"Sezon grzybowy w pełni". Leśnicy pokazali smutne zdjęcie

12

Śmieci w polskich lasach to prawdziwa plaga. Leśnicy po raz kolejny zwrócili się wszystkich, którzy odwiedzają lasy. "Przyniosłeś pełne, zabierz puste. To takie proste" - apelują.

"Sezon grzybowy w pełni". Leśnicy pokazali smutne zdjęcie
Leśnicy pokazali smutne zdjęcie z lasu. (Facebook)

Na facebookowym profilu Lasów Państwowych opublikowano smutny widok w lesie. Na zdjęciu widzimy grzyby pośród jesiennych liści i... tzw. małpkę, czyli szklaną butelkę po wódce.

Sezon grzybowy w pełni... - komentują ten smutny widok pracownicy Lasów Państwowych.

Zdjęcie ukazuje bardzo poważny i cały czas aktualny problem zaśmiecania polskich lasów. - Przyniosłeś pełne, zabierz puste... To takie proste... - apelują leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najsmaczniejsze grzyby jesieni. Koniecznie poznaj te gatunki

Polskie lasy, mimo wielu akcji i apeli toną w śmieciach. Pomimo ciągłych akcji edukacyjnych problem wciąż narasta. Trzeba pamiętać, że lasy mają ogromne znaczenie dla klimatu, gospodarki, pełnią funkcje ochronne, są też miejscem do wypoczynku, rekreacji, siedliskiem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Ogniwem, który nie pasuje do tego miejsca są śmieci. Nie tylko szpecą naturalny krajobraz, zniechęcają do odwiedzania lasu, ale są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt i zmieniają ich naturalne zachowania.

Szklana butelka wyrzucona w lesie może być przyczyną pożaru. Należy pamiętać, że działa ona jak soczewka skupiająca promienie słoneczne, które przechodząc przez nią łączą się w jednym punkcie, gdzie znacznie podnosi się temperatura i dochodzi do zapłonu.

Plastikowa butelka z kolei, przykładowo po słodkim napoju zwabia owady, często rzadkie i chronione gatunki, czy inne drobne zwierzęta, które wchodząc do niej raczej już z niej nie wyjdą. Śmieci rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić