Sensacyjne odkrycie pod Grunwaldem

372

Według dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to największe i najbardziej sensacyjne odkrycie trwających od kilku lat badań. Pod Grunwaldem wyciągnięto z ziemi dwa topory bitewne, które miały brać udział w słynnej średniowiecznej btiwie.

Sensacyjne odkrycie pod Grunwaldem
(Getty Images)

Sensacyjne odkrycie pod Grunwaldem. Jeden z członków ekipy poszukiwawczej odnalazł w ziemi dwa topory bitewne, które brały udział w jednej z największych średniowiecznych bitew. Co ciekawe, topory, które mają ponad 600 lat, są w bardzo dobrym stanie.

Topory odnalazł członek ekipy poszukiwawczej - Aleksander Miedwiediew, który już od siedmiu lat uczestniczy w badaniach. Tylko w tym roku oprócz toporów udało się znaleźć też bełty od kuszy, groty strzał, fragmenty ostróg czy broni białej.

To sensacja archeologiczna na skalę ogólnopolską, a kto wie może nawet na skalę ogólnoeuropejską. Muszę powiedzieć, że w ciągu siedmiu lat naszych badań archeologicznych nigdy nie mieliśmy tak ekscytującego, tak ważnego i tak świetnie zachowanego znaleziska - relacjonował dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, dr Szymon Drej.

Topory były używane podczas średniowiecznej bitwy

Jak zapewnia dyrektor muzeum, kontekst tych znalezisk jak i datowanie wstępne, klasyfikacja i typologia wskazują jednoznacznie, że są znaleziska bezpośrednio powiązane ze starciem Grunwaldzkim z 1410 roku.

Dokładnej lokalizacji tego znaleziska nie będziemy ujawniać, to nie jest przypadkowe miejsce i planujemy w najbliższym czasie całe to stanowisko przebadać. Sądzimy, że niejeden zabytek w tym miejscu może tkwić - tłumaczył dr Szymon Drej.
Zobacz także: Niezwykłe znalezisko w jeziorze Lednica. Nurkowie znaleźli skarby sprzed tysiąca lat
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić