanie kodeksu wyborczego nie miało w tym przypadku wpływu na wynik wyborów.

Znaczą większość, m.in. protest sztabu Rafała Trzaskowskiego pozostawiono bez dalszego biegu. Powodem były m.in. zły termin złożenia protestu, złożenie go przez osobę nieuprawnioną, czy zarzuty, które nie mieszczą się w przewidywanych ramach. Dotyczyło to m.in.skarg zwiążanych z mediami publicznymi.

Należy podkreślić, że sprawozdanie zostało przyjęte jednomyślnie. PKW składa się z sędziów i przedstawicielu wszystkich klubów poselskich w Sejmie. Na podstawie posiadanych dokumentów i informacji o przebiegu głosowania w 28 czerwca i 12 lipca PKW nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które mogły wywrzeć wpływ na wynik wyborów - skomentował Sylwester Marciniak przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Zobacz także: Rekordowa liczba zakażeń. Emilewicz: to nie przez wybory

Zobacz także: Rekordowa liczba zakażeń. Emilewicz: to nie przez wybory
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić