Sensacyjne odkrycie pod Grunwaldem

372
Podziel się:

Według dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to największe i najbardziej sensacyjne odkrycie trwających od kilku lat badań. Pod Grunwaldem wyciągnięto z ziemi dwa topory bitewne, które miały brać udział w słynnej średniowiecznej btiwie.

Sensacyjne odkrycie pod Grunwaldem
(Getty Images)

Sensacyjne odkrycie pod Grunwaldem. Jeden z członków ekipy poszukiwawczej odnalazł w ziemi dwa topory bitewne, które brały udział w jednej z największych średniowiecznych bitew. Co ciekawe, topory, które mają ponad 600 lat, są w bardzo dobrym stanie.

Topory odnalazł członek ekipy poszukiwawczej - Aleksander Miedwiediew, który już od siedmiu lat uczestniczy w badaniach. Tylko w tym roku oprócz toporów udało się znaleźć też bełty od kuszy, groty strzał, fragmenty ostróg czy broni białej.

To sensacja archeologiczna na skalę ogólnopolską, a kto wie może nawet na skalę ogólnoeuropejską. Muszę powiedzieć, że w ciągu siedmiu lat naszych badań archeologicznych nigdy nie mieliśmy tak ekscytującego, tak ważnego i tak świetnie zachowanego znaleziska - relacjonował dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, dr Szymon Drej.

Topory były używane podczas średniowiecznej bitwy

Jak zapewnia dyrektor muzeum, kontekst tych znalezisk jak i datowanie wstępne, klasyfikacja i typologia wskazują jednoznacznie, że są znaleziska bezpośrednio powiązane ze starciem Grunwaldzkim z 1410 roku.

Dokładnej lokalizacji tego znaleziska nie będziemy ujawniać, to nie jest przypadkowe miejsce i planujemy w najbliższym czasie całe to stanowisko przebadać. Sądzimy, że niejeden zabytek w tym miejscu może tkwić - tłumaczył dr Szymon Drej.
Zobacz także: Niezwykłe znalezisko w jeziorze Lednica. Nurkowie znaleźli skarby sprzed tysiąca lat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić