Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Maroko. Odkrycie w formacji Tatelt. Czegoś takiego jeszcze nie widziano

78

Badacze natknęli się na niezwykłe znalezisko. Dzięki niemu mieli okazję poznać przeszłość i zdobyć wiedzę, które do tej pory było niedostępna. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zbieg okoliczności i wybuch wulkanu w prehistorii.

Maroko. Odkrycie w formacji Tatelt. Czegoś takiego jeszcze nie widziano
Zrekonstruowali jeden z gatunków trylobita. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wybuch wulkanu. (GettyImges, YouTube)

W epoce kambru doszło do erupcji wulkanu. Potok piroklastyczny i popiół z niego spłynęły do płytkiego środowiska morskiego, zasiedlonego przez populację starożytnych stawonogów, zwanych trylobitami. Popiół sprawił, że zachowały się do dziś, razem z tkankami miękkimi, które zwykle ulegają degradacji lub zniszczeniu podczas innych procesów fosylizacji (przechodzenia w stan skamieniały).

Teraz, setki milionów lat później, mieliśmy okazję poznać bezprecedensowy zapis ich trójwymiarowej anatomii, a także mniejszych stworzeń, które w tamtym czasie przylegały do ​​ich ciał.

Kambryjskie trylobity elipsocefaloidalne z Maroka są artykułowane i niezniekształcone, odsłaniając niezwykłe szczegóły przydatków i układu trawiennego — wskazują członkowie zespołu kierowanego przez sedymentologa Abderrazzaka El Albaniego z Uniwersytetu w Poitiers we Francji, cytowani przez portal sciencealert.com.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Czesi pokochali Polskę. "Bałtyk zdecydowanie wygrywa"

Zdaniem badaczy to znalezisko jest drogowskazem, który pozwala przypuszczać, że złoża popiołu wulkanicznego w środowisku morskim mogą być źródłem doskonale zachowanych organizmów.

Wiemy, że takie piroklastyczne wypływy mogą zachować migawkę tego, co zakopują. Najbardziej znanym przykładem są Pompeje, których mieszkańcy zostali pochowani i wrzuceni w miliony ton popiołu, który spadł na starożytne rzymskie miasto, zachowując ich ostatnie chwile w przerażających szczegółach.

Takie znalezisko należy do rzadkości

Pomimo ponad 22 000 znanych gatunków trylobitów, które opisano i udokumentowano na przestrzeni prawie 300 milionów lat od początków kambru, liczba okazów skamieniałości z nienaruszoną anatomią wewnętrzną jest niezwykle ograniczona i zwykle są one niekompletne. Dzieje się tak dlatego, że tkanki miękkie nie są w stanie przetrwać zmian temperatury i ciśnienia, które powodują powstawanie skamieniałości.

W formacji Tatelt w Maroku, skamieniałym złożu z wieloma warstwami rozciągającymi się na przestrzeni wieków, znajduje się gruba warstwa zawierająca popiół wulkaniczny i gruz. W nich El Albani i jego współpracownicy znaleźli okazy dwóch gatunków trylobitów.

Cechy tej warstwy popiołu wskazują, że została ona osadzona podczas pojedynczego, dużego, piroklastycznego przepływu, podczas którego gorący popiół i gaz przemieszczały się po ziemi z dala od erupcji wulkanu, a minerały wskazywały na szybką interakcję między gorącym materiałem wulkanicznym a słoną wodą morską.

Tego nie obserwowano nigdy wcześniej

Aby określić wpływ, jaki miało to na proces fosylizacji okazów trylobitów, badacze wykorzystali mikrotomograficzne obrazowanie rentgenowskie do zrekonstruowania anatomii wnętrza zwierząt w trzech wymiarach. A to, co odkryli, było po prostu spektakularne.

Byli w stanie obserwować szkielety trylobitów, które nie zostały zniekształcone przez czas. Zbadali także ich czułki, układ trawienny i złożoną anatomię wokół ust. Ich wyjątkowość polega na tym, że niektóre z odkrytych elementów, nigdy wcześniej nie zostały zidentyfikowane.

Strumień piroklastyczny ocalił nawet maleńkie ramienionogi – maleńkie stworzenia przypominające małże, które przylegały do ​​skorupy trylobitów w relacji epibiotycznej. Te ramienionogi przyjmują zrelaksowaną pozycję, co sugeruje, że oba gatunki wymarły razem, albo zostały pogrzebane żywcem, albo niedługo po śmierci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prehistoric Pompeii discovered

Obecnie wiemy niewiele więcej o jednej z najliczniejszych grup zwierząt, jakie kiedykolwiek istniały na naszej planecie, ale badania ukazały również niewykorzystany zasób paleontologiczny.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Taki widok na drzewie. Leśnicy tłumaczą. To nowy gatunek
Napadł i dusił. Romans z mężczyzną z internetu zmienił się w horror
Niczym Rocky Balboa. Aż wyskoczył z auta
Zaatakował nożem w wypożyczalni quadów w Zakopanem. Nowe zarzuty
Cała Polska zobaczy, co robił pod synagogą. Zdjęcia z Wrocławia
Alarmujące temperatury z 17 kwietnia. "Mogą być złą wróżbą"
Pasztet warzywny na Wielkanoc. Lepszy niż ze sklepu
Amerykański polityk wywołał skandal. Pił alkohol z migrantem w Salwadorze?
"To jest moje auto". Nożownik zaatakował, dramatyczna relacja z Poznania
Zatrzymani w sali kinowej. Policja pokazała co zrobili w supermarkecie
Niemcy zapraszają do Polski. "Jest tanio"
Eksperyment na lotnisku. Biolog ujawnił prawdę
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić