oprac. Aneta Polak| 

Skarb nazistów? W czwartek wszystko będzie jasne

115

Mazurskie Mamerki potrafią zaskakiwać. W czerwcu w kompleksie bunkrów z okresu II wojny światowej wykrywacze metalu wykryły duże elementy, znajdujące się pod powierzchnią ziemi. Okazało się, że to pozostałości wyposażenia kuchni i stalowych pieców. W czwartek 4 lipca poszukiwania ukrytych w ziemi "skarbów" będę kontynuowane. I to na oczach turystów!

Skarb nazistów? W czwartek wszystko będzie jasne
W Mamerkach kontynuowane będą prace poszukiwawcze (Facebook, Muzeum w Mamerkach)

Kompleks bunkrów z okresu II wojny światowej, znajdujący się w Mamerkach, wciąż odsłania swoje tajemnice przed poszukiwaczami i turystami. W czerwcu na terenie zajmowanym niegdyś przez Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) wykrywacze metalu zareagowały na ukryte pod warstwą ziemi elementy.

To, co udało się na razie rozpoznać, to wyposażenie kuchni i różnego rodzaju wojskowe piece stalowe. W ziemi znaleziono także blaszane płyty, które mogą maskować dostęp do innego wyposażenia zgromadzonego pod ziemią - poinformował w komunikacie dla PAP Bartłomiej Plebańczyk, który prowadzi tam muzeum.

Znalezisko pobudziło wyobraźnię poszukiwaczy. Cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Plebańczyk wspomniał, że ma nadzieję, iż "ten cały sprzęt kuchenny maskuje tylko dojście do bardziej istotnego odkrycia, może nawet do skarbu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bezpieczeństwo nad wodą. "Od tego rozpoczyna się proces tonięcia"

Poszukiwania w Mamerkach. Dobre wieści dla turystów

By móc kontynuować prace w Mamerkach, poszukiwacze musieli uzyskać zgodę od konserwatora zabytków oraz Lasów Państwowych (to właściciel terenu) na użycie koparki. Decyzja w tej sprawie właśnie zapadła. Prace będą kontynuowane już w najbliższy czwartek.

W najbliższy czwartek 04.07.2024 o godz. 9.00 rozwiążemy kolejną tajemnicę Mamerek !!! Muzeum otrzymało zgodę od Konserwatora Zabytków oraz Lasów Państwowych na użycie koparki. Sprawdzimy w jakim stanie znajdują się żeliwne piece z bunkrów oraz czy coś jeszcze ukryto pod nimi - poinformowano na profilu Mamerki Bunkry "Miasto Brygidy" na Facebooku.

Dzięki wydanym zgodom będzie można pogłębić wykopy do głębokości od 2 do 4 metrów. Jeśli coś zostało ukryte pod blachami, poszukiwacze przekonają się o tym od razu.

"Wyborcza" dodaje, że podczas prac wydobywczych teren będzie ogrodzony taśmą, ale turyści, którzy tego dnia odwiedzą Mamerk,i będą mogli przyglądać się pracom z bezpiecznej odległości.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

O Mamerkach stało się głośno już w 2016 r., kiedy to Plebańczyk ogłosił, że mogły tam zostać ukryte elementy legendarnej Bursztynowej Komnaty. Od tamtej pory ogłaszane są kolejne poszukiwania historycznych pamiątek z II wojny światowej.

Przypomnijmy: na wspomnianym terenie rozmieszczono 30 schronów i ok. 250 innych obiektów. Niemcy opuścili osadę w styczniu 1945 roku. Nie zdążyli wysadzić bunkrów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić