Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Rydzyk na ławie oskarżonych. Ojcu dyrektorowi grozi więzienie

17
Podziel się

W piątek rozpoczyna się proces karny stowarzyszenia Watchdog przeciw Fundacji Lux Veritatis, którą zarządza ojciec Tadeusz Rydzyk. W przypadku uznania winy duchownemu i jego współpracownikom grozi nawet więzienie!

Rydzyk na ławie oskarżonych. Ojcu dyrektorowi grozi więzienie
Ojciec Tadeusz Rydzyk (Flickr)
bEEFsEqd

Przedstawiciele Fundacji Lux Veritatis odpowiedzą za nieudostępnienie informacji dot. wydatków z publicznych pieniędzy. Początki tej sprawy sięgają 2016 roku. Wówczas organizacja Watchdog chciała uzyskać stosowne wiadomości w tym zakresie, ale fundacja nie odpowiedziała.

Wobec tego sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten organ orzekł, że przedstawiciele Lux Veritatis dopuścili się bezczynności z rażącym naruszeniem prawa. Poza tym fundacja miała zapłacić 1 tys. zł.

bEEFsEqf

Krótko przed wyrokiem organizacja założona przez Rydzyka udostępniła niepełne dane. O sprawie dowiedziała się też prokuratura, która odmówiła wszczęcia postępowania karnego.

W związku z tym przedstawiciele Watchdog wznieśli subsydiarny akt oskarżenia. Trafił on do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w czerwcu 2020 roku.

Proces przeciwko fundacji Rydzyka. Jak będzie wyglądać?

bEEFsEql

W rozmowie z WP Szymon Osowski, prawnik i szef organizacji Sieć Obywatelska Watchdog Polska, opowiedział, jak będzie wyglądać nietypowy proces.

Nasz prawnik wystąpi na sali w roli prokuratora, ja będę głównym świadkiem oskarżenia. W tej chwili nie ujawnię jeszcze, jakiej kary będziemy żądać - zaznaczył.

Jeżeli wina zostanie uznana, o. Rydzykowi i jego współpracownikom grozi więzienie. Pojawiają się informacje, że za takie przewinienie przewidziane jest nawet 10 lat pobytu "za kratkami".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEFsEqG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Observator
3 miesiące temu
Paranoja to przyjęcie jakiejś nierzeczywistej tezy i próbowanie jej udowodnienia wszelkimi legalnymi i nielegalnymi środkami. Pod pięknie brzmiącym zawołaniem: "STOP HEJT Twoje zdanie jest ważne ale nie może ranić innych" - niepięknie brzmiący wywód o rzekomych i nigdy nie udowodnionych przestępstwach księdza Tadeusza Rydzyka. To jest zbiorowy objaw paranoi i tym gorzej dla ciebie jeśli próbujesz się bronić. Ksiądz RYDZYK prowadzi swoją działalność misyjną już od 30 lat. W tym czasie rządy sprawowała lewica, prawica oraz liberałowie i jakoś nikt nie dopatrzył się w jego działalności czynu zabronionego. Ale hejciarze owszem, oni wiedzą lepiej niż prokurator, sąd i Pan Bóg razem wzięci.
xaxa
5 miesięcy temu
Więzienie ? ? ? Już widzę jak PiS w ramach przeprosin płaci kolejne 400 milionów Rydzowi ( w końcu nie ze swojej kieszeni płacą ).
Kaska
6 miesięcy temu
A ja mysle że wreszcie nastąpi przełom i dostanie to na co zasłużył . A rządzący pogonią cwaniaka tam gdzie jego miejsce . Na dziesiąty zagon chet za wsią. Z niego jest taki kapłan jak ze mnie ksiądz.Niech się rząd obudzi i odetnie ryja od kasy.
bEEFsEqH
matros
6 miesięcy temu
Rydzyk w wiezieniu ???!!! Redaktor nieświadom, w jakich realiach zyje ???
katolikcvhhdd
6 miesięcy temu
Tej szuji nic nie zrobią jest nietykalny jak kaczor, obraził żonę prezydenta, wysmiewal się z czarnego kapłana i co nic dalej doił ludzi i państwo, sanepid też nie dopatrzył się żadnych uchybień z ostatniej imprezy z rzadzacymi
katolik
6 miesięcy temu
A kto go będzie sądził sędzia powołany przez ziobre śmiech puki rządzą to włos z głowy mu nie spadnie
emi
6 miesięcy temu
kto sie odwazy skazac kleche wazniejszego niz papiez,jak on sie nawet Boga nie boi
aga
6 miesięcy temu
Ręka rękę myje.Jego ludzie u władzy,więc jest nietykalny.
Dratewka
6 miesięcy temu
Tacy ludzie,z takimi pieniędzmi w lokalach bezczynszowych nie przesiadują ,kule ich się nie imają .Jak widać kasa ma wielką moc .
Alex
6 miesięcy temu
Grozi mu najwyżej rozmowa z Ziobro i postawienie do pionu urzędnika państwowego. Nie podniecajcie się, Rydzyk to potęgą.
Pol
6 miesięcy temu
Bóg i podatki. Skoro Bóg nie daje z nim rady to może skarbówka by się za niego wziela
Prawo
6 miesięcy temu
Jakoś nie wydaje mi się żeby w Polsce ktoś miał jaja na tyle wielkie żeby go wsadzic
oko
6 miesięcy temu
nareszcie
bEEFsEqz
ala
6 miesięcy temu
Prędzej z niebo posypią się złote monety niż ten pan pseudo duchowny pójdzie do więzienia!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić