Skamieliny mają 150 mln lat. Należą do "dziadka" współczesnego krokodyla

77

W Argentynie znaleziono szkielet sprzed 150 mln lat. Należy do nieznanego wcześniej gatunku Burkesuchus mallingrandensis. Naukowcy stwierdzili, że, chociaż jest przodkiem krokodyli, to żył na lądzie.

Skamieliny mają 150 mln lat. Należą do "dziadka" współczesnego krokodyla
W Chile znaleziono szkielet sprzed 150 mln lat. (YouTube)

Szkielet został odkryty w górach na południu Chile w pobliżu miasta Mallin Grande. Argentyńskie Muzeum Nauk Przyrodniczych ogłosiło w piątek, że kości należą do przodka współczesnego krokodyla. Gatunek został nazwany Burkesuchus mallingrandensis.

Nowy gatunek sprzed 150 mln lat

Skamielina ma 150 mln lat. Dla naukowców jest to bardzo ważne odkrycie, które pozwoli prześledzić ewolucję krokodyli i pomoże zrozumieć, w jaki sposób te gady przeszły z życia lądowego do wodnego.

Około 200 milionów lat temu krokodyle były mniejsze i nie żyły w wodzie. Paleontolodzy zawsze chcieli wiedzieć, jak wyglądała ta przemiana – powiedział dla Reuters Federico Agnolin, który znalazł okaz.

Według naukowców krokodyle pojawiły się na początku okresu jurajskiego, w czasach pierwszych dinozaurów. Początkowo żyły tylko na lądzie i stopniowo zaczęły przechodzić do zbiorników słodkiej wody. Do tej pory naukowcy nie odkryli, dlaczego tak się stało.

Czytaj także: Piaski. Odkrycie w ścianie domu. Robotnicy wezwali policję

Burkesuchus prezentuje serię unikalnych cech, których nie ma żaden inny krokodyl, ponieważ jako pierwszy gatunek zaczął dostawać się do wody, do słodkiej wody – dodał Agnolin.
Zobacz także: Prehistoryczne grobowce. Naukowcy poszukują w Wielkopolsce zaginionych megalitów
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić