oprac. Magdalena Nałęcz-Marczyk| 
aktualizacja 

Sędzia SN Stanisław Zabłocki przechodzi w stan spoczynku. Robi to, by pozostać "wiernym poglądom prawnym"

113

Prezes Izby Karnej SN Stanisław Zabłocki rezygnuje ze swojej funkcji i przechodzi w stan spoczynku. W oświadczeniu wyjaśnia, że to gest sprzeciwu wobec ustawy dyscyplinującej i przewidywanej nominacji nowych sędziów, którzy zostaliby jego podwładnymi.

Sędzia Stanisław Zabłocki nie chce być dłużej prezesem Izby Karnej SN
Sędzia Stanisław Zabłocki nie chce być dłużej prezesem Izby Karnej SN (PAP, Rafał Guz)

" (...) Z dniem 13 lutego 2020 r. przechodzę w stan spoczynku" - oświadczył prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki. Sędzia skierował odpowiednie pismo do I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Wyjaśnił w nim, dlaczego podjął taką decyzję.

Kluczowe okazują się: wejście w życie w piątek ustawy dyscyplinującej oraz przewidywane powołanie 2 nowych sędziów do Izby Karnej. "Rozwiązania przyjęte w tej ustawie praktycznie niweczą standardy wskazane w przywołanych wyżej orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Sądu Najwyższego, a w konsekwencji respektowanie tych rozwiązań pozostawałoby w głębokim konflikcie z moim sędziowskim sumieniem" - napisał Zabłocki w kontekście dokumentu przyjętego przez Sejm.

Zaznaczył, że by "pozostać wiernym swoim poglądom prawnym", przechodzi w stan spoczynku "w przeddzień wejścia tej ustawy w życie". Zabłocki zauważa również, że KRS podjął decyzję o przedstawieniu prezydentowi 2 osób do nominacji na stanowiska sędziowskie w Izbie Karnej. Ich "status bezstronności i niezawisłości może budzić wątpliwości" - twierdzi sędzia.

Zobacz także: Zobacz też: Borys Budka o wystąpieniu Beaty Szydło. "Znów okłamuje PE"

Sędzia Stanisław Zabłocki chciał odejść z SN w 2019 r.

We wpisie na Facebooku Stanisław Zabłocki dodaje, że "prawnik nie może łamać zasad i nie może dawać przykładu łamania zasad, w szczególności w czasie, gdy tak wiele zależy od tego, jak młodzi sędziowie, młodzi prawnicy będą podchodzili do dbałości o zasady".

"Jestem też przekonany, że są chwile, w których trzeba powiedzieć: NIE. Są momenty, w których takie NIE musi wybrzmieć, również po to, aby o wolnych sądach pamiętali wolni ludzie. Zatem mówię NIE, nie przyłożę ręki do procedowania w oparciu o ustawę, której rozwiązania uważam za sprzeczne z przepisami polskiej Konstytucji oraz z wartościami uznawanymi na fundamenty prawa unijnego" - podkreślił sędzia.

Zabłocki chciał odejść z sądu już w ubiegłym roku. Wspomina o tym w oświadczeniu. Wtedy sprzeciwiał się konieczności wyznaczania posiedzeń tzw. sędziom dublerom oraz nowemu regulaminowi SN. Ostatecznie wycofał wniosek.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić