o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Sensacyjne odkrycie pod zamkiem w Olsztynie. Nie przypuszczali, co tam znajdą

103
Podziel się

Pod zamkiem w Olsztynie koło Częstochowy (województwo śląskie) archeolodzy natrafili na coś niezwykłego. Odkryli tam prawdopodobnie największy na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej system jaskiń.

Sensacyjne odkrycie pod zamkiem w Olsztynie. Nie przypuszczali, co tam znajdą
Pod zamkiem w Olsztynie archeolodzy znaleźli największy na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej system jaskiń (Urząd Gminy Olsztyn k. Częstochowy)
bDnzXDlx

Badania archeologiczne w Olsztynie pod Częstochową trwają od 3 lat. Jak przekazuje Urząd Gminy Olsztyn, towarzyszą one finansowanym ze środków unijnych pracom, które mają na celu zabezpieczenie ruin.

Niezwykłe odkrycie pod zamkiem w Olsztynie koło Częstochowy

Teraz archeolodzy natrafili na szczelinę, która prowadzi do podziemnych korytarzy.

bDnzXDlz
Badający to miejsce specjaliści twierdzą, że może to być największy na całej Jurze system jaskiń. Swoje przypuszczenia opierają na podstawie przeprowadzonych badań elektrooporowych. Potwierdza to bezpośrednia obserwacja. Po przeciśnięciu się przez nowopowstałą w obecnym dnie jaskini szczelinie widać rozchodzące się w dwóch kierunkach korytarze – czytamy na stronie Urzędu Gminy Olsztyn k. Częstochowy.

Co odkryto w jaskiniach pod zamkiem w Olsztynie?

W jaskiniach badacze natrafili na szczątki zwierząt sprzed epoki lodowcowej. Zauważono tam także obecność nieznanego dotąd gatunku chrząszcza. Poza tym odkryto również narzędzia używane przez neandertalczyków w środkowym paleolicie - krzemienne tak zwane lewaluaskie ostrza. To jednak nie wszystko.

Jak wykazały badania, w odkrytej jaskini znajdowała się kuźnica z piecem do wytopu metalu! Archeolodzy uważają, że pochodzi ona z XV wieku.

bDnzXDlF
Jest to absolutnie nietypowe znalezisko, ponieważ nie zdarzało się, by kuźnice istniały w jaskiniach czy innych podziemiach, skąd trudno odprowadzić dym i gazy toksyczne. Pod znajdującym się tam piecem znaleziono tak zwaną ofiarę zakładzinową – szczątki szczeniaka - którą niegdyś złożono pod piecem, co miało gwarantować udany wytop metalu - podaje Urząd Gminy Olsztyn k. Częstochowy.
bDnzXDma
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(103)
Mcluk
4 miesiące temu
Proszę o więcej takich artykułów i szerzej opisywać takie ciekawostki.
Jagna
4 miesiące temu
Byłam tam kilka razy i nawet nie wiedziałam jakie tajemnice skrywają się pod tymi ruinkami. Świetne odkrycia, poruszają wyobraźnie jak to dawniej, nawet dziesiątki tysięcy lat wstecz wyglądało to miejsce.. :)
Ola
4 miesiące temu
Biedny Piesio. Szkoda Piesia.
bDnzXDmb
lpp
4 miesiące temu
Jak szanowny dziennikarz myśli, że budując piec hutniczy nie wiedzieli, że trzeba odprowadzić dym i nie zrobili tego, to znaczy, że pan dziennikarz nie myśli. Zapalcie se tam szluga i patrzajcie, kaj dym pita.
Siriurs
4 miesiące temu
W latch 70-tych ub. wieku, znaleźliśmy jako dzieciaki wejście do sytemu korytarzy pod zamkiem będzińskim. Zgłosiliśmy to władzom, a one... zamurowały wejście, zasypały gruzem oraz ziemią, i do tej pory...po ptokach. Tajemnica tkwi jeszcze w nas.
Najnowsze komentarze (103)
Ciekawy
4 miesiące temu
A co tam słychać o złotym pociągu.
Ryszard
4 miesiące temu
Archeolog to strasznie stresujący zawód - ciągle w szoku.
Pio
4 miesiące temu
To jest prawdziwy złoty pociąg!!! Brawo
retaw43343
4 miesiące temu
a już myślałem że odkryli tunele z oświetleniem-Piątkowska-Borek takie zdjęcie umieściła na stronie głównej.
retaw43
4 miesiące temu
a już myślałem że odkryli tunele z oświetleniem-Piątkowska-Borek takie zdjęcie umieściła na stronie głównej.
retaw
4 miesiące temu
a już myślałem że odkryli tunele z oświetleniem-Piątkowska-Borek takie zdjęcie umieściła na stronie głównej.
piter
4 miesiące temu
A te lampy to tak na poczekaniu zamontowali...
Twój Nick
4 miesiące temu
Dobrze, że nie pojechał tam Adrian agitować na wybory. Z pewnością szukaliby jaskiń pod Olsztynem .... na Mazurach
bDnzXDlT
ssss
4 miesiące temu
Myślałem, ze chodzi o prehistoryczne lampy...
dd3d
4 miesiące temu
Mamy złoty pociąg :D
kos
4 miesiące temu
arheolodzy w szoku? a spoleczenstwo musi placic takim co z tego i tak nic nie wynika. marnotrawstwo pieniadza?
JPK
4 miesiące temu
Stanowisko archeologiczne i paleontologiczne w Jaskini Zamkowej Dolnej w Olsztynie (jest również Jaskinia Zamkowa Górna, której zasypane wejście znajduje się w tzw. Labiryncie) jest znane w świecie naukowym od pół wieku. Pierwsze wykopaliska w jaskini przeprowadzili w latach 1969-1971 ówcześni pracownicy Muzeum w Częstochowie (równolegle badano również dwie jaskinie w Górach Towarnych w sąsiednich Kusiętach). Najważniejszym odkryciem było stwierdzenie w badanych jaskiniach śladów penetracji człowieka z późnej fazy środkowego paleolitu (krąg mustierski, rzeczywiście przypisywany neandertalczykowi), lecz także z paleolitu górnego (krąg oryniacki) i schyłkowego (w Kusiętach), a także z okresów późniejszych. Materiały paleolityczne z Jaskini Zamkowej Dolnej można dziś zobaczyć na wystawie w Muzeum w Częstochowie. Ciekawym znaleziskiem z tejże jaskini są pozostałości późnośredniowiecznego pieca dymarskiego oraz ślady przetapiania miedzi, co rzuca światło na sposób wykorzystywania jaskini w obrębie zamku. Odkryto tu także m.in. dobrze zachowany grot strzały kuszy, liczne fragmenty ceramiki i inne przedmioty. Uczestnicy ekspedycji wraz z członkami Speleoklubu Częstochowskiego dokonali wówczas wejścia "wspinaczkowego" na szczyt wieży zamkowej (pisała o tym prasa lokalna) i wykonali pomiary jej wnętrza. Było ona do znacznej wysokości zasypane zagruzowanym humusem. W owym czasie nie nie mieliśmy jednak ani sił, ani środków, aby zbadać owe zasypisko. Nie udało się również dotrzeć do próżni wewnątrz masywu poprzez otwór widoczny z prawej strony zdjęcia, gdyż po kilku metrach dalszą drogę zagrodziło nam niemożliwe do pokonania zwężenie. Dzisiejszym eksploratorom Jaskini Zamkowej Dolnej życzę powodzenie i nowych ciekawych odkryć. Uczestnik dawnych badań
Przerażony
4 miesiące temu
Znaleźli tam jakieś paragony?
jajakobyłt
4 miesiące temu
szaaaaa ..... w tej jaskini PIS skarby chowa. Glemboko korytarzem na koncu i w lewo. Miliardy....
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić